• Odbierz prezent
Kurs bitcoina (BTC) zyskuje na wojnie w Ukrainie. Rosjanie masowo uciekają w kryptowaluty
fot. Kurs bitcoina (BTC) zyskuje na wojnie w Ukrainie. Rosjanie masowo uciekają w kryptowaluty

Kurs bitcoina początkowo spadł po tym, jak Rosja rozpoczęła atak na Ukrainę, ponieważ inwestorzy porzucali bardziej ryzykowne aktywa. W dniu wybuchu wojny największa kryptowaluta zanotowała 8-procentowy spadek. Akcje europejskie (STOXX Europe 600) poszły w dół o 3,3 proc., podczas gdy amerykańskie (S&P 500) o 1,5 proc. Drogi bitcoina i akcji ponownie zbiegły się, choć w różnym stopniu.

W poniedziałek, 28 lutego, w najlepszym dla siebie dniu w roku, bitcoin poszedł w górę aż o 14 proc. Amerykańskie akcje odnotowały natomiast znacznie mniejsze wzrosty.

Zobacz też: Wojna na Ukrainie sprzyja kursowi bitcoina. Największa kryptowaluta notuje wzrosty

Czy bitcoin może być bezpieczną przystanią?

Niektórzy entuzjaści kryptowalut postrzegają bitcoina jako „cyfrowe złoto”, , przydatne miejsce do przechowywania gotówki podczas wojny lub katastrofy. Bitcoin ma bowiem ograniczoną podaż oraz i działa w globalnej sieci komputerowej poza zasięgiem rządów, a zatem jest bezpieczniejszy niż tradycyjne waluty.

Według niektórych inwestorów wojna wyeksponowała pozytywne cechy bitcoina, zwiększając na niego popyt. Warto zauważyć też wzrostowy trend złota, które jest aktywem tradycyjnie ocenianym jako najbezpieczniejsze w okresie napięć geopolitycznych.

Zobacz też: Zakątek kryptowalut: cyfrowe waluty znów na huśtawce! Bank centralny Filipin rozpoczyna badania CBDC

Upadek rubla szansą dla bitcoina?

Handel kryptowalutami w Rosji gwałtownie wzrósł, podczas gdy rubel doznaje potężnej deprecjacji spowodowanej zachodnimi sankcjami, które mają na cel wywrzeć presję na rosyjską gospodarkę, odcinając ją od globalnego systemu finansowego.

Liczby sugerują, że Rosjanie starają się ukryć oszczędności w kryptowalutach. Wojna w Ukrainie przyczyniła się do powstania narracji, że bitcoin jest nie tylko aktywem spekulacyjnym, ale także odpornym na zajęcie, niezależnym od polityki, długoterminowym „magazynem wartości”. Czas przyniesie weryfikację tych tez.

Zobacz też: Bezpieczeństwo sieci Bitcoin. Co to jest i na czym polega atak 51%? Jak prawdopodobne jest dokonanie ataku 51%?

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Oskar Nawalany

Entuzjasta kryptowalut oraz inwestycji długoterminowych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Publikował na łamach m.in. Onetu, Wirtualnej Polski, Business Insidera, Komputer Świata, Auto Świata, Noizza, Super Expressu czy No Fluff Jobs.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk