• Sklep
  • Odbierz prezent
Kuroda - czas na analizę polityki ujemnych stóp procentowych
Z artykułu dowiesz się:

- Jak ujemne stopy procentowe wpływają na gospodarkę Japonii

- Jak wyglądają perspektywy polityki pieniężnej BoJ w najbliższym czasie

Szef Banku Japonii, Haruhiko Kuroda po raz kolejny zaznaczył, że BoJ nie zamierza obniżać poziomu stóp procentowych podczas najbliższego głosowania, które odbędzie się w środę 15 marca. Bank centralny zamierza dokładnie przeanalizować wpływ negatywnych stóp procentowych na gospodarkę.

 

Pozytywne efekty tłumione przez czynniki zewnętrzne

Kuroda w ostatnim czasie zmagał się z falą krytyki dotyczącą wprowadzenia ujemnych stóp procentowych, które według krytyków nie wywarły pozytywnych efektów na gospodarkę. Opinia Kurody jest w tym temacie przeciwna. Szef BoJ stwierdził, że obniżająca się stopa procentowa i to, że dalsze luzowanie polityki jest możliwe ma pozytywny wpływ na ceny aktywów.

Nie znajdziemy jednak potwierdzenia jego słów w danych makroekonomicznych. Ostatni odczyt dotyczący wskaźników inflacji (25 luty) wskazał, że ta ponownie osłabiła się i w tym momencie ceny znajdują się w stagnacji. Według Kurody za tę sytuację odpowiada globalny wzrost awersji do ryzyka wśród inwestorów.

"W tej chwili te efekty (pozytywne efekty ujemnych stóp procentowych - red.) są tłumione przez nadmierną awersję do ryzyka wśród inwestorów na całym świecie" - stwierdził szef BoJ.

 

Czas na analizę

Kuroda dodał oczywiście (jak już zwykł to robić przy każdej okazji), że w przypadku zagrożeń dla osiągnięcia celu inflacyjnego nie zawaha się na dalsze luzowanie polityki pieniężnej, czy to przez poszerzenie programu luzowania ilościowego i jakościowego (QQE), czy przez obniżenie poziomu stóp procentowych. Dodał jednak, że ostatnio przyjęte ujemne stopy procentowe będą mieć potężny wpływ stymulacyjny na gospodarkę poprzez obniżenie kosztów kredytu i zachętę firm do zwiększania poziomu inwestycji.

Kuroda pytany o to czy BoJ jest gotowy na kolejne cięcie poziomu stóp procentowych powiedział: "Teraz jest czas na to, by przebadać jak efekty (polityki ujemnych stóp procentowych - red.) rozprzestrzenią się na gospodarkę".

 

Źródło informacji: Reuters


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk