• Odbierz prezent
Kurd dolara australijskiego NZD/USD traci po decyzji w sprawie stóp procentowych w Nowej Zelandii

W nocy polskiego czasu na rynku pojawiły się informacje dotyczące stóp procentowych w Nowej Zelandii. Zgodnie z oczekiwaniami Bank Rezerwy Nowej Zelandii postanowił pozostawić je bez zmian, na dotychczasowym poziomie 0,25%.

Stopy procentowe Nowej Zelandii w przeszłości

Światowy trend obniżki stóp procentowych, który jest widoczny w tym roku na całym świecie można było zaobserwować również w Nowej Zelandii. Na początku tego roku mieliśmy tam do czynienia ze stopami procentowymi na poziomie 1,00%, natomiast 15 marca doszło do obniżki na obecny poziom wynoszący 0,25%. Patrząc historycznie jest to najniższa zanotowana wartość. Natomiast najwyższe stopy procentowe występowały w Nowej Zelandii w 2007 i 2008 roku. Wynosiło one wtedy aż 8,25%.

 Nowa Zelandia - stopy procentowe

Wykres stóp procentowych w Nowej Zelandii (od 1999 roku)

Bank centralny Nowej Zelandii w sprawie inflacji

RBNZ (Reserve Bank of New Zealand), czyli Bank rezerwy Nowej Zelandii, tak samo jak inne banki centralne może kreować wzrost lub spadek inflacji. Do tego celu może posłużyć się na przykład krótkoterminową stopą procentową. Jest ona odpowiedzialna za koszt, jaki banki komercyjne ponoszą, pożyczając pieniądze od banku centralnego. W sytuacji kiedy krótkoterminowa stopa procentowa zostanie podniesiona, wtedy banki komercyjne swój zwiększony koszt przekładają na klienta, czyli kredyty na rynku są droższe. Automatycznie zmniejsza się wtedy ich dostępność, a w efekcie hamuje konsumpcja. W ten sposób uzyskujemy spadek popytu, za którym idzie spowolnienie lub zatrzymanie wzrostu cen i w efekcie końcowym spadek inflacji. W sytuacji przeciwnej, gdy krótkoterminowa stopa procentowa maleje, wtedy kredyty są tańsze i bardziej dostępne. Konsumpcja rośnie, a wraz z nią również inflacja.

Kurs dolara nowozelandzkiego NZD/USD na rynku walutowym

Przed godziną 4:00 polskiego czasu, kiedy to były publikowane dane dotyczące stóp procentowych w Nowej Zelandii, kurs dolara nowozelandzkiego zaczął dość mocno tracić na wartości NZD/USD. Obecnie skala spadków jest dość duża. Kurs dolara nowozelandzkiego NZD/USD zniżkuje o -0,51% i wynosi 0,6458.

 NZDUSD

Wykres kursu dolara nowozelandzkiego NZD/USD (1 dzień)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

USA - rynek nieruchomości

Niemcy i Francja - wskaźniki PMI

Strefa Euro - PMI dla usług i przemysłu

Wielka Brytania - wskaźnik PMI

USA - PMI i rynek nieruchomości

Notowania: NZDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NZDUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk