Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,00%
USD / PLN4,00+0,09%
CHF / PLN4,43+0,04%
GBP / PLN5,04+0,11%
EUR / USD1,08-0,09%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kto zbierze najbardziej kosztowne baty od rynków finansowych?! Wątek przysłonięty wyborami w Bawarii. Temat tygodnia

Marek Rogalski | 23:14 19 październik 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wyniki wyborów w niemieckiej Bawarii, jakie odbyły się w poprzedni weekend, nie były aż tak szeroko komentowane na rynku finansowym, gdyż szybko zostały przykryte przez kolejne obawy związane z sytuacją we Włoszech.

Projekt przyszłorocznego budżetu złożony przez władze w Rzymie do Komisji Europejskiej nie zawierał żadnych korekt, które mogłyby stać się jakąś bazą do próby budowania kompromisu. W efekcie populiści upierają się przy swoim, a Komisja Europejska przy swoim i najbliższe tygodnie mogą niewiele tu zmienić.

Czytaj także: Kumpel wyzerował twoje konto? Kulisy nielegalnego zarządzania kapitałem

Istota i uwarunkowania prawne usługi asset management Usługa zarządzania kapitałem (asset management) kwalifikowana jest na podstawie art. 69 ust 2 pkt 4 Ustawy o obrocie[1] jako zastrzeżona czynność maklerska polegająca na „zarządzaniu portfelami w skład których wchodzi jeden lub większa ilość in.. Czytaj
Kumpel wyzerował twoje konto? Kulisy nielegalnego zarządzania kapitałem

Włosi mają duże szanse zostać ukarani przez Komisję Europejską,

ale i tak największe i najbardziej kosztowne baty mogą zebrać od rynków finansowych. W piątek spread pomiędzy niemieckimi, a włoskimi obligacjami 10-letnimi sięgnął rekordowych 336 p.b, gdyż rentowności włoskich papierów przekroczyły 3,7 proc. Za chwilę Włosi mogą zacząć ponosić ogromne koszty obsługi rekordowo wysokiego zadłużenia, a problemy z tego tytułu zaczną rozlewać się na całą gospodarkę, zwłaszcza sektor finansowy. Nie można wykluczyć, że populiści zaczną zmieniać zdanie w sytuacji, kiedy sytuacja zrobi się dramatyczna, tylko kiedy będzie ten dzień? O tym wspominał minister Giovanni Tria, tyle, że i on wcześniej może podać się do dymisji.

Innymi słowy, nie będzie dobrze, jeżeli to rynki finansowe będą musiały ograniczyć włoski populizm…

Wróćmy jednak do niemieckiej Bawarii. Dlaczego wybory do jednego landu mogą być tak ważne? Bo są barometrem politycznych nastrojów, a ostatnie miesiące pokazały już, że CDU/CSU i SPD trzymają się niejako warunkowo Wielkiej Koalicji, mając świadomość, że o inny stabilny układ polityczny w Niemczech może być trudno, choć dla nich samych nie jest to najlepsze rozwiązanie (zwłaszcza dla SPD, która zaczyna być marginalizowana).

Reklama

W Bawarii CSU osiągnęła najsłabszy wynik od kilkudziesięciu lat tracąc bezwzględną większość, co wymusza konieczność wejścia w koalicję z lokalną partią Wolni Wyborcy (FW), czy też zawiązanie trójporozumienia CSU-FW i liberałowie z FDP. Kwestia bawarskiej koalicji nie będzie większym problemem i nie to jest ważne. Słabość CSU osłabia pozycję CDU/CSU na szczeblu federalnym, ale

największy dramat przeżywają socjaldemokraci z SPD,

gdyż w Bawarii osiągnęli wynik poniżej 10 proc. Kilka miesięcy temu, kiedy na szczeblu federalnym ważyły się losy ponownego wejścia do tzw. Wielkiej Koalicji (GroKo), nie brakowało głosów, że SPD powinna przejść do opozycji, bo inaczej się zmarginalizuje. Teraz głosy wyborców SPD w Bawarii przeszły do Zielonych i AfD, chociaż ekolodzy podebrali też elektorat CSU stając się druga siłą w landzie z wynikiem 17,5 proc. W sondażach federalnych jest podobnie, według ostatniego badania Infratest różnica miedzy CDU/CSU, a Grune stopniała do zaledwie 6 p.p., a SPD jest dopiero czwartą siłą polityczną wyprzedzana przez skrajną AfD. To wszystko może prowokować do nerwowych ruchów, chociaż zerwanie koalicji GroKo jest mało prawdopodobne, gdyż skutkowałoby przyspieszonymi wyborami.

Wyniki wyborów w Niemczech

Wyniki wyborów w Niemczech

Wiele może zależeć od wyborów w kolejnym landzie, Hesji, które są zaplanowane na 28.10. Dlaczego?

Hesja to jeden z bastionów CDU/CSU. W wyborach w 2013 r. chadecka koalicja zdobyła 39,2 proc. głosów. Teraz sondaże dają jej zaledwie 26 proc. (Infratest), podczas kiedy jeszcze w wakacje przekraczało ono 30 proc. Niezły wynik może utrzymać SPD (21 proc.), ale największym zwycięzcą będą Zieloni z wynikiem 20 proc.

Tym samym Hesja może stać się tym landem, gdzie testowana będzie koalicja Rot-Rot-Grun, czyli czerwonoczerwono-zielona, czyli SPD, postkomunistów z Die Linke i Zielonych. Co ciekawe teraz CDU rządzi tam właśnie z Zielonymi.

Reklama

Warto jednak postawić sobie pytanie, czy w obliczu coraz większego rozbicia niemieckiej sceny politycznej (złamanie długoletniego duopolu CDU/CSU i SPD), taka egzotyczna koalicja nie miałaby szans na szczeblu federalnym przy kolejnym rozdaniu w 2021 r?

Dlatego też Angela Merkel może mieć powody do zmartwienia – jej czwarta kadencja w fotelu kanclerza i szefowej CDU może nie potrwać do ustawowego końca.

Na początku grudnia w Hamburgu zaplanowano kongres wyborczy CDU, gdzie będą wybierane nowe władze partii. Pozycja pani kanclerz może być słaba, a rynki finansowe nie lubią zmian, zwłaszcza, że to Merkel nie raz gwarantowała stabilność w strefie euro.

Nota prawna

Czytaj także: Dlaczego dolar rośnie, a euro i funt spadają w kończącym się tygodniu? Sprawdzamy to! Podsumowanie tygodnia

Mijający tydzień przyniósł powrót do mocniejszego dolara na większości układów. W zestawieniu G-10 wyłamały się z tego tylko waluty Antypodów ( dolar australijskiAUD i dolar nowozelandzki NZD). Czytaj także: Jak spuściłem 2 miliony złotych na giełdzie .. Czytaj
Dlaczego dolar rośnie, a euro i funt spadają w kończącym się tygodniu? Sprawdzamy to! Podsumowanie tygodnia
 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama

Czytaj dalej