• Odbierz prezent
Który dolar: australijski, kanadyjski i nowozelandzki wypadł najsłabiej w tym tygodniu?

Optymizm po szczycie G-20 bardzo szybko wyparował, a na rynku zagościł strach przed konsekwencjami pełnowymiarowej wojny handlowej pomiędzy USA, a Chinami w przyszłym roku, co sprowokowało globalne rynki akcji do wyraźnej wyprzedaży.

Spread już od 0,0 pipsów

 

 SPRAWDŹ

 

Bezpieczne przystanie - frank szwajcarski i jen japoński

Na tym zawsze zyskiwały bezpieczne przystanie (CHF i JPY). Przy czym w średnim terminie większe jest pole do umocnienia JPY niż CHF ze względu na różnice w podejściu do aprecjacji lokalnej waluty przez BOJ i SNB.

Czytaj także: Hossa inwestycyjnych oszustów

Finansowa niezależność, ogromne pieniądze, spełnienie marzeń, szybki i łatwy zysk – takimi ofertami kuszeni jesteśmy w Internecie na co dzień. Obecne lata z pewnością zasługują na miano ‘hossy inwestycyjnych oszustów’. Dlaczego akurat teraz powstaje tak wiele nieuczciwych projektów? Jak je rozpozna.. Czytaj
Hossa inwestycyjnych oszustów

Korona norweska i korona szwedzka (waluty skandynawskie)

W ostatnich dniach były to najmocniejsze waluty w zestawieniu z innymi. Powody? Zatrzymanie spadków cen ropy, z którymi mocno skorelowana jest korona norweska. W przyszłym tygodniu (13. XII) mamy też posiedzenie Norges Banku, gdzie będzie istotne z punktu widzenia oczekiwań na kontynuację cyklu podwyżek rozpoczętego we wrześniu b.r. Tu kluczowe mogą okazać się publikowane w poniedziałek 10 XII rano dane nt. listopadowej inflacji CPI. Szwedzki Riksbank spotyka się za to 20 XII, ale dane o inflacji CPI poznamy już w najbliższą środę 12 XII.

Dolar australijski, kanadyjski i nowozelandzki (waluty surowcowe)

Najsłabszy w ustawieniach był dolar australijski, któremu zaszkodził powrót obaw, co do szans na uniknięcie wojny handlowej pomiędzy USA, a Chinami, a także nieoczekiwanie dość słabe dane nt. dynamiki wzrostu australijskiego PKB w III kwartale – to może wydłużyć okres niskich stóp procentowych, jakie utrzymuje RBA, a wręcz ponowić spekulacje o ich obniżeniu.

W środku stawki, ale też ze stratami uplasował się dolar kanadyjski – tu mocno zaszkodził „gołębi” komunikat po posiedzeniu Banku Kanady – szanse na podwyżkę w styczniu są minimalne, a w całym 2019 r. oczekuje się jednej podwyżki, zamiast trzech. W końcu tygodnia dolar kanadyjski CAD zdołał jednak odrobić część strat dzięki odbiciu notowań ropy.

Najmniej stracił dolar nowozelandzki, chociaż tutaj mógł być to wynik absencji istotnych wydarzeń w kalendarzu.

WALUTY RYNKÓW WSCHODZĄCYCH I NASZEGO REGIONU
(lira turecka, rand południowoafrykański, real brazylijski, peso meksykańskie,
rosyjski rubel, polski złoty, czeska korona)

Uwagę przykuwa przede wszystkim zmiana nastrojów wokół walut carry-trade, gdyż TRY i ZAR otwierają listę najbardziej tracących. To może pokazywać, że globalny sentyment rzeczywiście zaczyna się zmieniać, ale i też może być to wynik zbliżającej się końcówki roku i chęci realizacji zysków.

Na drugim biegunie znalazł się RUB, któremu pomogło odbicie cen ropy. W regionie w czołówce znalazła się korona czeska, chociaż nie oczekuje się podwyżki stóp przez Bank Czech na posiedzeniu 20 XII.

Nasz złoty też nieco zyskał mimo trudnych nastrojów na rynkach globalnych. Kluczowym czynnikiem jest słabość dolara, a także brak większych oczekiwań wobec ECB na przyszły rok, co jest ważne w kontekście utrzymującego się „gołębiego” nastawienia naszej RPP, co pokazało ostatnie posiedzenie.

Nota prawna

 

Notowania: AUDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AUDUSD/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk