• Odbierz prezent
Które elementy komunikatu Fed mogą zaskoczyć ?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka

Pomimo silnego ożywienia na rynku pracy w USA (916 tys. nowych etatów) rynek nie spodziewa się zmian w polityce monetarnej po stronie Rezerwy Federalnej. Program skupu aktywów prawdopodobnie zostanie utrzymany na poziom 120 mld dolarów miesięcznie, a bilans Fed w przyszłym miesiącu przekroczy poziom 8 bilionów dolarów i będzie dwukrotnie wyższy niż na początku 2020 roku.

Jerome Powell podczas ostatnich wypowiedzi mówił o tym,

że „Fed nawet nie myśli o tym, żeby cokolwiek zmieniać w programie QE” oraz że „potrzeba jeszcze trochę czasu”, aby odbicie w gospodarce było widoczne. Oba stwierdzenia mogą być ważnym punktem odniesienia dla rynku. Jeżeli Rezerwa Federalna przedstawi odmienne stanowisko w kierunku jastrzębiego podejścia, to być może rynki nabiorą większej pewności do redukcji skupu aktywów jeszcze w tym roku.

Według ankiety Bloomberga ponad 40% ankietowanych zakłada redukcję w ostatnim kwartale bieżącego roku

UBS spodziewa się redukcji już we wrześniu i uważa, że jeżeli pojawi się wzmianka o osiągnięciu znaczącego postępu w osiągnięciu celów Fed, to wrzesień może być realnym terminem. Brak jakichkolwiek odniesień do poprawy sytuacji w gospodarce oraz brak ryzyk związanych z dłuższym przestrzeleniem średniego celu inflacyjnego Fed może być gołębio odebrane przez rynek, na czym mogą skorzystać metale, indeksy a dolar straci. Wzmianka o poprawie celów stawianych przez bank centralny może korzystnie wpłynąć na dolara oraz negatywnie na metale.

Dla indeksów amerykańskich w dłuższym terminie ważniejszy może się okazać początek redukcji bilansu Fed oraz tempo podwyżek stóp procentowych,

które w grudniu 2018 roku nie spodobało się rynkom i po 20% korekcie Rezerwa Federalna zakończyła cykl podwyżek (i uspokoiła giełdy). Jeżeli chodzi o rentowności obligacji amerykańskich w ostatnich minutkach Fed pierwszy raz wspomniał o tym, że jest zaniepokojony wysokimi rentownościami. Od publikacji minutek na początku kwietnia rentowności stale spadały, a w najniższym punkcie znalazły się w okolicy 1,53%. Ostatnie cztery dni to odreagowanie i powrót powyżej 1,6%. Rynek prawdopodobnie nadal będzie się interesował kolejnymi wskazówkami na temat podejścia Fed do rentowności, a inwestorzy będą oczekiwać kolejnych wzmianek o trzymaniu pulsu przez Rezerwę Federalną nad wysokością odsetek od długu Stanów Zjednoczonych. Reakcja na rynku obligacji może głównie zależeć od tego czy inwestorzy „kupią” retorykę Fed, ponieważ wielokrotnie zdarzało się, że reakcja rynku odbiegała od tego czego można byłoby się spodziewać.

Nota prawna


Bartłomiej Chomka

Główny analityk TeleTrade. Z wykształcenia ekonomista. Trader z ponad 10-letnim doświadczeniem zdobytym na rynku walutowym oraz w firmach proptradingowych. Autor licznych wywiadów, artykułów eksperckich oraz komentarzy rynkowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk