• Odbierz prezent
bon turystyczny

W środę Sejm przegłosował ostateczny kształt ustawy o bonie turystycznym. Jak wyglądają szczegóły?

 

W środę po południu Sejm ostatecznie przegłosował bon turystyczny. Rodzice otrzymają bony o wartości 500 zł na każde dziecko, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych wartość bonu wyniesie 1000 zł.

Sejm odrzucił poprawkę Senatu, aby bonem objąć także emerytów i rencistów. Argumentem za odrzuceniem tej poprawki było to, że ta grupa społeczna otrzymuje już wsparcie z innych źródeł - w postaci 13 emerytury. Zgodził się natomiast co do objęcia bonem dzieci rodziców pracujących za granicą.

Rodzice będą mogli wykorzystać bony do marca 2022 r. Wszystkie dzieci, które urodzą się do końca 2021 r. również nabędą prawa do otrzymania bonu turystycznego.

Bonem będzie można opłacić takie usługi, jak pobyt w hotelu, pensjonacie lub gospodarstwie agroturystycznym, a także na kolonii, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym. Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą, świadczenie będzie przysługiwać na każde dziecko, bez progu dochodowego. Szacuje się, że z programu skorzysta ponad 6 mln dzieci.

Bon nie będzie miał formy gotówkowej. Rodzice nie otrzymają środków na konta. Bon będzie miał formę cyfrową. Obsługą świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rozwiązanie ma na celu wsparcie branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku koronawirusa. Na wsparciu będą mogli skorzystać przedsiębiorcy z branży turystycznej, którzy zarejestrują się w Polskiej Organizacji Turystycznej.

Czytaj także: Bon turystyczny – historia ewolucji

Koncepcja bonu turystycznego zmieniała się dynamicznie w umysłach rządzących. Zaczęło się od 1000 zł przypadającego na podatnika, a skończyło na 500 plus na każde dziecko.   Jeszcze w maju mówiono o bonie turystycznym jako formie wsparcia dla branży turystycznej, która miałaby również służyć wszys.. Czytaj
Bon turystyczny – historia ewolucji


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk