• Odbierz prezent
Kryptowaluty zmieniają przemysł muzyczny na dobre
fot. freepik.com

Zdecentralizowane technologie nie pozostawiają miejsca na nudę. Przemysł muzyczny wart miliardy dolarów również szuka pomysłowych sposobów na zaangażowanie się w tę branżę.

Wschodzący świat kryptowalut był kiedyś niszową przestrzenią dla tych, którzy podjęli ogromne ryzyko w stosunku do mało znanego systemu algorytmicznego. Do niedawna przestrzeń ta pozostawała w stosunkowo niewielkiej sferze rozpoznawalności.

Jednak wraz ze wzrostem tempa rozwoju technologii oraz potrzebą bardziej zaawansowanych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa, kryptowaluty stały się częścią głównego nurtu. Obecnie niektóre z największych światowych ikon napędzają adopcję kryptowalut, podczas gdy główne platformy płatnicze publikują kryptowalutowe filmy “how-to”.

W rezultacie, branże, które wydawały się być poza światem kryptowalut, również czerpią z tego zyski.

Ukierunkowanie na problemy

Przemysł muzyczny jest branżą, z którą ludzie na całym świecie mają styczność codziennie. Zarówno mieszkańcy Nowego Jorku, jak i Tokio mogą słuchać tego samego hitu w radiu.

Muzyczna spuścizna Michaela Jacksona rozbrzmiewa w głośnikach na prawie każdym kontynencie. Nie da się ukryć, że muzyka nie ma granic. Po prostu w tym globalnym, wszechobecnym sensie, muzyka jest dobrą parą dla technologii takich jak kryptowaluty.

Podczas gdy przemysł muzyczny rozwija się, jest on również nękany problemami, które powodują zarówno u artystów, jak i producentów powtarzające się problemy.

Wypłaty należności licencyjnych i monetyzacja własności artystycznej, skomplikowane umowy, prawa autorskie i dystrybucja oraz zarządzanie danymi nadal komplikują branżę. Jednak nie musi tak być. Problemy te mogą rozwiązać blockchain i kryptowaluty.

Kryptowaluty pobudzają kreatywność

We wszystkich sektorach społecznych, jeden kierunek rozwoju nadal wzbudza zainteresowanie zarówno wśród deweloperów, artystów, jak i inwestorów. Niewymienne tokeny (NFT) prezentują nową erę gromadzenia i tworzenia cyfrowych aktywów.

W branży muzycznej nie jest inaczej. Zarówno gwiazdy muzyki, jak i firmy zorientowane na muzykę wykorzystują mnogość przypadków użycia NFT, aby na nowo odkryć swoją domenę. W szczególności dla muzyków, NFT otworzyły nową drogę możliwości zarabiania na twórczości.

W 2021 roku artystka muzyki eksperymentalnej Grimes trafiła na pierwsze strony gazet za jedną z najdroższych kolekcji NFT. Ostateczna oferta opiewała na 6 milionów dolarów. Kolekcja, choć nie zawierała żadnej muzyki, składała się z cyfrowej sztuki stworzonej przez muzyka. Grimes znana jest ze swojego multidyscyplinarnego podejścia artystycznego, wykraczającego poza tworzenie dźwięków, co dobrze wróży cyfrowym kolekcjom.

Ponadto, dwa największe nazwiska hip-hopu również wydały NFT w zeszłym roku. Eminem i Snoop Dogg wykorzystali NFT do wydania ekskluzywnych utworów dla zwycięzców licytacji.

Dla artystów takich jak oni, tworzenie i sprzedaż NFT ma wielorakie znaczenie. Po pierwsze i całkiem po prostu, jest to nowa droga do zarabiania pieniędzy na ich twórczych wysiłkach.

Co więcej, daje to twórcom bezpośredni wpływ na proces tworzenia, sprzedaży i przyszłej odsprzedaży ich dzieł od początku do końca. Dla fanów jest to sposób na wspieranie swoich ulubionych twórców i uzyskanie ekskluzywnego dostępu do materiałów promocyjnych.

W ubiegłym roku dodatkowe przychody były istotne ze względu na duże straty, jakie przemysł muzyczny odczuł w wyniku pandemii.

Kryptowaluty i prawa autorskie

Jedną z firm wypełniających tę niszę jest Opulous. Jest to nowa platforma oparta na blockchainie, która zaspokaja potrzeby artystów w zakresie tworzenia i licencjonowania “praw autorskich do muzyki” NFT. Zespół projektu twierdzi:

Obecnie wyzwaniem dla muzyków jest uzyskanie dostępu do kapitału, którego potrzebują bez podpisywania praw do swojej muzyki. Ale już widzimy, jak fan-funding staje się popularnym modelem dla artystów, a ten trend nie wykazuje oznak spowolnienia. Korzystanie z technologii Blockchain, DeFi i NFT w celu ułatwienia tego modelu na nowe sposoby jest kolejnym nieuniknionym krokiem dla przemysłu muzycznego.

Firma dalej wyjaśnia:

Krypto ma potencjał, aby stworzyć bardziej sprawiedliwy zdecentralizowany przemysł muzyczny oparty na społeczności i wzajemnym wsparciu, gdzie artyści i fani mogą zarabiać obok siebie i tworzyć jeszcze bliższe relacje.

Bity oparte na blockchainie

Innym istotnym problemem, z którym boryka się przemysł muzyczny, jest streaming i dystrybucja.

Jest to stosunkowo nowe zjawisko, ponieważ w ostatnim czasie popularność serwisów streamingowych gwałtownie wzrosła. Zwłaszcza Spotify jest platformą, do której wiele osób ma pretensje. Konsumenci martwią się o wykorzystywanie ich danych muzycznych, a muzycy borykają się z niewielkimi wypłatami.

Jednak w innym zderzeniu światów, rozwiązanie oparte na blockchainie może znaleźć odpowiedzi dla obu zainteresowanych stron. Nowe firmy, takie jak PlayTreks, starają się zrewolucjonizować dostęp do danych i muzyki.

Anjo De Heus, założyciel nowej platformy analizy i dystrybucji muzyki, mówi, że wierzy, iż “dystrybucja muzyki oparta na blockchainie jest kluczową innowacją w branży.” W bardziej zdecentralizowanej przyszłości, “nie będzie już więcej debat na temat własności… wszystkie te informacje będą przechowywane na blockchainie.”

Platformy oparte o księgi rozproszone, takie jak PlayTreks, pozwolą muzykom na wydawanie muzyki z jednego miejsca do różnych serwisów streamingowych.

Muzycy, menadżerowie czy wytwórnie będą mieli bardziej demokratyczny system do działania. Ich “publiczność i dane z mediów społecznościowych [będą] bezpośrednio na ich pulpicie nawigacyjnym. Z pomocą [naszych] spersonalizowanych agentów sztucznej inteligencji, będą mogli podejmować lepsze decyzje, aby rozwijać swoją karierę” – mówi De Heus.

Tantiemy NFT

NFT mają wiele zastosowań. Już wcześniej wspomnieliśmy, że dzięki nim artyści zyskali nowe możliwości zarabiania na swojej twórczości. Podobnie, firmy wykorzystują technologię NFT, aby w szczególny sposób ukierunkować wypłaty tantiem dla wszystkich interesariuszy zaangażowanych w dany muzyczny zasób cyfrowy.

Jedną z takich firm jest BAND Royalty Music. Posiadacze NFT mogą stakować swoje aktywa, aby uzyskać dostęp do tantiem muzycznych z ciągle rosnącego katalogu firmy. Dzięki temu miłośnicy muzyki mogą handlować i kolekcjonować na równi z kolekcjonowaniem kart sportowych.

Twórcy BAND spotkali się z powodu wzajemnej miłości do muzyki i wiary w moc blockchain. CEO Barnuby Andersun mówi, że “tantiemy muzyczne to przemysł o wartości wielu miliardów dolarów rocznie, a bardzo niewielu wie jak uczestniczyć w tych zyskach.”

Nawet sami muzycy są pozostawieni w ciemności, jeśli chodzi o to, jak tantiemy działają i czerpią z nich korzyści. Zasadniczo biznes tantiem muzycznych jest nadmiernie skomplikowany i zatajony przed opinią publiczną na najbardziej podstawowych poziomach. Wraz z pojawieniem się technologii blockchain, nowe zastosowanie w świecie rzeczywistym zapewnia możliwość, która może połączyć fanów muzyki bezpośrednio z muzykami na nowe innowacyjne sposoby, w tym nawet umożliwiając fanom dostęp do praw i tantiem stojących za biznesem muzycznym.

Przyszłość krypto muzyki

Tak jak przyszłość rozwoju kryptowalut i blockchain jest szeroko otwarta, tak samo jest z przemysłem muzycznym. Chociaż dla tej branży, opcja bardziej efektywnego istnienia przychodzi wraz z włączeniem tej wschodzącej technologii.

Pomijając głupie piosenki o NFT (które same w sobie również są NFT), blockchain daje muzykom i fanom możliwość wzięcia przemysłu w swoje ręce.

BeInCrypto Polska - Kryptowaluty zmieniają przemysł muzyczny na dobre


Beincrypto

BeInCrypto - to strona internetowa, która skupia się na technice kryptograficznej, prywatności, fintech, internecie i wielu innych zagadnieniach. Głównym celem strony jest wprowadzenie większej transparentności w przemyśle skalanym nieszczerymi treściami, nieoznaczonymi artykułami sponsorowanymi i płatnymi newsami udającymi obiektywne dziennikarstwo.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk