• Odbierz prezent
Które kryptowaluty pozwoliły najwięcej zarobić w 2019 r?

5 stycznia na portalu Cointelegraph Julia Magas opublikowała artykuł, w którym przedstawiła największe ruchy cenowe na rynku kryptowalut, które miały miejsce w 2019 r. Które kryptowaluty pozwoliły najwięcej zarobić, a które przysporzyły swym posiadaczom największej straty?

 

Jak zwraca uwagę Julia Magas w swym artykule, początek 2020 r. to dobry moment, by przeanalizować, jak zachowywały się kursy poszczególnych aktywów w minionym roku. W tym okresie na rynku kryptowalut panowało duże zróżnicowanie. Niektóre z nich dały sporo zarobić, czego przykładem może być wzrost Luna Coina (LUNA) o 48 900%. Inne natomiast straciły dużą część swej wartości. Przykładem może być Lumen, który stracił ponad połowę swej ceny. Doge Coin (DOGE) natomiast cechował się niską zmiennością i rozpoczął 2020 r. po tej samej cenie, co 12 miesięcy temu.

W dalszej części swego artykułu autorka zamieściła zestawienie najciekawszych ruchów cenowych na rynku kryptowalut, które dały inwestorom najwięcej zarobić lub stracić.

 

Bitcoin (BTC): +87% w skali roku, największy ruch: +282% w ciągu 6 miesięcy

Król kryptowalut wyróżniał się wyraźnie w 2019 r., zyskując 282% wartości w ciągu zaledwie pół roku. Zaliczył także największy 24-godzinny spadek, 11 lipca tracąc 10%. Spadek ten nastąpił w ciągu kilku minut po tym, jak amerykańscy regulatorzy skrytykowali projekt Libra.

W ciągu pierwszej połowy roku cena Bitcoina wzrosła z 3400 USD do prawie 13 000 USD. Był to poziom, którego nie widziano od stycznia 2018 r. Wzrostowi ceny Bitcoina towarzyszył także konsekwentny wzrost cen pozostałych kryptowalut. Jednak druga połowa roku upłynęła w niedźwiedzich nastrojach.

 

Ethereum (ETH): -12% w skali roku, największy ruch: +139% w ciągu 6 miesięcy

Druga wiodąca kryptowaluta miała udane pierwsze półrocze, zyskując 139%. W pierwszej połowie 2019 r. Ethereum potroiło swą wartość, zyskując 139%. 26 czerwca kurs osiągnął swój szczyt. Tak duży wzrost napełnił rynek kryptowalut optymizmem. Jednakże w drugiej połowie roku w lipcu miał miejsce spadek o 36% w ciągu 10 dni.

 

Luna Coin (LUNA): +25 000% w skali roku, największy ruch: +48 900% w ciągu dnia

Po ośmiu miesiącach stagnacji cena kryptowaluty 19 sierpnia nagle wzrosła o 48 900%, osiągając absolutny rekord dziennego wzrostu. Jednak wzrost ten był krótkotrwały, a kurs LUNA osunął się dzień później do swych wcześniejszych poziomów. Niemniej jednak pod koniec roku coin ten odzyskał swą pozycję i znalazł się wśród najbardziej zyskownych aktywów ze wzrostem o 25 000% w skali roku. Od początku roku cena tokenu wzrosła od poziomu 0,001 USD do 0,25 USD.

 

Bitcoiin (B2G): -99% w skali roku, największy ruch: +3500% w ciągu tygodnia

B2G będący forkiem Bitcoina, znalazł się wśród najbardziej zyskownych aktywów 2019 r., przynosząc stopę zwrotu 3500% w okresie tygodnia. Kryptowaluta ta zwielokrotniła swą wartość na początku lutego, rosnąc z poziomu 0,02 USD do 0,70 USD. Jednakże od lipca 2019 r. nie widać na niej prawie żadnej aktywności, a obroty są znikome.

 

Seele (SEELE): +2640% w skali roku, największy ruch: +2640% w ciągu roku

Token Seele oparty na Ethereum znalazł się wśród najbardziej zyskownych aktywów w 2019 r., gdy jego cena wzrosła 27 razy. Na początku 2019 r. wynosiła 0,005 USD, a obecnie znajduje się w okolicach 0,137 USD, co pozwoliło inwestorom na spory zysk mimo niedźwiedzich nastrojów na rynku kryptowalut.

 

Ethereum Meta (ETHM): -98% w skali roku, największy ruch: +1100% w ciągu dwóch dni

23 grudnia mało znany token Ethereum Meta stał się przedmiotem uwagi, gdy jego cena wzrosła od poziomu 0,000001 USD o 1100% w ciągu 48 godzin. Jednak dzienny obrót w tamtym momencie wyniósł tylko 87 USD. Po kontynuacji swego wzrostu 25 grudnia kurs ETHM spadł o 97%. Od początku 2020 r. coin ten doświadczył trochę większej zmienności. Założyciele projektu nie złożyli żadnych oświadczeń w sprawie tych fluktuacji cenowych, a konta na portalach społecznościowych związane z tym projektem są nieaktywne od dwóch miesięcy. Może to wskazywać, że coin ten był przedmiotem schematu pump and dump.

 

Matic (MATIC): +285% w skali roku, największy ruch: +1233% w ciągu miesiąca

Matic został zaprojektowany, by przyciągać deweloperów, oferując im możliwość wdrażania i uruchamiania zdecentralizowanych aplikacji. W maju cena tego tokenu wzrosła o 1233%.Jednak w tym samym miesiącu w okresie jednego tygodnia miał miejsce spadek ceny o 52%. Pod koniec kwietnia Matic był notowany na giełdach po cenie 0,003 USD, ale 21 maja jego wartość osiągnęła szczyt na poziomie 0,04 USD, wzrastając 10-krotnie. W połowie listopada cena coina nagle zaczęła rosnąc, osiągając 8 grudnia swój historyczny szczyt na poziomie 0,042 USD. Jednak w ciągu kilku godzin cena aktywa spadła o 70% i wróciła do poziomu sprzed 2 tygodni. Dyrektor operacyjny Matica Sandeep Nialwal nazwał spadek ceny tego aktywa „rezultatem oczywistej manipulacji” i obiecał dokładnie przeanalizować, co się stało. Pomimo tego spadku, cena coina jest 4-krotnie wyższa niż na początku jego notowań po wejściu na giełdy. Początkowi inwestorzy są wciąż na plusie pomimo znacznego spadku ceny w połowie grudnia.

 

Chain Link (LINK): +459% w skali roku, największy ruch: +1186% w ciągu 6 miesięcy

LINK jest znany ze swego partnerstwa z dużymi spółkami, takimi jak Google, Binance, Oracle i Aelf. W pierwszej połowie 2019 r. jego cena wzrosła 10-krotnie, zyskując 1186% i zaliczając 29 czerwca historyczny szczyt. Wzrostowi temu sprzyjała informacja o planach Coinbase Pro dotyczących notowań tokenu.

Czytaj także: ChainLink (LINK) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Google dla smart kontraktów ChainLink (LINK) to zdecentralizowana platforma oparta na blockchainie Ethereum, mająca na celu rozwiązanie istotnego problemu łączności smart-kontraktów z zewnętrznymi źródłami danych. Projekt posiada własny token użytkowy ERC20 o nazwie LINK, służący do pobierania opła.. Czytaj
ChainLink (LINK) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

Binance Coin (BNB): +122% w skali roku, największy ruch: +548% w ciągu 6 miesięcy

BNB jest tokenem użytkowym giełdy Binance. W związku z popularnością platformy, coin zyskał 548% wartości w pierwszej połowie 2019 r., a wciągu całego roku zaliczył wzrost o 122%. Jednym z powodów wzrostu jest uruchomienie platformy Binance DEX. Kolejnym istotnym czynnikiem jest model ekonomiczny BNB, który pozwala swym posiadaczom na korzystanie z obniżonych prowizji na giełdzie.

 

CELER (CELR): -85% w skali roku, największy ruch: +214% w ciągu 2 tygodni

Tokeny CELER były oferowane inwestorom w ramach IEO na platformie Binance. Pomimo, że zaliczyły wzrost ceny o 214% w ciągu dwóch tygodni w maju, to jednak pierwsi inwestorzy wciąż mieli stratę. W ramach oferty publicznej cena coina wyniosła 0,007 USD. Na szczycie cena wzrosła do 0,03 USD, ale na koniec roku spadła do 0,0038 USD, tracąc prawie połowę swej początkowej wartości.

Czytaj także: Kryptowaluty. Posiadacze tych aktywów najwięcej stracili

Rok 2019 obfitował w różne zawirowania na rynku kryptowalut. Można było zaobserwować zarówno spektakularne wzrosty, jak i spadki. Które kryptowaluty spowodowały znaczące straty w portfelach inwestorów?   W 2019 r. miały miejsce nie tylko wzrosty, ale także duże spadki cen na rynku kryptowalut. Jul.. Czytaj
Kryptowaluty. Posiadacze tych aktywów najwięcej stracili


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk