• Odbierz prezent
Kryptowaluty uregulowane w Wenezueli

7 lutego rząd Wenezueli opublikował ustawę, wprowadzającą regulacje dla kryptowalut. Ile wyniosą opłaty za transakcje w kryptowalutach? Jakie grożą kary za działalność związaną z kryptowalutami bez licencji?

 

Nowa ustawa rządu w Wenezueli określa zakres kompetencji krajowego organu nadzorczego do spraw aktywów kryptowalutowych i związanej z nimi działalności – SUNACRIP. Organ ten będzie teraz odpowiedzialny za opodatkowanie wysyłanych i otrzymywanych przelewów w kryptowalutach. Nowe przepisy będą miały zastosowanie zarówno do osób indywidualnych, jak i podmiotów gospodarczych.

Zgodnie z nowymi regulacjami, państwo nałożyło na przelewy kryptowalutowe miesięczne limity i opłaty, które należy wpłacać na rzecz SUNACRIP. Według dokumentu, maksymalna opłata za transakcję w kryptowalutach może wynieść 15% wartości tej transakcji. Natomiast minimalna opłata została ustalona w równowartości 0,25 euro lub 0,28 USD.

W ustawie ustalono także miesięczny limit dla przelewów w kryptowalucie Petro. Wynosi on 10 Petro miesięcznie. Suma ta stanowi około 600 USD. Jeśli miesięczna wartość takich przelewów przekroczy 600 USD, dalsze transakcje będą wymagały zgody SUNACRIP. Jak dodaje regulator, całościowy limit nie może przekroczyć 50 Petro (około 3000 USD).

Dokument jednak nie wyjaśnia, w jaki sposób rząd zamierza kontrolować usługi związane z transakcjami w zdecentralizowanych kryptowalutach, takich jak Bitcoin (BTC). Wiadomo jedynie, że będzie używać „platformy technologicznej” w celu obsługi płatności podatkowych.

 

Co grozi firmom kryptowalutowym bez licencji?

Już wcześniej w tym miesiącu Wenezuela wprowadziła nowe ramy prawne dla kryptowalut i związanych z nimi technologii. Ustawa wymaga obowiązkowych licencji dla giełd kryptowalut i firm zajmujących się miningiem. Wprowadza także kary za działalność bez licencji. W przypadku niedostosowania się do tych reguł, właściciele firm kryptowalutowych mogą otrzymać karę 3 lat więzienia i grzywnę w wysokości od 3000 USD do 6000 USD.

Zgodnie z ustawą, SUNACRIP może dokonywać inspekcji w firmach zajmujących się miningiem kryptowalut i nawet skonfiskować ich wyposażenie w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości. Gdy sprzęt zostanie skonfiskowany, może zostać zlikwidowany lub wykorzystany do „celów społecznych”.

 

Bitcoin popularny w Wenezueli

Warto wspomnieć, że w ostatnim czasie w Wenezueli wzrosła popularność Bitcoina. W pierwszym tygodniu lutego, tygodniowy wolumen transakcji w Bitcoinie osiągnął nowe szczyty z powodu ogromnej hiperinflacji i trwającego kryzysu prezydenckiego. Według informacji portalu Cointelegraph, w tym czasie tygodniowy wolumen handlu BTC wzrósł do niemal 7 mln USD na platformie P2P LocalBitcoins. Cointelegraph dodaje także, że Wenezuela i Kolumbia odpowiadają za 85% wolumenu obrotu na tej platformie w regionie Ameryki Łacińskiej.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk