• Odbierz prezent
Kurs Bitcoina (BTC) po 96 tys. dolarów w ciągu pięciu lat i przyszłe kłopoty m.in. Bitcoin Cash (BCH), wg raportu

Satis Group, firma zajmująca się doradztwem w kwestiach ICO oraz badaniem rynku walut cyfrowych, opublikowała w czwartek 30 sierpnia ostatnią, piątą cześć raportu „Cryptoasset Market Coverage”, poświęconą m.in. tematowi przyszłej wyceny projektów i platform kryptowalutowych. Tekst zawiera wiele interesujących danych i predykcji, spośród których wyróżnia się przewidywana wycena bitcoina (BTC), szacowana nawet na niecałe 100 tys. dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat. Rynek będzie systematycznie rósł, jednak nie wszystkie projekty będą zyskiwać na wartości, niektóre zaś całkowicie ją stracą.

 

Raport do określania przyszłej wyceny projektów kryptowalutowych (nazywanych w tekście kryptoaktywami) wykorzystuje metodologię opartą na tzw. ilościowej teorii pieniądza (zakładającą m.in. zależność między wyceną, a maksymalną podażą w obiegu), która pozwala oszacować wartość kryptowalut konieczną do zaspokojenia przewidywanego zapotrzebowania (popytu). Do przewidywania wyceny wykorzystano również, znaną głównie z rynków akcyjnych, metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF - ang. discounted cash-flow).

Czytaj także: Czego dowiesz się z rachunku przepływów pieniężnych (cash flow)?

Rachunek przepływów pieniężnych, to bardzo ważny element sprawozdania finansowego. Przedstawia on sytuację spółki z zupełnie innej strony niż pozostałe elementy sprawozdania. Poświęćmy mu kilka chwil, by dowiedzieć się jakich informacji możemy oczekiwać od tej części sprawozdania.   Żywa gotówka .. Czytaj
Czego dowiesz się z rachunku przepływów pieniężnych (cash flow)?

 

Pozytywne prognozy dla rynku kryptowalut

Raport zakłada, że rynek walut cyfrowych będzie ściśle podążał za rozwojem ogólnopojętej aktywności ekonomicznej, dzięki czemu - wedle obliczeń badaczy Satis Group - globalna kapitalizacja rynku kryptowalut wyniesie ponad 500 mld dolarów do końca przyszłego (2019) roku, zaś w ciągu najbliższych dziesięciu lat (2028) wzrośnie do poziomu 3,6 bilionów dolarów. Warto przypomnieć, że dotychczas najwyższa kapitalizacja rynku wyniosła ponad 830 mld dolarów w styczniu tego roku.

 

market cap

Przewidywana kapitalizacja rynku krypto-aktywów w okresie 1-10 lat, z podziałem na kategorie: waluty cyfrowe, platformy, waluty prywatne, inne; źródło: raport Satis Group

 

Przyjęte modele wyceny zakładają rozwój całego rynku i systematyczny wzrost jego globalnej wartości.

Bitcoin (BTC) może osiągnąć wartość ponad 96 tys. dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat, wybijając nowe szczyty z grudnia zeszłego roku najpóźniej w 2019 r., pod koniec którego może być wyceniany powyżej 30 tys. dolarów. Satis Group przewiduje również, że do 2028 r. BTC będzie wyceniany po niecałe 150 tys. USD.

Raport przewiduje również, że największy wzrost w najbliższych latach zanotują kryptowaluty zapewniające prywatność i anonimowość swoim użytkownikom (tzw. private-coiny), co ma wynikać z pogłębiającej się dewaluacji walut narodowych, nacisków regulacyjno-kontrolnych ze strony rządów oraz ogólnych problemów na arenie międzynarodowej. Wg przewidywań, rynek prywatnych walut cyfrowych zostanie zdominowany przez dwie najpopularniejsze z nich - Monero (XMR), które będzie stanowić aż 60% jego wartości oraz Zcash (ZEC) z 20% udziałem w rynku.

Szacowany wzrost Monero do końca przyszłego roku został określony na ponad 1300% (1476 USD), zaś w ciągu najbliższych dziesięciu lat XMR ma być notowany po niemal 40 tys. dolarów, przy jednoczesnym odnotowaniu największego wzrostu ze wszystkich krypto-aktywów.

 

Potężne wzrosty i spadki niemal do zera

Prognozy Satis Group nie są jednak optymistyczne dla wszystkich projektów. Wg autorów, Bitcoin Cash (BCH), będący hard-forkiem BTC, jest projektem próbującym przejąć rozpoznawalność marki bitcoina, a także prezentować się jako „prawdziwy bitcoin”, nie oferując przy tym żadnych istotnych zalet technologicznych, względem BTC, co doprowadzi do systematycznego spadku zainteresowania i tym samym kapitalizacji rynkowej. Podobny los może spotkać inne projekty powstałe w wyniku podziałów sieci znanych kryptowalut.

Wedle prognoz, Bitcoin Cash (notowany obecnie po ok. 540 dolarów) w ciągu roku straci ponad połowę swojej wartości, spadając do wartości ok. 250 dolarów, zaś w ciągu dekady jego szacunkowa wycena spadnie do 180 dolarów (niemal 70% spadek od obecnego kursu).

Raport przewiduje, że scentralizowane sieci z upływem czasu będą marginalizowane, systematycznie tracąc na wartości. Jako główny przykład podany został projekt Ripple (XRP), który jest nie tylko centralnie zarządzany, ale również do funkcjonowania swojego ekosystemu nie potrzebuje własnej kryptowaluty XRP. Wg badaczy Satis Group, doprowadzi to aż do 90% dewaluacji XRP w ciągu najbliższego roku. W perspektywie dziesięciu lat kryptowaluta Ripple straci niemal całkowicie na wartości. Podobny los może spotkać projekt, który powstał na bazie kodu źródłowego Ripple - Stellar Lumens (XLM), który wedle prognoz straci 96% swojej wartości do końca 2019 r.

 

Wielofunkcyjne platformy na blockchain to jednak nie przyszłość?

Autorzy raportu zauważają, że większość wartości rynkowej krypto-aktywów znajduje się w instrumentach pełniących rolę store of value (cel spekulacyjno-inwestycyjny), co w przyszłości będzie się pogłębiać. Konsekwencją tego będzie coraz mniejszy udział w rynku wielofunkcyjnych platform opartych na technologii blockchain, mimo ich ciągłego rozwoju. Skutkiem tej kontrowersyjnej tezy będzie przewidywana wycena najpopularniejszej kryptowaluty z tego segmentu - Ethereum (ETH) - na poziomie niecałych 600 USD w 2028 r., a także m.in. całkowita porażka i utrata wartości platformy Cardano (ADA).

 

krypto

Przewidywana wycena i stopa zwrotu wybranych kryptowalut w perspektywie 1-10 lat, źródło: raport Satis Group

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk