• Odbierz prezent
Kryzys zmusił EBC do działania. Europejski Bank Centralny pod presją

Analitycy oczekują, że Europejski Bank Centralny podczas czwartkowego posiedzenia zadecyduje o zwiększeniu możliwości programu skupów interwencyjnych o wartości 750 miliardów euro.

Póki co bank centralny Europy zadecydował o zakupie o wartości 235 mld euro (263 mld dolarów) aktywów, przy czym w kwietniu zakupiono 103 mld euro, a w maju 116 mld euro.

EBC zerwało z dotychczasowym kluczem kapitałowym

Do tej pory EBC skupił praktycznie wszystkie swoje działania na obligacjach rządowych. W ramach programu zakupił 186,6 mld euro papierów wartościowych sektora publicznego. EBC zakupił nieproporcjonalnie dużo obligacji włoskich w stosunku do tego, co nazywa się jego „kluczem kapitałowym”, trochę z Hiszpanii i, co zaskakujące, trochę z Niemiec, podczas gdy Francja była głównym przegranym. Kluczem kapitałowym EBC jest udział każdego kraju w kapitale banku centralnego, który jest oparty na liczbie ludności i PKB. Pominięcie Francji, drugiej co do wielkości gospodarki UE, wydaje się absurdalne.

Działania EBC i ich wpływ na rynek obligacji rządowych

Działania EBC przyczyniły się do ograniczenia spreadu między rentownością obligacji włoskich i niemieckich. Słowem, obligacje włoskie stały się tańsze dzięki hurtowej sprzedaży. Rentowność 10-letnich włoskich obligacji skarbowych (TMBMKIT) – 10Y, spadła we wtorek do 1,52% z 2,38% w połowie marca. Rentowność 10-letniej niemieckiej obligacji rządowej (TMBMKDE) – 10Y, która od ponad roku jest ujemna, wyniosła -0,41%. EBC wkroczył również na rynek papierów komercyjnych, kupując tam papiery o wartości 35 mld euro, z czego tylko 10,6 mld euro było obligacji korporacyjnych.

Isabel Schnabel, członek zarządu EBC, powiedziała w wywiadzie dla „Perspektiven der Wirtschaftspolitik”, że program przyczynił się do uspokojenia rynków finansowych. Przed marcowym posunięciem EBC, ceny akcji, według indeksu Stoxx Europe 600, nadal spadały, a spready na obligacjach rządowych wyraźnie się zwiększyły. Płynność rynku wyschła. „Można było zaobserwować, że dane dotyczące rynku finansowego pogarszają się w drugiej kolejności. Wynikające z tego ryzyko dla wzrostu, zatrudnienia i zmian cen było znaczne” - powiedziała. "EBC uspokoił rynki i ograniczył ich rozdrobnienie w strefie euro".


Szymon Czuraj

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk