• Odbierz prezent
Kurs dolara amerykańskiego (USD) w rozbieżności z rynkiem akcyjnym - okiem analityka

Przyjęło się, że to zazwyczaj Wall Street nadaje ton sentymentowi na globalnych rynkach. Większa nerwowość na rynkach akcji prowadzi do ograniczania ekspozycji na ryzykownych walutach i powrotu w stronę bezpiecznego dolara. Tym razem tak nie jest. Wczoraj amerykańska giełda zamknęła się dość przyzwoicie redukując obawy, że obserwowane w zeszłym tygodniu spadki mogą przerodzić się w coś większego, ale nie przełożyło się to na wyraźniejszy powrót w stronę słabszego dolara. Teoretycznie ważyć mogą lokalne tematy - "gołębi" RBA, problemy polityczne we Włoszech - ale i też one nie powinny generować jakiegoś większego "efektu zaskoczenia", który zazwyczaj stoi za jakimś większym ruchem. 

Kto ma teraz rację?

Teoretycznie to rynek FX jest bardziej płynny niż Wall Street, która być może tylko na powrót dostraja się po zamieszaniu wywołanym "wątkiem Reddita" w zeszłym tygodniu. Warto będzie obserwować te zależności w kolejnych dniach.

Tematem, który na powrót próbuje się przebić do mediów jest pakiet fiskalny Joe Bidena wart 1,9 bln USD. Po tym jak kilkanaście dni temu do świadomości inwestorów dotarł fakt, że proces legislacyjny może być opóźniony przynajmniej o kilka tygodni poprzez konieczność głosowania ustaw w trybie rekoncyliacyjnym, wczorajsze spotkanie grupki republikańskich senatorów z prezydentem Bidenem może dawać szanse na pewne przyspieszenie. Nawet, jeżeli dotyczyć będzie tylko 1/3 ustaw z prezydenckich propozycji. To podchwyciły rynki akcji, ale i też... rynek długu. Uwagę zwraca fakt, że rentowności 10-letnich obligacji rządu USA wymazały cały spadek, jaki miał miejsce po "gołębim" przekazie FED w minioną środę. To może być jakieś wytłumaczenie dla wspomnianej rozbieżności dolara z rynkami akcji.

OKIEM ANALITYKA - co z tym kompasem? - 1

Wykres dzienny rentowności 10-letnich obligacji rządu USA

Nota prawna


Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk