• Odbierz prezent
Kurs dolara amerykańskiego ruszył w górę! USD mocno drożeje - eurodolar (EUR/USD) wyprzedany
fot. freepik.com

Można powiedzieć: nareszcie. Od pewnego czasu wskazywałem, że wzrost rentowności jest pozytywny dla dolara, ponieważ w USA rosną one mocniej niż w Europie czy Japonii. Po dłuższym okresie wahania rynek się zdecydował, a lokalnie swoją cegiełkę dołożył też NBP. Dolar jest najdroższy od listopada. Umocnienie dolara wydawało się od pewnego czasu jedynym logicznym scenariuszem. Dolar był wyprzedany przez spekulantów, a różnica w rentowności amerykańskiego długu rosła względem większości walut (wyjątki to np. dolar australijski). Jednak rynek nie reagował. Wspominałem o tym, że być może instytucje, z których wiele obstawiało mocną przecenę dolara w 2021 roku, próbowało jakkolwiek ratować swoje zagrania.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

W każdym razie ostatecznie drugi impuls się pojawił i teraz para EURUSD zaczyna nawet wyglądać na wyprzedaną wraz ze zbliżającym się wsparciem na poziomie 1,1830

Swoje dołożył też NBP. Mimo iż projekcja pokazuje inflację konsekwentnie powyżej i tak dość wysokiego celu 2,5% przez kolejne 3 lata, prezes Glapiński powiedział w piątek, że bardziej realne od podwyżek stóp (na które jego zdaniem za tej kadencji RPP nie ma żadnych szans) są obniżki stóp (mimo że już dziś główna stopa wynosi 0,1%, a rynkowe stopy często schodzą poniżej 0%), a program skupu obligacji może trwać… zawsze. To oczywiście nie zachęca globalnego kapitału. Ponieważ para USDPLN ostro ruszyła na północ, a EURPLN zbliża się do 4,60 (a te okolice często powstrzymywały mocniejsze osłabienie złotego) istotnym wydaje się pytanie – czy to koniec osłabienia złotego? 

Z jednej strony jak wspomniałem para EURUSD zaczyna wyglądać na wyprzedaną i być może w okolicach 1,18 pojawi się popyt

Z drugiej strony na globalnych rynkach akcji reakcja jak dotąd jest nieśmiała – głębsza korekta to oczywiste ryzyko dalszego osłabienia złotego. Na USDPLN oporów należy szukać bliżej 4 złotych. Warto dodać, że istotne umocnienie dolara idzie w parze ze wzrostem cen ropy (dziś dodatkowo ze względu na ataki bojówek w Arabii Saudyjskiej), a to oznacza wyższe ceny paliw i wyższą ścieżkę inflacji. W tym tygodniu uwaga rynku nadal skoncentrowana będzie na rynku długu, a przez to dwa istotne wydarzenia to inflacja w USA (środa) oraz posiedzenie EBC (czwartek). Poniedziałkowy poranek przynosi wyraźny odpływ kapitału z rynków wschodzących. Złoty na tym tle i tak nie wygląda tak źle, choć traci wobec głównych walut.

O 9:30 euro kosztuje 4,5880 złotego, dolar 3,8587 złotego, frank 4,1373 złotego, zaś funt 5,3374 złotego.    


Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk