• Odbierz prezent
Kurs bitcoina (BTC) wystrzelił do ponad 8400 dolarów! Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash na ponad 10% plusie

Kurs bitcoina (BTC) po ostatnich spadkach do poziomu poniżej 7500 dolarów w ciągu kilku minut w piątkowe popołudnie wystrzelił o ponad 600 dolarów, do niecałych 8400 USD, natychmiastowo odrabiając ostatnie straty. Poza samym bitcoinem w ciągu ostatniej doby zyskały niemal wszystkie altcoiny, zaś globalna kapitalizacja rynku kryptowalut wzrosła o ponad 10%, do ponad 231 mld dolarów. Co mogło być przyczyną tak dynamicznego wystrzału cenowego kursu bitcoina?

 

Kurs BTC zaczął systematycznie wzrastać z poziomu 7500 dolarów, w ciągu kilku godzin dochodząc do 7725 USD, następnie zaś w wyniku wystrzału popytowego w ciągu kilkunastu minut przekroczył cenę 8420 dolarów, stabilizując się w okolicach 8390 USD. Oznacza to wzrost o niecałe 12% w ciągu ostatnich godzin. Trudno określić jednoznaczny powód takiego wystrzału cenowego - jednym z nich może być osiągnięcie przez giełdę bitcoinowych kontraktów terminowych Bakkt kolejnego dziennego rekordu wolumenu, przekraczającego 700 BTC i powiązany z tym optymizm. Kolejną z potencjalnych przyczyn wzrostów może być również ocieplenie stosunku do technologii blockchain ze strony chińskiego rządu - prezydent Xi Jinping zapowiedział wprowadzenie programu mającego na celu szersze wykorzystanie tej technologii. Ostatnie spadki mogły wreszcie uaktywnić liczne oferty kupna, które przyczyniły się do wystrzału cenowego.

 

Poza bitcoinem wzrosły również wszystkie czołowe altcoiny. Najwięcej spośród pierwszej dziesiątki w rankingu kapitalizacji kryptowalut zyskały Bitcoin Cash (21,17%) oraz Bitcoin SV (21,22%). Sporo wzrósł również EOS (ponad 15%) oraz Litecoin (LTC), którego kurs zyskał 14,5%). Czołowy altcoin, jakim jest Ethereum (ETH) w ciągu doby wzrósł o 11,5%.

Czytaj także: Ponowienie ruchów spadkowych na Bitcoinie, gdzie jest dno?

Niska aktywność strony popytowej powoduje zwiększenie aktywności strony podażowej i to właśnie niedźwiedzie kontrolują obecnie rynek Bitcoina. Jeżeli sprzedający nie są aktywni na rynku, to kurs Bitcoina (BTC) przechodzi w trend boczny, charakteryzujący się niską zmiennością ceny. Rynek btc/pln n.. Czytaj
Ponowienie ruchów spadkowych na Bitcoinie, gdzie jest dno?

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk