• Odbierz prezent
Kurs akcji CD Projekt traci ponad 6%! W jego ślady idą akcje PGNIG(-5,54%), KGHM(-4,28%), CCC(-4,67%) oraz LPP (-4,29%). Rynki na czerwono

Tydzień rozpoczął się na giełdach od pogłębienia spadków z zeszłego tygodnia, spowodowanych obawami o eskalację konfliktu handlowego. W czwartek prezydent Trump zadeklarował, że z dniem 1 września nałoży kolejne, 10- procentowe cła na chińskie towary o wartości 300 mld USD.

W piątek jeszcze bardziej zaognił sytuację, sugerując dalsze podnoszenie ceł

Strona chińska oczywiście nie pozostała dłużna i zapowiedziała wprowadzenie zakazu importu niektórych produktów rolnych. Co ciekawe, Ludowy Bank Chin osłabił na fixingu walutę Państwa Środka – renmibi do poziomów powyżej 7 jednostek za jednego dolara. Ostatnio takie poziomy kursu dolara do juana chińskiego USD/CNY widziane były w 2008 roku. Słabszy juan miałby zrekompensować chińskim eksporterom ograniczenie ich konkurencyjności na skutek amerykańskich ceł, jak również ograniczyć próby wyprowadzania kapitału poza granice Chin.

Od rana obserwujemy powrót do bezpiecznych aktywów. Złoto notowane jest najwyżej od 2013 roku, rośną również rentowności amerykańskich papierów skarbowych, spadają notowania surowców przemysłowych. Największe indeksy amerykańskie otworzyły się na sporych minusach i o godzinie 17 spadają już o ponad 2%. Sytuacja w Europie wygląda niestety podobnie, DAX o 17:00 spadał o 1,8%, FTSE o 2,7% , a CAC o 2,2%.

W Polsce WIG spadł na zamknięciu o 2,06% ; WIG20 o 2,36%. Największe spadki indeksu były udziałem gwiazdy poprzednich tygodni  - CD Projekt (-6,12%), spadającego w ślad spółek technologicznych w USA. Mocno traciły spółki surowcowe:  PGNIG (-5,54%) oraz KGHM (-4,28%), jak również spółki koniunkturalne, handlowe: CCC (-4,67%), LPP (-4,29).         

Notowania: CD Projekt SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:CDR/

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk