• Odbierz prezent
Kurs akcji XTB spadł po publikacji raportu kwartalnego
Z artykułu dowiesz się:

- o danych finansowych XTB za I kwartał 2017 r.
- o reakcji rynku na dane opublikowane przez XTB

Niecały kwadrans po północy pojawiły się wyniki finansowe Grupy Kapitałowej X-TRADE BROKERS DOM MAKLERSKI S.A.

Sprawdźmy, jakie wyniki osiągnęło XTB w pierwszym kwartale 2017 r.

 

Rentowność XTB

Grupa kapitałowa XTB zakończyła pierwszy kwartał na plusie, co należy uznać za pozytywną informację. Niestety wyniki były zdecydowanie gorsze niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku.

Zysk netto wyniósł nieco ponad 10,6 mln zł w stosunku do niemal 31,9 mln zł w analogicznym okresie roku ubiegłego. To o 66,6% mniej. Po uwzględnieniu innych całkowitych dochodów (w szczególności ujemnych różnic kursowych) spadek ten jest jeszcze bardziej widoczny. Całkowite dochody ogółem wyniosły w IQ 2017 r. niecałe 5,3 mln zł, w porównaniu do niemal 31,3 mln zł w IQ 2016 r.

Zysk na jedną akcję wyniósł 9 gr, w stosunku do 27 gr w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Wskaźniki rentowności podawane przez spółkę uległy w związku z powyższym pogorszeniu. Rentowność aktywów spadła z poziomu 17,6 do 5,2, natomiast rentowność kapitałów własnych zmniejszyła się z poziomu 37,1 do 11,9.

 

Wskaźniki XTB - I kwartał 2017 

źródło: raport kwartalny X-TRADE BROKERS DOM MAKLERSKI S.A. nr 1/2017 QSR

 

Majątek i zadłużenie XTB

Majątek spółki zwiększył się z ok. 797,8 mln zł na koniec ubiegłego roku oraz ok 717,3 mln zł na koniec IQ 2016 do ok. 848,4 mln zł na koniec IQ 2017 r.

Wraz ze wzrostem majątku zwiększyło się również zadłużenie zarówno w ujęciu bezwzględnym, jak i procentowo. Zmiany te są jednak w mojej opinii mniej istotne.

 

Dane finansowe XTB I kwartał 2017 

źródło: raport kwartalny X-TRADE BROKERS DOM MAKLERSKI S.A. nr 1/2017 QSR

 

Reakcja rynku na ujawnione dane

Pomimo znacznego spadku dynamiki, wyniki utrzymują sie na dobrym poziomie. Spadek dynamiki jest jednak niepokojącym sygnałem dla rynku. Kurs akcji na otwarciu był znacznie niższy niż kurs odniesienia. Zaobserwować można jednak pewne odbicie.

 

Kurs XTB 15-05-2017

 

 

Z pełną wersją raportu możesz zapoznać się pod adresem:

http://biznes.pap.pl/espi/pl/reports/view/2,353065


Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk