• Odbierz prezent
Kurs bitcoina rośnie powyżej 8700 dolarów po wejściu opcji na giełdzie CME

W niedzielę 12 stycznia, zgodnie z planem, chicagowska giełda instrumentów pochodnych uruchomiła rynek kontraktów opcyjnych na bitcoina (BTC). Wprowadzenie opcji przyczyniło się do rekordowego dziennego wolumenu na rynku kontraktów terminowych BTC na CME, sięgającego 20 mld dolarów. Oprócz tego, kurs bitcoina wzrósł o ponad 7,5% w ciągu ostatniej doby, osiągając wartość przekraczającą 8750 dolarów i wybijając tym samym tegoroczne maksima cenowe.

 

 

Giełda CME o planach wprowadzenia kontraktów opcyjnych na bitcoina poinformowała po raz pierwszy 20 września zeszłego roku. Są one kwotowane w dolarze amerykańskim, zaś każdy kontrakt jest warty 5 BTC i funkcjonuje w ramach aktualnie dostępnych futuresów, co oznacza że minimalna zmiana kursu będzie wynosić 25 dolarów. Rynek opcji na BTC, podobnie jak futuresów, będzie otwarty od niedzieli wieczorem do piątku.

 

Opcje są jednym z rodzajów kontraktów terminowych (obok forward i futures) służących do zabezpieczania swoich pozycji, przeznaczonym głównie dla inwestorów instytucjonalnych. Opcja daje prawo, lecz nie obliguje do wykupu lub zbycia konkretnego aktywa po określonej wcześniej cenie. Wyróżnia się opcje kupna (call option) i sprzedaży (put option).


Warto dodać, że CME od połowy grudnia 2017 r. udostępnia kontrakty terminowe futures na bitcoina (wprowadzone tydzień po bitcoinowych futuresach na konkurencyjnej giełdzie Cboe). Aktualnie średni dzienny wolumen handlowy wynosi 6500 kontraktów (każdy warty po 5 BTC).

Opcje na bitcoina jako pierwsza w grudniu zeszłego roku wprowadziła giełda Bakkt, jednak nie cieszą się one dużym zainteresowaniem uczestników rynku.

Czytaj także: Bitcoin futures startują na platformie Bakkt - dużo dymu, mało ognia?

W poniedziałek 23 września ruszyły szeroko komentowane i wzbudzające mnóstwo emocji kontrakty terminowe na bitcoina (BTC), oferowane przez giełdę Bakkt. To nie tylko jedno z najbardziej oczekiwanych tegorocznych wydarzeń na rynku kryptowalut, ale także pierwsze kontrakty futures na wirtualne aktywa .. Czytaj
Bitcoin futures startują na platformie Bakkt - dużo dymu, mało ognia?

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk