• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Kuroda - sytuacja na rynkach finansowych może mieć wpływ na politykę BoJ
Z artykułu dowiesz się:

- Jak obecna sytuacja na rynkach finansowych może wpłynąć na politykę pieniężną BoJ

- Jak BoJ może korzystać ze swoich podstawowych narzędzi

Dziś szef Banku Japonii po raz kolejny stwierdził, że BoJ nie zawaha się podjąć stosownych działań jeśli podwyższona zmienność na rynkach zagrozi próbom pokonania deflacji. Ze słów szefa BoJ można wywnioskować, że nie zawaha się on na dalsze luzowanie polityki pieniężnej w obliczu dalszego umacniania się jena i słabości japońskiej giełdy.

 

Przemawiając w parlamencie Kuroda powiedział, że pomimo tego, że BoJ nie stawia sobie za cel kierowanie kursem jena i cenami akcji to musi podejmować odpowiednie kroki w przypadku, gdy sytuacja na rynkach finansowych zagraża zaufaniu przedsiębiorców i opóźnia proces wychodzenia z okresu deflacji. Podobne sytuacje doprowadziły w styczniu bieżącego roku i w październiku 2014 do zwiększenia stymulacji gospodarki przez BoJ.

"Będziemy nadal bacznie obserwować sytuację na rynkach finansowych by ocenić czy może mieć ona wpływ na japońską gospodarkę i trendy cenowe i jeśli uznamy, że będzie ona miała negatywne skutki to nie zawahamy się rozważyć wprowadzenia środków zaradczych." - powiedział Kuroda.

 

Narzędzia polityki pieniężnej BoJ

W przypadku narzędzi jakie może wykorzystać BoJ Kuroda odniósł się do stóp procentowych i programu QQE.

W styczniu BoJ niespodziewanie obniżył poziom stóp procentowych sprowadzając je po raz pierwszy w historii Japonii poniżej zera. Kuroda widzi miejsce dla dalszych zwyżek, jednak nie zdecyduje się na dalsze obniżki bez oceny wpływu ujemnych stóp procentowych na gospodarkę i poziom cen.

"Jest mnóstwo miejsca na dalsze cięcia stóp procentowych. Jednak osiągnięcie negatywnego poziomu stóp nie jest somo w sobie naszym celem" - powiedział Kuroda. "Nie sprowadzimy stóp procentowych dalej w ujemny obszar bez obserwacji rozwoju sytuacji w gospodarce i poziomie cen".

 

Drugim narzędziem, który wykorzystuje BoJ w procesie luzowania polityki pieniężnej jest program luzowania ilościowego i jakościowego (QQE). Rynki obawiają się, że obniżenie stóp procentowych może wykluczyć dalsze poszerzanie programu QQE. Kuroda uspokoił jednak, że wprowadzenie ujemnych stóp procentowych nie jest żadnym ograniczeniem dla programu QQE.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk