• Odbierz prezent
Kurs bitcoina zgodnie z planem! 2 gotowe strategie jak można rozegrać kolejny ruch kryptowaluty bitcoin BTC

W ostatnim wpisie oczekiwaliśmy, że kurs bitcoina powinien się w kolejnych dniach uspokoić i przejść do konsolidacji horyzontalnej. Patrząc na wykres widać, że bitcoin (BTC) nas posłuchał i faktycznie mieliśmy do czynienia ze stabilnymi poziomami cenowymi. Co to oznacza i czego możemy się spodziewać w przyszłości?

Konsolidacja na rynkach finansowych - co to jest i dlaczego występuje?

Wyobraźmy sobie, że płynie żaglowiec. Nagle wieje bardzo silny, który ekstremalnie przechyla statek na bok, ale go nie wywraca. Co się wydarzy gdy wiatr ustanie? Łódź zacznie się bujać na boki. Raz na jedną raz na drugą burtę. Każde kolejne przechylenie będzie miało coraz mniejszy zakres. Właśnie tak możemy sobie wyobrazić konsolidacje. Na rynku, gdy dochodzi do bardzo dużej zmiany ceny w krótkim czasie, to następnie niezbędny jest okres przejściowy, by emocje mogły opaść. Bitcoin (BTC) jest mistrzem w serwowaniu niespodziewanych atrakcji na rynku. Kurs bitcoina często zalicza spektakularny wystrzał lub bolesne załamanie. Są to bardzo charakterystyczne zachowania dla tej kryptowaluty, jak i całego rynku walut cyfrowych. Gdy kurs bitcoina w bardzo krótkim czasie drastycznie zmienia swoje poziomy kwotowań, powoduje to napływ lub odpływ kapitału spekulacyjnego. Jeśli na przykład pewna grupa osób dokonała zakupu kryptowaluty bitcoin (BTC), a następnego dnia kurs bitcoina wzrósł o 10%, to u dużej części uczestników rynku pojawia się pokusa realizacji zysku. W takiej sytuacji mamy do czynienia ze sporą podażą. Gdyby nie została ona wchłonięta przez kupujących, wtedy doszłoby do załamania kursu kryptowaluty bitcoin (BTC). Jednak za ponadprzeciętnymi wzrostami zazwyczaj stoi niemały kapitał, dlatego pojawiają się też chętni do utrzymania kursu bitcoina na wysokim poziomie. W takiej sytuacji równoważą się 2 siły. Z jednej strony mamy zbyt dużo sprzedających, by kurs bitcoina mógł dalej rosnąć, a z drugiej silne ręce odbierają wszystkie sprzedawane kryptowaluty bitcoin (BTC), by nie dopuścić do spadku ceny. To jeden z przykładów kiedy dochodzi do konsolidacji na stabilnym poziomie cenowym, z jakim mamy od kilku dni do czynienia.

 BTC 1

Wykres przedstawia konsolidację na kryptowalucie bitcoin (BTC) (wykres 5-dniowy)

Kurs bitcoina- co dalej się wydarzy?

Takie zachowanie kryptowaluty bitcoin (BTC) może świadczyć o rynkowej sile obozu byków. Potwierdzeniem tej teorii byłby atak i skuteczne przebicie górnego ograniczenia konsolidacji. Kurs bitcoina musiałby w takim scenariuszu trwale przebić poziom 9000 dolarów.

Oczywiście nigdy nie można się nastawiać tylko na 1 wariant. Giełda jest nieprzewidywalna, a tym bardziej tak egzotyczny rynek jakim są kryptowaluty, których królem jest bitcoin (BTC). Pierwszym sygnałem ostrzegawczym dla posiadaczy pozycji długich powinno być przełamanie przez kurs bitcoin bariery popytowej zlokalizowanej w okolicach 8600 dolarów.

 BTC wsparcie i opór

Wykres kursu bitcoina (5 dni)

Zagrożenia charakterystyczne dla handlu w ramach konsolidacji

Warto pamiętać o charakterystyce handlu w konsolidacji. Rządzi się ona dosyć bezwzględnymi prawami. Głównym celem dużych graczy jest wyeliminowanie z rynku mniejszych inwestorów poprzez wybijanie im stop lossów. Konsolidacja przez swoje jasno określone poziomy sygnalne, jest wyjątkowo nieprzyjemna dla traderów stosujących przewidywalne poziomy zleceń obronnych STOP LOSS. Z tego powodu przed właściwym wybiciem na kryptowalucie bitcoin (BTC), możemy się spodziewać wielokrotnego nadbijania zarówno dolnego jak i górnego ograniczenia. Gdy już jednak kurs bitcoina zdecyduje się co do ostatecznego kierunku, wtedy powinniśmy obserwować kolejny bardzo dynamiczny ruch pozbawiony korekcyjnych powrotów.

Strategie handlu podczas konsolidacji

Powtarzający się ruch od bandy do bandy czyli od dolnej do górnej linii ograniczającej konsolidację możemy oczywiście wykorzystać w swojej strategii transakcyjnej. Są 2 podstawowe możliwości rozegrania takiej sytuacji.

Pierwszy to granie wyłącznie wewnątrz konsolidacji. Mamy wyznaczone na kryptowalucie bitcoin (BTC) dwa poziomy ceny. 8600 dolarów to wsparcie, natomiast 9000 dolarów to opór. Gdy kurs bitcoina dochodzi do dolnego ograniczenia, wtedy dokonujemy zakupu, natomiast przy górnym poziomie sprzedajemy. Oczywiście możemy także otwierać pozycję krótkie na 9000$ i je zamykać na 8600$. W takiej sytuacji nasz potencjalny zysk wynosi 400$. SL dla takiego systemu powinien być ustalany indywidualnie, jednak ryzyko na poziomie 100$-150$ wydaje się być tutaj racjonalnym rozwiązaniem.

Druga strategia polega na oczekiwaniu wybicia z konsolidacji i wejście na rynek dopiero, gdy kurs bitcoina ją trwale opuści. Tutaj wejście w pozycje powinno nastąpić w miejscu, gdzie w poprzedniej strategii mieliśmy SL. Czyli pozycja długa kiedy kurs bitcoina przebije 9150$. Pozycja krótka, gdy cena bitcoina BTC zejdzie poniżej 8450$. W mojej ocenie następujący po tym zdarzeniu ruch powinien w bardzo krótkim czasie przenieść kurs bitcoina na zupełnie inne poziomy cenowe, dlatego osobiście zastosowałbym wąski stop loss wynoszący 100$. Każde niezdecydowanie kursu bitcoina po takim wybiciu, byłoby dla mnie sygnałem ostrzegawczym. Oczywiście każdy powinien dostosować odległość SL od miejsca wejścia z uwzględnieniem wielkości swojej pozycji.

Notowania: BTCUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk