• Odbierz prezent
kryptowaluty

W ostatnim czasie portal Cointelegraph opracował zestawienie cytatów przywódców różnych krajów na temat kryptowalut. Co sądzą oni o walutach cyfrowych i technologii blockchain? Jak wyglądają uwarunkowania prawne w poszczególnych krajach?

 

Jair Bolsonaro – prezydent Brazylii: „Nie wiem, czym jest Bitcoin.” (Ratinho SBT show, 2019)

W Brazylii kryptowaluty nie są uregulowane, ale nie są nielegalne. Firmy z tej branży nie podlegają żadnym licencjom czy regulacjom. Nie są traktowane jako aktywa finansowe i nie mogą być nabywane przez fundusze inwestycyjne. Brazylia jest kluczowym graczem na rynku kryptowalut Ameryki Łacińskiej.

Czytaj także: Bitcoin i kryptowaluty – co prezydent Brazylii o nich wie?

W ostatnim czasie portal Cointelegraph poinformował o stosunku do kryptowalut prezydenta Brazylii – Jaira Bolsonaro. Stwierdził on, że nie wie, czym jest Bitcoin. Poparł także zawieszenie projektu, który miał na celu utworzenie kryptowaluty dla rdzennej ludności.   Nie będzie kryptowaluty dla rdze.. Czytaj
Bitcoin i kryptowaluty – co prezydent Brazylii o nich wie?

 

Donald Trump – prezydent Stanów Zjednoczonych: „Nie jestem fanem Bitcoina i innych kryptowalut, które nie są pieniądzem, a których wartość jest wysoce zmienna i bierze się z powietrza. Nieregulowane krypto-aktywa mogą ułatwiać bezprawne zachowania, w tym handel narkotykami i inne nielegalne działalności.” (@realDonaldTrump, 2019)

W USA kryptowaluty nie są prawnym środkiem płatniczym. Zgodnie ze stanowiskiem FinCEN, giełdy kryptowalut są traktowane jako podmioty oferujące usługi przesyłania środków pieniężnych. IRS (urząd podatkowy) traktuje kryptowaluty jako formę własności i stosownie do tego są one opodatkowane. Zgodnie ze stanowiskiem CFTC, Bitcoin jest towarem, a instrumenty pochodne na kryptowaluty mogą być przedmiotem obrotu publicznego.

Czytaj także: Trump: Bitcoin (BTC) to nie pieniądz, a dolar jest najbardziej wiarygodną walutą świata

O tym, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wyjątkowo chętnie komunikuje się za pośrednictwem Twittera, co często przynosi niespodziewane skutki, wiadomo nie od dziś. W czwartek 11 lipca Trump opublikował serię tweetów na temat bitcoina (BTC), kryptowalut w ogóle, projektu sieci płatniczej.. Czytaj
Trump: Bitcoin (BTC) to nie pieniądz, a dolar jest najbardziej wiarygodną walutą świata

 

Xi Jinping – prezydent Chin: „Nowa generacja technologii reprezentowana przez sztuczną inteligencję, informację kwantową, komunikację mobilną, Internet Rzeczy, blockchain przyspiesza przełomowe zastosowania.” (Xinhuanet.com, 2018)

W Chinach kryptowaluty nie są prawnym środkiem płatniczym. Od września 2017 r. obowiązuje zakaz ICO. Rząd poszukuje sposobów, aby uregulować kwestię kryptowalut.

 

Władimir Putin – prezydent Rosji: „Federalne prawa mają na celu rozwój gospodarki cyfrowej, w tym określenie procedur postępowania prawa cywilnego w transakcjach w formie elektronicznej, tak samo jak uregulowanie cyfrowych aktywów finansowych i przyciąganie zasobów finansowych używając technologii cyfrowych.” (Kremlin.ru, 2019)

W Rosji kryptowaluty nie są prawnym środkiem płatniczym. Mining jest uznany za działalność gospodarczą i stosownie do tego opodatkowany. Tokeny są uznane za formę własności.

 

Cyril Ramaphosa – prezydent RPA: „Aby zapewnić efektywność, w związku z naglącą potrzebą wykorzystania technologii blockchain w dążeniu do wzrostu i rozwoju społecznego, powołałem komisję prezydencką nad czwartą rewolucją przemysłową.” (Sanews.gov.za, 2019)

W RPA kryptowaluty nie są prawnym środkiem płatniczym. Mieszkańcy tego kraju mogą je przechowywać, handlować nimi i dokonywać transakcji. Zyski z kryptowalut są objęte podatkiem od dochodów kapitałowych.

 

Emmanuel Macron – prezydent Francji: „Zróbmy tak w Europie, by być awangardą w rolnictwie przez rozwój narzędzi, które będą śledzić każdy produkt, począwszy od produkcji surowców, a skończywszy na pakowaniu i przetwarzaniu.” (56th International Agricultural Fair in Paris, 2019)

We Francji kryptowaluty nie są nielegalne. Zyski z nich są opodatkowane. Rząd obawia się kryptowalut, ma natomiast pozytywny stosunek do technologii blockchain.

 

Arun Jaitley - Minister Finansów w Indiach: „Rząd nie rozważa kryptowalut jako prawnego środka płatniczego lub pieniądza i podejmie wszelkie środki, aby wyeliminować używanie kryptowalut w finansowaniu bezprawnych działań, lub jako część systemu płatniczego.” (The Economic Times, 2018)

W Indiach kryptowaluty są nielegalne. Firmy nie mają nawet możliwości uzyskania żadnych licencji. Instytucje finansowe nie mogą mieć nic wspólnego z walutami cyfrowymi. Dostrzega się natomiast potencjalną wartość technologii blockchain.

 

Shinzō Abe – premier Japonii: „Oprócz efektów finansowych, widzimy, że blockchain ma potencjał, aby uczynić różne branże bezpieczniejszymi i bardziej wydajnymi. Niektóre lokalne spółki venture korzystają z systemu sandbox i starają się stworzyć pierwszy na świecie model biznesowy, aby zwiększyć płynność aktywów cyfrowych.” (Japanese bicameral legislature, 07.02.2019)

W Japonii kryptowaluty są w pełni legalne. Giełdy kryptowalut podlegają stosownym regulacjom. Firmy związane z tą branżą muszą być zarejestrowane i wymaga się od nich prowadzenia szczegółowej dokumentacji.

 

Joseph Muscat – premier Malty: „Pokażemy teraz ludziom wartość dodaną technologii blockchain przez stosowanie jej do czegoś, do czego będą jej używać w codziennym życiu. To pokazuje, jak transformacja cyfrowa będzie wpływać na ich życie.” (Maltatoday.com.mt, 2019)

Malta zachęca do używania i rozwoju kryptowalut oraz technologii blockchain. Ramy prawne dla regulacji wciąż się rozwijają. Malta jest określana jako „wyspa blockchain”.

 

Wołodymyr Zełenski – prezydent Ukrainy: „Możesz powiedzieć, że jestem naiwnym marzycielem, ale naprawdę chcemy budować świat w smartfonie, rząd w smartfonie. (…) Innowacje czynią wszystkie procesy transparentnymi i wydajnymi, pozbawiają skorumpowanych urzędników ich zarobku. Czy Specnaz mógłby cię szantażować, aby przejąć dokumenty, gdyby te dokumenty były zdigitalizowane? Czy inny najeźdźca mógłby zmienić dane właściciela w rejestrze katastralnym, gdyby to były zapisy w blockchainie?” (President.gov.ua, 2019)

Na Ukrainie kryptowaluty nie są prawnym środkiem płatniczym. Ramy prawne dla kryptowalut i obrotu aktywami cyfrowymi wciąż są opracowywane.

 

Edi Rama – prezydent Albanii: Jako część naszych starań, aby otworzyć nowe rynki i utworzyć nowe możliwości dobrze płatnej pracy dla wykwalifikowanych ludzi, badamy możliwość utworzenia ram regulacyjnych dla kryptowalut, które są szokującą nowością w dzisiejszych czasach, gdzie okazja bycia innowacyjnym i ustanowienie punktu odniesienia dla innowacyjnych rynków finansowych jest otwarta dla każdego kraju bez względu na poziom rozwoju. (Tirana Times, 2018)

W Albanii kryptowaluty nie są nielegalne. Transakcje kryptowalutowe nie są uregulowane prawnie. Użytkownicy są natomiast ostrzegani przez rząd o potencjalnym ryzyku. Popyt na kryptowaluty w tym kraju wzrasta.

 

Aleksandr Łukaszenka – prezydent Białorusi: „Czekajcie, zbudujemy elektrownię jądrową i będziemy mieć nadwyżkę energii elektrycznej. Zbudujemy farmy i będziemy kopać te bitcoiny i sprzedawać je. Co więcej, mówi się, że gdzie jest bitcoin, tam nie ma problemu, by go sprzedać.” (ONT TV Channel, 2019)

Na Białorusi kryptowaluty są legalne. Dochody z miningu i transakcji kryptowalutowych są zwolnione z podatku do 2023 r.

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk