• Odbierz prezent
Które spółki warto kupować? Znamy zwycięski sektor

Od marcowego dołka po pandemicznej wyprzedaży minęło już kilka miesięcy. Jedne spółki lub sektory zdołały w całości odrobić straty, innym do tego jeszcze daleko. Wiadomym jest, że inwestując na giełdzie, kupujemy siłę spółek. Jedną z metod porównawczych może być wielkość odreagowania po dynamicznej korekcie zakończonej w marcu. Dziś weźmiemy pod lupę 3 główne indeksy giełdowe i sprawdzimy, który z nich wykazuje się największą siłą relatywną.

Średniaki z solidnym wynikiem

Indeks mWig40 ustanowił swoje lokalne minimum 16.03.2020 na poziomie 2678 punktów. Przecena od lutowego szczytu wyniosła prawie 55%. Od niedawnego minimum kurs stabilnie pnie się do góry wykonując regularne korekty. Wielkość odbicia wyniosła ok. 40%. Na drodze dalszym wzrostom stoi poziom oporu, którym jest koniec korekty wzrostowej z 03.03.2020. Kurs indeksu zareagował na poziom 3750 i po chwilowym odpadnięciu ponowił atak w dn. 18.08.2020. Jeśli cena przebije opór na 3750, kolejny przystanek czeka w okolicach okrągłego poziomu 4000.

 Wykres 1. Notowania indeksu mWig40, interwał dzienny

Wykres 1. Notowania indeksu mWig40, interwał dzienny

WIG20 50% od marcowych minimów

Drugie miejsce pod względem siły relatywnej przypada indeksowi Blue Chipów. Wykres największych spółek przypomina trochę mWig40. Po dołku przypadającym na 16.03.2020 kurs indeks utworzył korektę w postaci kanału cenowego spadkowego w okolicach kwietnia-maja. Cena od czerwca porusza się we wzrostowym kanale cenowym a wybicie jego górnej krawędzi i poziomów 1900 będzie oznaką siły  indeksu i otworzy drogę do poziomów opory przy 2050. Przecena na WIG20 wyniosła prawie 70%. Dotychczas kurs indeksu wzrósł o ok. 50% od marcowych minimów.

 Wykres 2. Notowania indeksu WIG20, interwał dzienny

Wykres 2. Notowania indeksu WIG20, interwał dzienny

And the winner is…

sWig80 to indeks, który zdecydowanie pobił dwa pozostałe. Siła małych spółek jest bezdyskusyjna. Pierwszy rzut oka na wykres indeksu pokazuje, że szczyty z lutego przed wyprzedażą zostały już dawno wybite. Wartość indeksu sWig80 spadła o 45% podczas dynamicznej wyprzedaży. Indeks w imponujący sposób odrobił straty i znalazł się 66% wyżej od lokalnych minimów. Siła relatywna leży więc zdecydowanie po stronie spółek z indeksu sWig80 i tam warto szukać okazji do kupna.

 Wykres 3. Notowania indeksu sWig80, interwał dzienny

Wykres 3. Notowania indeksu sWig80, interwał dzienny

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk