• Sklep
  • Odbierz prezent
kryptowaluty bitcoin litecoin CFTC

Amerykańskie organy sprawiedliwości coraz skuteczniej radzą sobie z przestępstwami, których przedmiotem są kryptowaluty. Tym razem zajęły się obywatelem, który dopuścił się sprzeniewierzenia funduszy należących do pewnej firmy. Chcąc je zwrócić, popełnił kolejne nadużycie. Jak wyglądają szczegóły tej sprawy i jak się ona zakończyła?

 

9 listopada CFTC (Commodity Futures Trading Commission) poinformowała o sprawie pewnego amerykańskiego obywatela – Josepha Kima. W stosunku do niego orzeczono karę finansową w wysokości 1,1 mln USD oraz karę 15 miesięcy więzienia za sprzeniewierzenie środków w postaci kryptowalut – Bitcoin (BTC) i Litecoin (LTC).

CFTC ujawniła, że Kim zdefraudował kryptowaluty od swego pracodawcy – firmy tradingowej z siedzibą w Chicago. W 2017 r. przetransferował on BTC i LTC o wartości około 601 000 USD na własne konta. Gdy Kim został zapytany o zniknięcie kryptowalut, skłamał, że kwestie bezpieczeństwa skłoniły go do przesłania środków na różne konta. Wkrótce potem działanie Kima w złej wierze zostało odkryte i został on zwolniony z pracy.

Następnie Kim wpadł na pewien pomysł. W celu zwrócenia funduszy pracodawcy, zdefraudował środki należące do prywatnych inwestorów. Według informacji CFTC, Kim wyłudził kryptowaluty o wartości około 45 000 USD od pięciu inwestorów indywidualnych, wprowadzając ich w błąd fałszywym oświadczeniem, że z pracy odszedł dobrowolnie, aby rozpocząć działalność w ramach własnej firmy tradingowej. Jeśli Kim miał zamiar pomnożyć środki uzyskane od inwestorów, aby mieć z czego zwrócić je pracodawcy, musiał podjąć ryzyko inwestycyjne. W efekcie stracił wszystkie fundusze inwestorów wskutek transakcji o wysokim stopniu ryzyka.

Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności tej sprawy, CFTC orzekła, że Kim ma zapłacić 1,1 mln zadośćuczynienia dla firmy, w której pracował i dla swoich pokrzywdzonych klientów. Ponadto Komisja orzekła w stosunku do niego także całkowity zakaz działalności tradingowej i nakłaniania do niej.

W osobnym postępowaniu kryminalnym prowadzonym przez prokuratora, Kim został uznany winnym defraudacji środków swego pracodawcy i sprzeniewierzenia funduszy należących do prywatnych inwestorów. Otrzymał wyrok 15 miesięcy pozbawienia wolności.

James McDonald – dyrektor ds. egzekucji CFTC stwierdził, że Komisja będzie kontynuować współpracę z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości  (DoJ) i FBI, aby zapobiegać przestępstwom związanym z kryptowalutami.

Czytaj także: CFTC: Kto i w jaki sposób kontroluje najważniejszy rynek finansowy świata?

Rynek finansowy w Stanach Zjednoczonych jest nie tylko największym, ale i najbardziej rozbudowanym i różnorodnym. Jego kontrola i regulacją zajmuje się wiele niezależnych od siebie federalnych agencji. W drugiej części cyklu poświęconego amerykańskim jednostkom nadzoru finansowego przyjrzymy się Com.. Czytaj
CFTC: Kto i w jaki sposób kontroluje najważniejszy rynek finansowy świata?

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestorka. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk