• Odbierz prezent
Bitcoin złoto

20 sierpnia legendarny inwestor Mark Mobius udzielił wywiadu dla agencji Bloomberg. Przedstawił w nim swoje stanowisko dotyczące wpływu banków centralnych i kryptowalut na cenę złota.

 

20 sierpnia znany weteran inwestycyjny rynków rozwijających się – Mark Mobius w wywiadzie dla agencji Bloomberg wyraził poparcie dla kupowania złota, twierdząc, że akumulowanie kruszcu przyniesie w dłuższej perspektywie korzyści, gdyż wiodące banki centralne luzują politykę monetarną, a wzrost kryptowalut służy jedynie wzmocnieniu popytu na twarde aktywa.

Wzrastająca rola walut cyfrowych, takich jak Bitcoin, wywołała debaty na rynku metali szlachetnych, zarówno na temat ich wewnętrznej wartości, jak i o tym, czy ich rosnąca popularność odciągnie inwestorów od tradycyjnej bezpiecznej przystani w postaci złota.

Słynny inwestor wyraził swój pogląd na to, jak kryptowaluty wpłyną na wzrost cen złota. Wyjaśnił: „Masz wszystkie te waluty, nowe waluty wchodzą do gry. Nazywam je „psycho-walutami”, gdyż to jest kwestia wiary, czy wierzysz w Bitcoin lub inne cyber-waluty. Myślę, że wraz z ich wzrostem, nadejdzie popyt na prawdziwe, twarde aktywa, w tym także złoto.”

Mobius wyjaśnił również, że jest głęboko przekonany, że ostatnie zmiany w polityce monetarnej będą wspierać wzrost ceny złota. Wyraził zdanie, że banki centralne będą kontynuować politykę zwiększania podaży pieniądza i obniżania stóp procentowych: „Biorąc pod uwagę wysiłki banków centralnych, aby obniżać stopy procentowe, będą drukować jak szalone.”

Obecnie cena złota znajduje się na 6-letnich maksimach, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że Rezerwa Federalna i inne banki centralne będą nadal luzować politykę monetarną, nawet w coraz większym stopniu. Celem takich działań byłoby wspieranie wzrostu gospodarczego, który znalazł się pod wpływem przedłużającej się wojny handlowej między USA i Chinami. Zwraca się także uwagę, że sytuacja na rynku amerykańskich obligacji skarbowych sygnalizuje, że prawdopodobnie nadchodzi recesja, a inwestorzy mogą spostrzegać złoto jako zabezpieczenie.

Mobius w wywiadzie zachęcił inwestorów do kupowania złota. Powiedział: „Długoterminowa pespektywa dla złota to w górę, w górę i w górę, a przyczyną, dlaczego tak mówię jest to, że podaż pieniądza rośnie w górę, w górę i w górę. Myślę, że powinniście kupować na każdym poziomie, szczerze.” Rekomendował także ulokowanie około 10% portfela w fizyczny kruszec.

13 sierpnia cena złota osiągnęła poziom 1535 USD, co stanowiło najwyższy poziom od 2013 r. We wtorek cena złota wynosiła około 1500 USD, a więc o 15% wyżej niż na początku roku. Dla porównania, cena Bitcoina wzrosła o ponad 300% w 2019 r.

Na początku lipca Mobius trafnie przewidział, że cena złota może osiągnąć poziom 1500 USD za uncję. We wtorkowym wywiadzie nie określił jednak ceny docelowej, którą może osiągnąć złoto.

Portal Cointelegraph informował, że pod koniec lipca współzałożyciel Morgan Creek Digital Assets – Anthony Pompliano powiedział, że oczekiwany gołębi zwrot w polityce Europejskiego Banku Centralnego dostarczy „paliwa rakietowego” dla Bitcoina.

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk