• Odbierz prezent
Kurs dolara AUD najniżej od 10 lat! NZD/USD najtańszy od 2016 roku - zaskakujące cięcie stopy procentowej RBNZ

Kurs dolara nowozelandzkiego do dolara amerykańskiego NZD/USD jest najniżej od 2016 r. po zaskakującym cięciu stopy procentowej RBNZ o 50 pb do 1 proc. Bank zasygnalizował, że nie zawaha się przed dalszymi obniżkami. Kurs dolara australijskiego AUD został ściągnięty „po sąsiedzku” i jest najniżej od 10 lat. Na perspektywach globalnego luzowania rośnie cena złota.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

  • Rynek zakładał cięcie RBNZ o 25 pb,

  • więc dzisiejsza decyzja była szokiem, a bank pozostał gołębi, nie wykluczając dalszych obniżek. Zdaniem RBNZ perspektywy dla rynku pracy i inflacji są słabsze od oczekiwań, dlatego złagodzenie polityki będzie z korzystnym efektem dla gospodarki. W prognozach bank przyjął stopę OCR na 0,91 proc. na koniec 2020 r.
  • Kurs dolara nowozelandzkiego do dolara amerykańskiego NZD/USD załamał się pod 0,64, najniżej od 3 lat.
  • Rynek sprzedawał też dolara australijskiego AUD

  • dyskontując podobną determinację RBA do luzowania polityki. Kurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego AUD/USD przetestował 0,67 i przez chwilę był najniżej od 2009 r.
  • Wcześniej w centrum uwagi inwestorów był kolejny fixing kursu dolara do juana USD/CNY, który został ustalony na 6,9996 – o włos od magicznej bariery 7,0. Wydaje się, że chińskie władze starają się hamować presję deprecjacyjną na juanie.
  • Reszta FX obserwuje niewiele zmienności. Kurs euro do dolara EUR/USD przystanął przy 1,12. Kurs dolara do jena USD/JPY osunął się pod 106, ale już odbija.

TMS Starter - 1

Zmiana wartości walut G10 vs USD od początku dnia; Źródło: TMS NonStop

  • Na rynku akcji moment uspokojenia bez obrania kierunku. Japoński Nikkei225 traci 0,1 proc., a chiński Shanghai Composite rośnie o 0,2 proc.
  • Mocno zyskuje dziś złoto – do 1490 USD/oz – gdyż pęd do łagodzenia polityki monetarnej oznacza wywiera presję na spadek rentowności obligacji skarbowych.
  • Ropa WTI dryfuje przy 53,6 USD/b. Raport API wskazał na spadek zapasów ropy w USA w ubiegłym tygodniu o 3,4 mln baryłek, nieco więcej niż spodziewana redukcja o 2,5 mln w danych DoE, które poznamy dziś po południu.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk