• Odbierz prezent
Kurs dolara australijskiego (AUD) wsparty przez decyzję RBA. Kurs euro do amerykańskiej waluty (EUR/USD) ma trudności z wyjściem powyżej oporu

Wtorkowa sesja przyniesie kolejne publikacje z amerykańskiej gospodarki dotyczące bilansu handlowego i odczytu indeksu ISM dla sektora usługowego w USA. Konsensus rynkowy zakłada, że w październiku aktywność w usługach poprawiła się i oczekuje wzrostu wspomnianego wskaźnika do 53,4 pkt. z 52,6 pkt.

Powyższe dane potwierdziłyby lepszą kondycję sektora usługowego

w porównaniu do koniunktury w amerykańskim sektorze przemysłowym, dla którego indeks ISM w dalszym ciągu utrzymuje się poniżej granicznej bariery 50 pkt. Zaplanowane na dzisiaj wypowiedzi członków FOMC mogą rzucić więcej światła odnośnie perspektyw dla polityki pieniężnej Fed, choć październikowy komunikat wskazuje na pauzę w dalszych obniżkach stóp procentowych w USA. Ponadto gorącym tematem pozostaną napływające informacje odnośnie tworzonej umowy handlowej między USA a Chinami. Niedługo powinny pojawić się sygnały z Waszyngtonu odnośnie terminu, w jakim mogłoby dojść do podpisania tego dokumentu. W oczekiwaniu na pozytywne zakończenie sporu handlowego na rynnach widoczne są dobre nastroje oraz większy apetyt na bardziej ryzykowne aktywa.

Kurs euro do dolara (EUR/USD) w dalszym ciągu ma trudności z wyjściem powyżej oporu w postaci 200-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Pomimo nieco lepszych niż oczekiwano danych z Europy dotyczących indeksu Sentix czy finalnych odczytów indeksu PMI dla sektora przemysłowego w Niemczech i całej strefie euro w październiku, euro ostatecznie straciło na wartości w relacji do dolara. Z technicznego punktu widzenia wsparcie w rejonie 1,1080-1,1100 w postaci 100- i 50-okresowej średniej EMA w interwale dziennym powinno zostać utrzymane. Pierwsze publiczne wystąpienie Lagarde jako szefowej EBC nie zawierało odniesień do bieżącej polityki monetarnej w strefie euro i skupiało się na zasługach W. Schäuble.

Decyzją Banku Rezerw Australii (RBA) główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 0,75%. W komunikacie bank zaznaczył jednak, że po słabszym drugiej połowie zeszłego roku, nareszcie został osiągnięty punkt zwrotny. Oczekuje się, że średnio tempo wzrostu australijskiej gospodarki wyniesie 2,25% w tym roku i będzie się sukcesywnie zwiększać by osiągnąć 3,0% w 2021 roku. Źródłem niepewności pozostają perspektywy dla konsumpcji prywatnej. RBA prognozuje jednak, że inflacja powrócił w okolice 2,0% w przyszłym roku, czyli środka średnioterminowego przedziału wahań dla inflacji. Dolar australijski pozytywnie zareagował na te doniesienia. Para AUD/USD powróciła powyżej 200-okresowej średniej EMA w skali dziennej.

Kurs dolara do złotego USD/PLN

Kurs dolara do złotego USD/PLN wybronił wsparcie w rejonie okrągłego poziomu 3,8000, co zaowocowało odreagowaniem ostatnich spadków. Aktualnie kurs oscyluje w rejonie Tenkan Sen w oczekiwaniu na nowe impulsy. Silnym oporem pozostaje 200-okresowa średnia EMA w skali D1 przebiegająca w rejonie 3,8550. Notowania utrzymują się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1 (50-, 100- i 200-okresowej), co świadczy o przewadze strony podażowej.

Decyzja RBA wspiera AUDa - 1

Kurs dolara do złotego USD/PLN na interwale dziennym. 

Kurs dolara australijskiego do amerykańskiego AUD/USD

Kurs dolara australijskiego AUD umocnił się względem dolara amerykańskiego w reakcji na dzisiejszą decyzją RBA. Notowaniom udało się przełamać opór w postaci 200-okresowej średniej EMA w skali D1, która historycznie stanowiła istotną barierę dla strony popytowej na tej parze. Na gruncie analizy technicznej para otworzyła sobie drogę do testowania okrągłego poziomu 0,7000, powyżej którego przebiega 23,6% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 0,8134.

Decyzja RBA wspiera AUDa - 2

 

Kurs dolara australijskiego do amerykańskiego AUDUSD na interwale dziennym.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Anna Wrzesińska

Senior Dealer w Noble Securities S.A. Aktywnie związana z rynkiem walutowym od 2005 roku. W handlu koncentruje się głównie na Price Action i poziomach Fibonacciego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk