• Odbierz prezent
Kryptowaluty warte uwagi w 2020 r. w oczach ekspertów

W ostatnim czasie portal Cointelegraph opublikował zestawienie opinii różnych ekspertów, dotyczących tego, które kryptowaluty oprócz Bitcoina mogą mieć potencjał wzrostu, a przynajmniej warto się im bliżej przyjrzeć. Poniżej czytelnicy mogą się zapoznać z najciekawszymi wypowiedziami.

 

1. Paolo Ardoino – dyrektor ds. technologicznych giełdy Bitfinex: „Oprócz Bitcoina, śledzę Ethereum, Tether, Monero, Tezos, Algorand i wiele innych tokenów notowanych na Bitfinex. To ważne, aby być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami.”

2. Marc P. Bernegger – inwestor fintech w Crypto Finance: „Pomimo, że Libra prawdopodobnie nigdy nie zostanie wdrożona w pierwotnie planowanej wersji, tamte rozwiązania są bardzo istotne dla całej branży kryptowalut. Więc śledzę te postępy bardzo uważnie. Jednocześnie mam na oku kilka interesujących altcoinów, które cechują się solidnym zespołem założycieli i długofalowym uzasadnieniem biznesowym i tym samym mają duży potencjał na przyszłość. Pamiętajmy: akcje Amazona spadły o 96% po bańce internetowej i odtąd stał się on jedną z firm odnoszących największe sukcesy na świecie.”

3. Sebastian Borget – współzałożyciel i dyrektor operacyjny The Sandbox: „Aktywnie śledzimy wszystkie nowe gry z technologią blockchain i przedsprzedaże unikalnych tokenów (nonfungible tokens). Oczywiście uważnie też śledzimy ostatnie wieści dotyczące Libry, zaangażowania Chin w blockchain z cyfrowym juanem, branży DeFi (zdecentralizowanych finansów) z DAI i jak ustawodawstwo staje się coraz bardziej otwarte na decentralizację.”

4. Paul Brody – lider ds. blockchain w Ernst & Young: „Przyglądam się Ethereum, ale głównie, żeby zobaczyć, że ten ecosystem jest zdrowy. Bardzo wysokie ceny odstraszają innowatorów, a niskie ceny mogą zniechęcić innych. W rzeczywistości, chociaż blockchain zawiera możliwość cyfrowego niedoboru, to jest wciąż daleko od swej największej wartości. Mam nadzieję, że wykorzystamy tę technologię, aby przyniosła erę obfitości.”

5. David Chaum – założyciel Elixxir: „Jest wiele utalentowanych zespołów podejmujących ważne wyzwania. Szczerze mówiąc, w tym roku skupiłem się na budowaniu zespołu XX Network i blockchain. Jesteśmy naprawdę podekscytowani możliwościami XX Network i XX Coina w nadchodzącym roku.”

6. Virginia Cram-Martos – CEO Triangularity: „Ethereum i możliwa emisja walut cyfrowych banków centralnych.”

7. Eric Crown – trader z Wall Street: „Myślę, że na tym rynku jest dość jasne, że poza kilkoma wyjątkami tu i tam, jeśli Bitcoin nie idzie w górę, to nic nie idzie w górę. I w gruncie rzeczy, nawet jeśli Bitcoin idzie w górę, czasami reszta wciąż nie idzie w górę. Więc mógłbym powiedzieć, że jeśli rozglądam się za kryptowalutą inną niż Bitcoin, to w dużym stopniu będzie zależeć od ruchów Bitcoina. Jeśli z Bitcoinem nie jest dobrze w 2020 r., (…), to skoro trendy ustalają się tutaj bardzo wyraźnie – mógłbym powiedzieć, że może poza kilkoma wyjątkami, nie mam tu nic na uwadze. Nic spójnego, naprawdę.”

8. John deVadoss – dyrektor ds. rozwoju w Neo: „Śledzę i obserwuję Neo. Dodatkowo przyglądam się rozwojowi walut cyfrowych banków centralnych. Sądzę, że zobaczymy fale zarówno przyszłościowych innowacji, jak i krótkowzrocznych blokad regulacyjnych, które będą kształtować sektor kryptowalut.”

9. Daniel Diemers – dyrektor ds. blockchain w PwC: „W mojej roli jako dyrektora ds. blockchain dla regionu EMEA, mam zawodowy obowiązek śledzić wszystkie inne coiny i tokeny oprócz Bitcoina. Myślę, że to jest także to, co czyni ekosystem tak zróżnicowanym i interesującym. Bez względu na to, czy jesteś wielkim wizjonerem czy tylko masz mały pomysł dotyczący jakiegoś przypadku zastosowania, obecnie możesz go realizować za równo za pomocą blockchain, jak i razem ze społecznością kryptowalutową. Jednym dużym trendem, który przewiduję, jest wzrost pożyczek w stosunku do kryptowalut. Na klasycznych rynkach kapitałowych to jest normalne, że tak się dzieje, ale w świecie kryptowalut nie jest to zgodne z podejściem „Hodl”. Ale przy sprawnych transferach na bardziej płynne rynki, stakingu i większej liczbie klasycznych banków i menadżerów wchodzących w kryptowaluty w 2020 r. będzie się dużo działo.”

10. Tim Draper – inwestor venture capital: „Z innych niż Bitcoin – prawdopodobnie Tezos – ponieważ oni robią duże postępy. Wszystko u nich dobrze idzie i jest tam wielu interesujących inżynierów, wykonujących ciekawą pracę nad zastosowaniem Tezos. Myślę, że to będzie naprawdę ekscytujące.”

11. Adam Ficsor – CEO Wasabi Wallet: "Uważnie obserwowałem kilka z nich parę lat temu, ale zmęczyłem się marnowaniem mojego czasu nad tym. Jeśli ktoś nadejdzie z czymś naprawdę wartościowym, to nie znajdzie się w zasięgu mojej uwagi, tak się spodziewam.”

12. Joshua Frank – CEO The TIE: „Skupiam większość mojego czasu na Bitcoinie, gdyż mocno wierzę, że jeśli BTC nie odnosi sukcesu, to reszta rynku aktywów cyfrowych też nie może. Chociaż nie sądzę, żeby to było katalizatorem wzrostu na rynku kryptowalut, jestem zainteresowany rozwojem wewnętrznych tokenów jako mechanizmu szybkich rozliczeń 24/7 w największych globalnych bankach.”

13. Mati Greenspan – założyciel Quantum Economics: „Pomimo, że nie mają wiele do zaoferowania dla przeciętnego inwestora, z pewnością warto jest śledzić banki centralne w ich działaniach dotyczących walut cyfrowych. Chiny są oczywiście liderem, spodziewamy się, że cyfrowy juan zostanie uruchomiony w pierwszej połowie roku. Europa prawdopodobnie będzie następna i możemy oczekiwać, że cyfrowe euro zostanie opracowane w 2020 r. Libra wciąż jest pod znakiem zapytania. Bardziej interesująca jednak dla traderów kryptowalutowych jest obecna wojna między platformami pracującymi nad zdecentralizowanymi aplikacjami konsumenckimi, które rywalizują o pozycję i udział w rynku.”

14. Helen Hai – szefowa Binance Charity Foundation: „Waluta cyfrowa banku centralnego.”

15. Arthur Hayes – CEO BitMEX: „Śledzę inne coiny z czystej fascynacji i ciekawości, ale tylko dlatego.”

16. Ivan – youtuber z kanału „Ivan on Tech”: „Tezos i Cardano. Dodajemy kursy programowania dla tych dwóch platform do „Ivan on Tech Academy” w przyszłym roku i obie mają super ekscytujące osiągnięcia.”

17. Sasha Ivanov – założyciel i CEO Waves: „Nie śledzę żadnych coinów szczególnie, ale raczej obserwuję cały rynek. Myślę, ze w przyszłym roku ostatecznie zobaczymy swego rodzaju decoupling – rynek ogólnie będzie miał niższą korelację z Bitcoinem.”

18. Christoph Iwaniez – dyrektor finansowy Bitwala: „Jesteśmy przekonani do ETH, ponieważ Ethereum otwiera szeroki zakres nowych możliwości, szczególnie w obszarze DeFi. Spoglądamy z zainteresowaniem na projekty DeFi, takie jak Maker DAO ze społeczności Ethereum.

19. John Jefferies – główny analityk finansowy CipherTrace: „Śledzę Librę, cyfrowego juana, krypto-riala, ETH, BNB, EOS, Ripple i Tether. Spoglądam też dość uważnie na privacy coiny, w tym Monero, Zcash i Dash; projekty związane z Bitcoinem – Snowball i Lightning; Decred; protokół Ethereum Aztec; Grin; Bean oraz Litecoin.”

20. Tal Kol – współzałożyciel Orbs: „Chciałbym, aby ta branża pokazała przypadki zastosowania w produkcji, które rozwiązywałyby codzienne i istotne problemy. Szczególnie mam nadzieję, że pokaże, jak blockchain jest istotny dla wyborów 2020.”

21. Sanja Kon – wiceprezes ds. globalnego partnerstwa Utrust: „Oprócz Bitcoina, oczywiście śledzę natywny token Utrust – UTK bardzo uważnie, podobnie jak Ethereum i inne coiny o dużej płynności. Utrust zintegrował Dash – wiodącą walutę cyfrową dla płatności i e-handlu i DigiByte (DGB) na swej platformie w tym roku. Jestem naprawdę podekscytowana śledząc te dwa coiny i widząc, jakie robią postępy w 2020 r. Przy tysiącach coinów na CoinMarketCap jest niemożliwe, aby śledzić każdy coin, ale uwielbiam poznawać nowe projekty i być na bieżąco z ruchami na rynku każdego dnia.”

22. Jonathan Levin – współzałożyciel i dyrektor ds. bezpieczeństwa Chainanalysis: „Libra jest interesująca ze względu na swój zasięg i potencjał. Nadal uważnie się jej przyglądamy. Mamy także oko na wyścig innowacji, badania i koncepcje emitowanych przez państwa walut cyfrowych.”

23. Evan Luthra – przedsiębiorca i założyciel startupów: „Najbardziej oczekiwaną walutą obecnie jest cyfrowy juan. Biorąc pod uwagę wiodącą pozycję Chin w gospodarce światowej, to będzie znaczący krok w zmienianiu systemu finansowego. Władze chińskie aktywnie wprowadzają wiele nowoczesnych technologii do codziennego życia swych obywateli, więc można się spodziewać, że przynajmniej w tym kraju krypto-juan szybko się rozprzestrzeni zgodnie z planami państwa. Także dla reszty krajów, 2020 rok powinien być rokiem emisji ich własnych walut cyfrowych. Ale najbardziej prawdopodobne jest to, że pojawią się one dopiero po krypto-juanie. Nie jestem traderem, ale doglądam kilku moich ostatnich największych inwestycji, takich jak Vid.Camera, GLBrain, Dreamr.app i kilka innych.”

24. Alex Mashinsky – CEO Celsius: „Lubię ETH, EOS i oczywiście CEL. Jest wiele interesujących tokenów, ale ważnym pytaniem jest: czy nagradzają swych użytkowników w formie zysku? Sądzimy, że te tokeny i projekty DeFi, które traktują priorytetowo swych posiadaczy i użytkowników będą dobrze prosperować w okresie najbliższych 10 lat.”

25. John McAfee – przedsiębiorca z branży kryptowalut zaskoczył swoją humorystyczną wypowiedzią: „To mógłby być mój własny token – Whackd. Mam na myśli, że Whackd jest tokenem p…ych tokenów. Mam na myśli, że na przykład, każda transakcja – nieważne, jaka ilość, 10% tych transakcji jest wysyłana na nieistniejący adres – po prostu znika, nie trafia do nikogo. I jedna na każdy tysiąc transakcji, bez względu na to, jak jest dla ciebie ważna i jak wielką ma wartość, wszystko jest spalone. Ty też możesz być „Whackd”, co zdarza się statystycznie 1 na 1000 osób. Choć trudno w to uwierzyć, mamy teraz token Whackd. Chcesz się wydostać z tego i zagrać w prawdziwym świecie? Kup Whackd – możesz być pewien, że stracisz ostatecznie wszystko, co masz. To moja prognoza na 2020 r.”


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk