• Odbierz prezent
banki centralne
Z artykułu dowiesz się:

- Jak na temat polityki pieniężnej wypowiadali się byli przedstawiciele banków centralnych
- Które banki centralne są najbliższe podwyżek stóp procneotwych

Dla rynku walutowego wypowiedzi przedstawicieli banków centralnych mają różną istotność. Wszystko zależy od tego, kto dzieli się swoją opinią na temat polityki pieniężnej – czy jest to szef banku centralnego, osoba, która w danym roku posiada prawo głosu podczas posiedzeń decyzyjnych, czy taka, która go w danym czasie nie ma. Najmniej uwagi rynki zwracają na wypowiedzi byłych przedstawicieli banków centralnych. W końcu nie mają one już wpływu na politykę banku. Ich komentarze mogą jednak czasami sugerować, że ‘coś jest na rzeczy’.

 

RBA – 8 podwyżek w dwa lata

W trakcie nocnej sesji azjatyckiej mogliśmy usłyszeć wypowiedź jednego z byłych decydentów RBA. John Edwards pokusił się o prognozę dla zmian w polityce australijskiego banku centralnego na najbliższe dwa lata (okresie 2018-2019). Według niego rynki powinny być przygotowane na osiem podwyżek stóp procentowych, po 25 punktów bazowych każda. To oznaczałoby, że stopy procentowe w Australii podnoszone byłyby raz na kwartał.

„Według mnie RBA już teraz myśli o programie podwyżek stóp procentowych, który będzie kontynuowany przez kilka lat” – powiedział Edwards. Według niego zacieśnianie może rozpocząć się dość szybko, lub będzie przynajmniej zasygnalizowane w najbliższym czasie. Uważa przy tym, że decydenci są świadomi tego, że stopy procentowe obecnie są znacznie poniżej poziomów, na których powinny się znajdować w najbliższych latach. Zwraca przy tym uwagę, że bank centralny może znaleźć się w sytuacji, w której gospodarka będzie działała z pełnym potencjałem, a stopy procentowe będą nadal dość niskie.

 

BoE zacznie podwyżki w ciągu roku

Były decydent z BoE również wskazuje na  to, że stopy procentowe w jego kraju mogą być niedługo podnoszone. Zdaniem Davida Milesa, Bank Anglii może w ciągu roku rozpocząć zacieśnianie polityki pieniężnej, poprzez podnoszenie stóp procentowych z historycznie najniższego poziomu (0,25%).

To już kolejny sygnał wskazujący na to, że podwyżka stóp procentowych w Wielkiej Brytanii zbliża się wielkimi krokami. Pierwszym było głosowanie podczas ostatniego posiedzenia MPC (odpowiednik polskiej RPP), podczas którego za podwyżką zagłosowało aż 3 z 8 decydentów (spodziewano się tylko jednego takiego głosu). Z kolei w ubiegłym tygodniu jeden z największych gołębi w Komitecie (Andy Haldane) zasygnalizował możliwe poparcie dla podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku, o ile gospodarka będzie się rozwijać zgodnie z prognozami. Jego wypowiedź kontrastowała z wypowiedziami Marka Carneya z dnia poprzedniego – szef banku centralnego stwierdził, że „to jeszcze nie czas, by podnosić stopy procentowe”.

 

Kto pierwszy po Fed?

Na ten moment spośród kluczowych banków centralnych tylko Fed odchodzi od ultra-luźnej polityki pieniężnej, poprzez podnoszenie stóp procentowych. Rynki czekają na ruchy ze strony innych banków. Obok RBA i BoE takie sygnały dotyczą ostatnio BoC (Kanada) i RBNZ (Nowa Zelandia). Z kolei EBC bardzo powoli zmienia retorykę na bardziej jastrzębią. SNB i BoJ wydają się obecnie najdalej rozpoczęcia cyklu podwyżek.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk