• Odbierz prezent
Kurs dolara amerykańskiego (USD) do kanadyjskiego (CAD) w fazie korekty impulsu wzrostowego. Szanse na pozytywną niespodziankę z rynku pracy w USA

 Końcówka pierwszego tygodnia września przynosi podtrzymanie lepszych nastrojów rynkowych i apetytu na bardziej ryzykowne aktywa. Przede wszystkim inwestorów ucieszyły informacje, że zarówno Chiny, jak i USA planują powrót do negocjacji handlowych w październiku.

Po drugie w podtrzymaniu lepszego sentymentu

pomogły wczorajsze publikacje z gospodarki amerykańskiej, które pozytywnie zaskoczyły. Przede wszystkim odczyt indeksu ISM dla usług ujawnił utrzymujące się dywergencje pomiędzy sektorem przemysłowym a usługowym. Wspomniany indeks wzrósł do 56,4 pkt. 53,7 pkt. w sierpniu wobec oczekiwanego wzrostu do 54 pkt. Co więcej, raport ADP wskazywał na utrzymującą się dobrą koniunkturę na rynku pracy w USA. Zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło bowiem o 195 tys. vs 142 tys. w lipcu po korekcie, wyraźnie powyżej oczekiwań dając argument dla bardziej jastrzębiego skrzydła FOMC, które wolałoby się wstrzymać z kolejnym cięciem kosztu pieniądza i dać sobie więcej czasu na podjęcie decyzji w tym zakresie. Dzisiaj z kolei poznamy oficjalny raport z amerykańskiego rynku pracy, który może stanowić przysłowiową kropkę nad „i” podczas wrześniowej decyzji Rezerwy Federalnej odnośnie parametrów polityki pieniężnej. Konsensus rynkowy zakłada wzrost w amerykańskim sektorze pozarolniczym o 158 tys., utrzymanie dynamiki przeciętnych zarobków na poziomie 3,1% r/r oraz ustabilizowanie się stopy bezrobocia na niskim poziomie 3,7% r/r. Jeśli dane wskażą na wzrost zatrudnienia w sierpniu, to wobec poprawy nastrojów rynkowych Powell może mieć ciężki orzech do zgryzienia. Być może nieco więcej o perspektywach dla polityki monetarnej w USA dowiemy się dziś podczas wystąpienia szefa Fed w Zurychu.

Podczas piątkowej sesji

zostaną opublikowane także dane z kanadyjskiego rynku pracy. Rynki oczekują wzrostu zatrudnienia o 15 tys. etatów w sierpniu i utrzymania stopy bezrobocia na poziomie 5,7%. Od października 2018 roku Bank Kanady utrzymuje stabilny poziom głównej stopy procentowej (1,75%). Aktualnie inflacja znajduje się na poziomie celu BoC a gospodarka funkcjonuje w warunkach bliskich potencjału. Bank co prawda oczekuje spowolnienia aktywności gospodarczej w drugiej połowie roku a głównym czynnikiem ryzyka pozostaje rozwój wydarzeń w gospodarce światowej. Dzisiejsze dane mogą przyczynić się do większej zmienności na parze USD/CAD, która pozostaje w fazie korekty impulsu wzrostowego kształtującego się z okolic 1,3015.

Główna kurs euro do dolara EUR/USD oscyluje w pobliżu poziomu 1,1040 w oczekiwaniu na publikacje z USA i finalne dane na temat PKB w strefie euro w II kwartale, które najprawdopodobniej potwierdzą spowolnienie europejskiej gospodarki (oczekiwane 1,1% r/r vs 1,2% r/r w poprzednim kwartale).Układ średnich kroczących EMA w skali D1 wspiera stronę podażową. Na rynku krajowym złoty wyhamował umocnienie względem EUR i USD i pozostanie pod wpływem dzisiejszych danych z amerykańskiego rynku pracy.

Kurs dolara amerykańskiego do dolara kanadyjskiego USD/CAD

Kurs dolara amerykańskiego do kanadyjskiego USD/CAD pozostaje w fazie korekty impulsu wzrostowego kształtującego się z okolic 1,3015. Notowaniom udało się zejść poniżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1 (50-, 100- i 200-okresowej), co z technicznego punktu widzenia stanowi grunt do pogłębienia spadków. Zejście poniżej okrągłego poziomu 1,3200 da zielone światło do powrotu w okolice wsparcia w rejonie 1,3160, gdzie przebiega także 61,8% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się od 19 lipca 2019 roku.

Szanse na pozytywną niespodziankę z rynku pracy w USA - 1

Wykres kursu dolara amerykańskiego do dolara kanadyjskiego USD/CAD na interwale dziennym.

Kurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego AUD/USD

Informacje o planowanym wznowieniu rozmów handlowych pomiędzy USA a Chinami pozytywnie wpływają na notowania dolara australijskiego. Para AUD/USD powróciła dzisiaj powyżej 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej i testuje geometryczny opór w postaci 38,2% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 0,7080. Przełamanie okolic 0,6830 może przyczynić się do kontynuacji wzrostów w rejon 100-okresowej średniej EMA w skali D1. Silną strefę wsparcia wyznacza rejon 0,6674/84.

Szanse na pozytywną niespodziankę z rynku pracy w USA - 2

Wykres kursu dolara australijskiego do dolara amerykańskiego AUD/USD na interwale dziennym.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Anna Wrzesińska

Senior Dealer w Noble Securities S.A. Aktywnie związana z rynkiem walutowym od 2005 roku. W handlu koncentruje się głównie na Price Action i poziomach Fibonacciego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk