• Odbierz prezent
opodatkowanie transakcji krypto-krypto pit

W kontekście opodatkowania handlu kryptowalutami pojawiają się kolejne informacje, które są pozytywne dla uczestników tego rynku. Dziennik Gazeta Prawna informował dziś o wyroku Wyższego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, który uznał, że podatek PIT nie obowiązuje w przypadku transakcji zamiany jednej kryptowaluty na inną.

 

WSA w Olsztynie uznał, że określenie podstawy opodatkowania transakcji kryptowaluta-za-kryptowalutę jest w praktyce niemożliwe. Tym samym, podatek PIT rozlicza się dopiero w momencie zamiany kryptowaluty na waluty tradycyjne (złoty lub waluty obce) lub w przypadku zakupu za nie towarów i usług.

Wyrok WSA w Olsztynie dotyczył skargi złożonej przed podatnika na interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Podczas rozprawy zapytano pełnomocnika dyrektora KIS o to jak technicznie ustalić wartość przychodu do opodatkowania w przypadku transakcji kryptowaluta-za-kryptowalutę. Ten nie był w stanie wskazać sposobu ustalenia tych wartości, stąd sąd uznał, że PIT należy rozliczyć dopiero w przypadku zamiany waluty cyfrowej na walutę tradycyjną lub na towary bądź usługi.

 

Problem z ustaleniem wartości przychodu do opodatkowania w przypadku transakcji kryptowaluta-za-kryptowalutę wynika z tego, że podatnik nie ma możliwości dokładnej wyceny sprzedawanych i kupowanych kryptowalut. Po pierwsze, giełdy kryptowalut nie zawsze kwotują każdą kryptowalutę w walutach tradycyjnych, często udostępniając jedynie kwotowanie np. w Bitcoinie lub innej popularnej walucie cyfrowej. Po drugie, giełdy, nawet w przypadku kryptowalut kwotowanych w walutach tradycyjnych, nie udostępniają historycznych notowań dla okresów krótszych niż 1 minuta. Zmienność na rynku kryptowalut jest na tyle duża, że różnice kursów w ciągu 1 minuty mogą być bardzo duże. Podatnik, dysponując jedynie danymi z dokładnością do jednej minuty, nie jest w stanie dokładnie określić ani przychodu podatkowego, ani kosztu uzyskania tego przychodu.

 

Wyrok WSA w Olsztynie to pozytywny sygnał dla uczestników rynku kryptowalut, którzy muszą rozliczyć podatek od obrotu kryptowalutami. Należy przy tym zaznaczyć, że wyrok ten dotyczy indywidualnej sprawy. Nie oznacza to więc, że stanowi interpretację prawa obowiązującą w przypadku każdego podatnika, a jedynie stanowisko, do którego podatnik może się odwołać  występując z wnioskiem o interpretację indywidualną dla siebie. Należy zaznaczyć także, że wyrok WSA w Olsztynie nie jest prawomocny.

 

Kto rozliczył ten stracił?

W kontekście rozliczenia PIT za rok 2017 powyższe informacje nie mają większego znaczenia, gdyż termin składania deklaracji upłynął z końcem kwietnia. Osoby, które w deklaracji uwzględniły obrót kryptowaluta-za-kryptowalutę i zapłaciły od niego podatek mogą być niezadowolone z faktu, że taka interpretacja pojawiła się dopiero teraz. Poniosły już bowiem koszty podatkowe, nie mówiąc o poświęceniu czasu na obliczenia dotyczące transakcji, których mogły  być setki, czy nawet tysiące. Jak już wspomniano, wyrok WSA w Olsztynie jest interpretacją indywidualną, ale pokazuje, że ostatecznie rozliczenie transakcji kryptowaluta-za-kryptowalutę w zaznaniu podatkowym mogło nie być konieczne.

 

Ułatwienie dla przedsiębiorców

W kontekście wyroku WSA w Olsztynie warto odnotować również inny fakt niż brak konieczności rozliczania w PIT zamiany kryptowalut. Dotyczy on już jednak tylko osób handlujących na rynku kryptowalut w ramach działalności gospodarczej. Wcześniejsze interpretacje Ministerstwa stanowiły problem dla osób prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów. W niektórych przypadkach nie było bowiem możliwe udokumentowanie zakupu kryptowalut zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym prowadzenia KPiR (Dz.U. 2003 nr 152 poz. 1475). Tym samym podatnik nie mógł uwzględnić w PIT kosztu uzyskania przychodu i był zmuszony do zapłaty podatku od całości przychodu, a nie tylko od dochodu. WSA w Olsztynie uznał, że w tej kwestii ważniejszy od rozporządzenia jest art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Dzięki tej interpretacji, do udokumentowania kosztu uzyskania przychodu wystarczy zestawienie transakcji z giełdy kryptowalut lub bankowe potwierdzenie przelewów. Również w tym przypadku należy mieć na uwadze fakt, że wyrok jest interpretacją indywidualną.

 

Ustawodawcy nie radzą sobie z kryptowalutami

Ujęcie obrotu kryptowalutami w systemie podatkowym dopiero raczkuje i widać ogromne problemy, jakie ta kwestia sprawia fiskusowi i ustawodawcom. Najlepszym tego przykładem było zamieszanie związane z wytycznymi dotyczącymi opodatkowania kryptowalut, jakie na początku kwietnia opublikowało Ministerstwo Finansów. To właśnie w komunikacie Ministerstwa wskazano, że obrót kryptowalutami podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym (PIT) nawet w przypadku obrotu kryptowaluta-za-kryptowalutę. Więcej kontrowersji wzbudziło jednak to, że Ministerstwo uznało kryptowaluty za prawa majątkowe i wskazało, że od obrotu należy zapłacić także podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Ta interpretacja wywołała ogromne kontrowersje, gdyż dla znaczącej części uczestników rynku kryptowalut mogłaby oznaczać konieczność zapłaty podatku wielokrotnie przekraczającego zainwestowany na rynku kapitał. Dodatkowo, rozliczenie PCC wiązałaby się w wielu przypadkach z koniecznością wypełnienia setek, lub nawet tysięcy deklaracji, gdyż dla każdej transakcji należałoby wypełnić osobny druk. Ostatecznie Ministerstwo złagodziło swoje podejście w tej kwestii, o czym pisaliśmy w artykule Ministerstwo Finansów nieoficjalnie 'zwalnia' część uczestników rynku kryptowalut z rozliczania PCC. Uznano, że objęcie kryptowalut podatkiem PCC jest niezgodne z zasadą dogodności opodatkowania. Ministerstwo zapowiedziało także, że zaproponuje podatnikom nowe, lepsze formy rozliczenia obrotu kryptowalutami. Mają one być ‘dogodne i proste’.

 


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk