• Odbierz prezent
Kto rządzi cenami ropy naftowej? Troika czy OPEC? Wyjaśniamy co to jest Troika

Notowania ropy naftowej są pod nieustannym wpływem wielu zróżnicowanych czynników. Oprócz czynników fundamentalnych, czyli relacji popytu i podaży, cenami tego surowca rządzą wydarzenia polityczne, które wpływają na oczekiwania dotyczące przyszłej sytuacji na rynku ropy.

Spread już od 0,0 pipsów

 

 SPRAWDŹ

 

W ostatnich tygodniach zależność notowań ropy naftowej

od wypowiedzi i prognoz dotyczących działań polityków jest szczególnie wyraźna. Pod koniec listopada miało miejsce spotkanie G20, które wprowadziło więcej optymizmu na globalne rynki surowcowe, w tym przyczyniło się do wyraźnego odbicia notowań ropy naftowej w górę. Tymczasem pod koniec tygodnia w centrum uwagi inwestorów było burzliwe spotkanie OPEC w Wiedniu, dotyczące przede wszystkim

kwestii solidarnych cięć wydobycia ropy naftowej w celu stabilizacji jej cen.

Ważnym aspektem tego spotkania był fakt, że kartel uzależnił swoją decyzję od planów Rosji i jej potencjalnego uczestnictwa w cięciu produkcji. Wydarzenia z ostatniego tygodnia skłaniają do refleksji: czy OPEC jest wciąż kluczową siłą na globalnym rynku ropy naftowej? Czy być może wiele państw kartelu ma marginalne znaczenie dla procesu cenotwórczego na rynku ropy naftowej, a realny wpływ na ceny ma

tzw. Troika, czyli Arabia Saudyjska (de facto lider OPEC), Rosja oraz Stany Zjednoczone?

Współcześnie te kraje to trzej najwięksi producenci ropy naftowej na świecie. Nie ulega wątpliwości, że kwestia kontroli nad cenami ropy naftowej to kwestia, która ewoluuje. Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku dominujący wpływ na ceny ropy naftowej miało tzw. Siedem Sióstr, czyli siedem ogromnych korporacji wydobywczych, opartych głównie o kapitał brytyjski i amerykański.

Czytaj także: Co wywołało kryzysy finansowe?

Głosy o nadchodzącym krachu rosną z każdym dniem. Zarówno na giełdzie, jak i na rynku nieruchomości pojawiają się kolejni, którzy wieńczą rychły koniec systemu. Pojawiają się opinie, że najnowszy kryzys zaatakuje z obszaru, którego nikt się nie spodziewa, w myśl zasady: „Kryzys pojawia się tam, gdz.. Czytaj
Co wywołało kryzysy finansowe?

To właśnie w reakcji na dominację zachodnich państw na rynku ropy naftowej w 1960 roku w Bagdadzie powstał kartel OPEC, przywracający kontrolę nad cenami krajom, w których skoncentrowane było wydobycie. Powstanie OPEC było początkiem nowej ery na rynku ropy naftowej. Przez pierwsze dwie dekady jego funkcjonowania, państwa kartelu skupiały w sobie około 60-70% całkowitego globalnego wydobycia ropy naftowej, co dawało im ogromne możliwości wpływu na cenę surowca.

Dobitnie pokazały to kryzysy naftowe z lat 70. XX wieku, gdy na skutek ograniczeń w handlu ropą naftową ceny tego surowca rosły skokowo. Wśród państw OPEC, Arabia Saudyjska wyrosła na dominującego producenta ropy. Dopiero późniejsze dekady przyniosły zwiększanie produkcji ropy naftowej poza kartelem OPEC.

Największe zmiany miały miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie przełom XX i XXI wieku był okresem rozpoczęcia tzw. łupkowej rewolucji. Wydobycie ropy naftowej ze skał łupkowych w końcu stało się na tyle tanie, aby miało ekonomiczne uzasadnienie. Jednocześnie, Stany Zjednoczone w ciągu ostatnich kilkunastu lat stopniowo zwiększały produkcję ropy naftowej i z kraju uzależnionego od importu ropy, stały się jednym z dominujących producentów i coraz większym eksporterem.

Jednocześnie, ważną siłą na globalnym rynku ropy naftowej w ostatnich dekadach był Związek Radziecki, a w późniejszych latach Rosja. Arabia Saudyjska, Stany Zjednoczone oraz Rosja to obecnie trzy kraje będące największymi producentami ropy naftowej na świecie, zwane czasem Troiką. I to właśnie te kraje mają obecnie kluczowy wpływ na notowania ropy naftowej. Tymczasem znaczenie OPEC jako instytucji w ciągu ostatnich dekad systematycznie malało. Obecnie kartel odpowiada za około jedną trzecią globalnej produkcji ropy naftowej, a ich działania nie zawsze bywają skoordynowane. Co więcej, kluczowy wpływ na decyzje OPEC jako całej organizacji ma Arabia Saudyjska jako największy producent w kartelu.

Nota prawna

 

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk