• Odbierz prezent
Kurs dolara (AUD) rośnie po dobrych danych z Chin. EUR/USD porusza się w okolicach 1,270-1,280 dolara

Kluczowe informacje z rynków:

  • Chiny: Dynamika PKB w Chinach w II kwartale br wyniosła 1,6% kdk i 6,2% rdr, w porównaniu do oczekiwań zakładających 1,5% kdk i 6,3% rdr.
  • Chiny: Dynamika produkcji przemysłowej w Chinach w czerwcu wyniosła 6,3% rdr wobec oczekiwań na poziomie 5,2% rdr.
  • Chiny: Dynamika sprzedaży detalicznej w Chinach w czerwcu wyniosła 9,8% rdr wobec oczekiwań na poziomie 8,3% rdr.
  • Chiny: Dynamika inwestycji w aglomeracjach miejskich w Chinach w czerwcu wyniosła 5,8% rdr wobec oczekiwań na poziomie 5,5% rdr.
  • Szwajcaria: Ceny producentów w Szwajcarii spadły w czerwcu o 0,2% mdm i 0,7% rdr.
  • Słowacja: Inflacja CPI w Słowacji w czerwcu znalazła się na poziomie 0,1% mdm i 2,6% mdm, zbliżonym do oczekiwań.

Naszym zdaniem:

Początek bieżącego tygodnia upływa pod znakiem lepszych od oczekiwań danych makro z Chin, które budzą optymizm na rynkach niektórych walut. Na wartości zyskuje m.in. australijski dolar – kurs AUD/USD dzisiaj rano rośnie, docierając do najwyższych poziomów od 10 dni. Obecnie kurs tej pary walutowej oscyluje tuż powyżej 0,70. Niemniej, warto zaznaczyć, że okolice 0,7000-0,7030 stanowią ważny techniczny punkt oporu, który już wiele razy w ciągu ostatnich miesięcy wyznaczał punkty zwrotne na wykresie tej pary walutowej. Chiny są najważniejszym rynkiem eksportowym i ogólnie partnerem handlowym Australii, dlatego dobre dane z Chin na ogół odbijają się pozytywnie na wartości australijskiego dolara.

Tymczasem kurs amerykańskiego dolara

nadal pozostaje pod spadkową presją, wynikającą z oczekiwań związanych z luzowaniem polityki pieniężnej w USA. W tym tygodniu czeka nas kolejna seria wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej, co może mieć wpływ na amerykańską walutę. Dotychczasowe wypowiedzi sugerowały, że czekają nas obniżki stóp procentowych w USA, a obniżka o 25 punktów bazowych jeszcze w lipcu jest już praktycznie uwzględniona w wartości dolara USD.

Kurs dolara USD

dzisiaj rano osłabia się m.in. w relacji do euro. Notowania kursu euro do dolara EUR/USD obecnie poruszają się w okolicach 1,1270-1,1280 dolara, a dzisiaj trudno oczekiwać większych zwrotów akcji ze względu na praktycznie pusty kalendarz makro w strefie euro. Dopiero po południu pojawią się dane z USA (indeks NY Empire State) oraz wystąpienie szefa Fed z Nowego Jorku, Johna Williamsa.

Wzrost wartości AUD po dobrych danych z Chin - 1

Wykres dzienny indeksu dolara USD

Wzrost wartości AUD po dobrych danych z Chin - 2

Wykres dzienny kursu dolara australijskiego do dolara amerykańskiego AUD/USD

Wzrost wartości AUD po dobrych danych z Chin - 3

Wykres dzienny kursu euro do dolara EUR/USD

Nota prawna

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk