• Odbierz prezent
Kto zarobił na budowlanej hossie?

Koszt budowy średniej wielkości domu wzrósł od 2017 roku o 70 tysięcy złotych. Obecnie dynamika zwyżek jedynie przyspiesza. Kto na tym zyskuje i czy inwestorzy indywidualni są w stanie to wykorzystać? Czy hossa na rynku mieszkań, domów i materiałów budowlanych ma fundamentalne podstawy? Może warto po prostu jak najszybciej wskoczyć w trend? W artykule zostaną poddane analizie czynniki wzrostów oraz potencjalni beneficjenci rajdu. Jak możemy uzyskać ekspozycję na materiały budowlane na polskiej giełdzie? Które spółki wykorzystały rynkowe zawirowania? Na koniec przedstawione zostaną prognozy oraz branżowe fakty, pozwalające wyciągnąć wnioski co do przyszłej sytuacji na rynku materiałów budowlach oraz na rynku mieszkań i domów.

Jak kształtowały się ceny poszczególnych materiałów budowlanych w ostatnich latach?

Pojęcie „materiały budowlane” jest dość rozmyte i może być rozumiane jako materiały konstrukcyjne np.: stal, piasek, cement, drewno, jak i materiały wykończeniowe np.: płyty OSB, chemia budowlana, oświetlenie, stolarka. Aby przyjąć szerszą perspektywę, warto spojrzeć na najczęściej wykorzystywane materiały z każdej podgrupy.

Kto zarobił na hossie budowlanej? - 1

Kto zarobił na hossie budowlanej? - 2

Dla porównania, zmiana ceny stalowego pręta zbrojeniowego z rynku polskiego – ostatnie 5 lat. Pręt zbrojeniowy jest jednym z podstawowych materiałów budowlanych, wykorzystywanych do zbrojenia betonu.

Kto zarobił na hossie budowlanej? - 3

Kto zarobił na hossie budowlanej? - 4

Kto zarobił na hossie budowlanej? - 5

Kto zarobił na hossie budowlanej? - 6

Od marca 2020 roku, czyli od wybuchu pandemii wirusa SARS-CoV-2, najmocniej i najbardziej gwałtownie spośród podstawowych materiałów budowlanych podrożały stal i żelazo (o ok. 66%), piasek (o ok. 65%) oraz drewno i wyroby drewniane (o ok. 49%). Cement w czystej postaci drożeje z mniejszą dynamiką, ale niemalże bez żadnych korekt, od pięciu lat.

Ze względu na mnogość rodzajów materiałów wykończeniowych, wykres ukazuje zbiorczo najbardziej aktualne porównanie - rok 2021 względem 2020:

  • ceny w czerwcu 2021 r., w stosunku do czerwca 2020 r., średnio wzrosły o 7,1%,
  • ceny w okresie od stycznia do czerwca 2021 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r., wzrosły średnio wzrosły o 5,5%.

Ponadto, jak można było przypuszczać, ceny materiałów pochodnych podążają za materiałami podstawowymi.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Maria Turek

Absolwentka finansów i rachunkowości. Pasjonatka inwestowania fundamentalnego oraz algorytmicznego. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk