• Odbierz prezent
Które akcje z WIG20 okazały się najlepszą inwestycją? Wzrost notowań o ponad 100 proc. w skali roku!

Ostatni tydzień roku zakończył się pozytywnie dla inwestorów giełdowych. Główne amerykańskie indeksy urosły o 1,4% (S&P500) oraz o 0,7% (NASDAQ), kończąc bardzo zmienny i zyskowny rok wynikiem odpowiednio 16,3% oraz 43,6%. Warszawski parkiet tydzień zamknął jeszcze wyższymi wzrostami, jednak cały rok wypadł dużo gorzej: odpowiednio 2,1% za tydzień i -1,4% za rok dla WIG, 1,4% i -7,7% dla WIG20, 3,5% i 1,8% dla mWIG40. Jedynie małe spółki okazały się dobrą inwestycją: indeks sWIG80 wzrósł w tygodniu o 4,8%, a w całym 2020 roku o 33,6%. Te same okresy dla niemieckiego DAX zamknęły się zyskiem o 1,0% i o 3,6%, a dla indeksu rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets o 3,0% i o 15,8%.

Ostatnie dni przed sylwestrem upłynęły pod znakiem rosnącej nadziei na dobry 2021 rok, przede wszystkim dzięki postępom w szczepieniach na koronawirusa, przegłosowanym pakiecie stymulującym w USA oraz porozumieniu w sprawie zasad Brexitu. W dodatku ewentualne zwycięstwo Demokratów w drugiej rundzie wyborów do Senatu w Georgii dałoby im możliwość realizacji własnego programu, zakładającego duży impuls fiskalny w gospodarce. Poprawia się też sytuacja na rynku pracy w USA: tygodniowa liczba nowych bezrobotnych w wysokości 787 tys. okazała się niższa od oczekiwań, choć wciąż jest to dużo wyższy poziom niż przed pandemią.

Wśród największych polskich spółek ostatni tydzień roku poprawił przede wszystkim notowania spółek odzieżowych: CCC wzrósł 12,2% a LPP o 7,7%. Obie spółki osiągają istotne przychody ze sprzedaży online, co pomaga przy zamkniętych centrach handlowych i jednocześnie jest przyszłością branży. Natomiast perspektywa otwarcia centrów handlowych zwiększa wartość części tradycyjnej. Nieznacznie spadły z kolei kursy KGHM (korekta cen miedzi) oraz Allegro (odreagowanie wzrostów).

W skali całego roku byliśmy świadkami wyjątkowo silnych zmian i różnic między poszczególnymi spółkami. Wśród spółek z WIG20 najwięcej zyskały Dino (+101,0%), dzięki modelowi biznesowemu, który sprawdził się w warunkach pandemii, oraz KGHM (+91,5%) dzięki wzrostom cen miedzi i srebra wobec światowej stymulacji fiskalnej wspierającej infrastrukturę i budownictwo. Dużo większą wartość mają także akcje Tauronu, PGNiG i JSW. Najmocniej spadły z kolei notowania Lotosu (-50,4%), gdyż pandemia mocno zmniejszyła popyt na paliwa. Dwucyfrowe ujemne stopy zwrotu widzieliśmy także na akcjach banków, PZU, PKN, CCC i PGE.

W nadchodzącym tygodniu będziemy przyglądali się odczytom stanu koniunktury za grudzień i piątkowemu miesięcznemu raportowi o rynku pracy w USA.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk