• Odbierz prezent
Kurs dolara australijskiego (AUD) i nowozelandzkiego (NZD) wobec zapisów z posiedzenia RBA. Działania odwetowe Chin wobec USA

To było najważniejsze w mijającym tyogdniu:

 

Zapiski z posiedzenia FOMC w końcu lipca pokazały,

że obniżka stóp procentowych o 25 p.b. nie była potraktowana jak początek cyklu luzowania. Rynek zignorował jednak ten przekaz, tłumacząc to tym, że posiedzenie FOMC miało miejsce przed decyzją Trumpa o nałożeniu kolejnych cel na Chiny. Kluczowe wystąpienie Jerome Powella w Jackson Hole w piątek po południu przyniosło jego zapewnienie, że FED będzie działał w adekwatny sposób do sytuacji, która uległa pogorszeniu. Konkretów jednak brak, a tymczasem kilku członków FED wyraża swoją niechęć wobec luzowania we wrześniu…  

Chiny zdecydowały się w piątek

podjąć działania odwetowe wobec USA za nałożenie ceł. I tak od września (1 i 15.09) stawkami 5-10 proc. zostaną oclone produkty warte 75 mld USD. Od połowy grudnia cła obejmą też amerykańskie auta. Tymczasem Donald Trump mówił na początku tygodnia o tym, że USA nie są teraz gotowe na podpisanie umowy handlowej, chociaż nadal chcą rozmawiać. Konkretnych harmonogramów spotkań negocjatorów jednak nie ma.  

Zapiski z lipcowego posiedzenia EBC

potwierdziły tylko słuszność oczekiwań rynku co do pakietu stymulacyjnego. Tylko konkretów brak.  

Hard Brexit – to be or not to be?

Spotkania premiera Borisa Johnsona z Angelą Merkel i Emmanuelem Macronem dały nadzieję, że uda się uniknąć bezumownego Brexitu. Europejscy przywódcy wyrazili opinię, że być może uda się znaleźć inteligentne rozwiązania dla irlandzkiego backstopu, chociaż jednocześnie wykluczyli możliwość zmian w umowie Brexitu. W kuluarach mówi się jednak, że chcieli po prostu być „mili” wobec Johnsona, a Brexitu nie da się już zatrzymać.  

RBA i RBNZ nie będą się nadmiernie spieszyć

z kolejnymi cięciami stóp procentowych – tak wynika z publikacji zapisków z posiedzenia RBA, jakie miało miejsce na początku sierpnia, oraz piątkowych wypowiedzi szefa RBNZ. Informacje te nie wsparły jednak znacząco kursu dolara australijskiego AUD i dolara nowozelandzkiego NZD.  

Niemożliwe może być możliwe

– włoska centrolewicowa Partia Demokratyczna zaczęła rozmawiać z populistycznym Ruchem 5 Gwiazd o utworzeniu wspólnego rządu, po tym jak upadła koalicja Ruchu i Ligi Północnej i premier Conte podał się do dymisji. Prezydent Mattarella dał dwa tygodnie czasu na sformowanie rządu.  

RPP głosowała w lipcu nad wnioskiem

o podwyżkę stóp procentowych o 25 p.b., ale ten przepadł – tak wynika z opublikowanych zapisków z posiedzenia.

Notowania: AUDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AUDUSD/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk