• Odbierz prezent
Kuroda nie podzielił losu Janet Yellen - szef BoJ z nominacją na drugą kadencję

Japoński rząd zdecydował się przyznać nominację na drugą kadencję obecnemu szefowi banku centralnego. W kolejnych latach gospodarkę Japonii, wraz z premierem Shinzo Abe, prowadził będzie więc nadal Haruhiko Kuroda.

 

Haruhiko Kuroda będzie kierował Bankiem Japonii przez kolejne 5 lat. Japończyk nie podzielił zatem losu swojej odpowiedniczki ze Stanów Zjednoczonych – Janet Yellen nie otrzymała nominacji na drugą kadencję w Fed i na początku tego miesiąca zastąpił ją Jerome Powell.

Kuroda to 31. szef BoJ. Posadę tę objął w 2013 roku, a jego poprzednikiem był Masaaki Shirakawa. Obecna kadencja Kurody kończy się w kwietniu, a nominacja na kolejną kadencję była spodziewanym krokiem. Teraz muszą ją zatwierdzić obie izby parlamentu, co jednak jest tylko formalnością ze względu na większość w parlamencie, jaką posiada koalicja Shinzo Abe.

 

Wygląda więc na to, że w najbliższym czasie polityka pieniężna Banku Japonii raczej się wyraźnie nie zmieni. Kuroda nieprzerwanie wskazuje na potrzebę kontynuowania ekstremalnie luźnej polityki pieniężnej. Składają się na nią ujemne stopy procentowe, a także program luzowania ilościowego i jakościowego, nakierowany na utrzymanie rentowności 10-letnich obligacji na poziomie 0% (w tym celu BoJ skupuje obligacje w tempie 80 bln jenów rocznie).

 


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk