• Odbierz prezent
kryptowaluty mining kopanie kryptowalut

Portal Brand e-biz poinformował o nowym posunięciu rządu w Norwegii. Jest ono niekorzystne dla miningu kryptowalut.

 

Eldorado dla miningu

Do tej pory mining kryptowalut w Norwegii był opłacalną działalnością. Kopalnie kryptowalut, traktowane jako centra danych, są beneficjentami dużych subsydiów, płacąc niższą stawkę za energię elektryczną. Wynosi ona mniej niż 3% standardowej stawki za energię, którą muszą płacić firmy z innych branż. Wiele firm miningowych z różnych krajów zdecydowało się prowadzić swą działalność w Norwegii.

 

Szok dla branży

Jak informuje portal Brand e-biz, w ostatnim czasie Norwegia wycofała się z subsydiowania energii elektrycznej dla kopalni kryptowalut. Krok ten ma na celu ochronę środowiska. Lokalni minerzy będą musieli płacić pełną stawkę za energię elektryczną, począwszy od stycznia 2019 r.

To posunięcie rządu będzie miało znaczący wpływ na duże firmy zajmujące się kopaniem kryptowalut, które zainwestowały w swą działalność w Norwegii. Mogą one mieć poważne obawy o rentowność swego biznesu. Przykładem może być wywodząca się z Rosji firma New Mining Company, prowadząca działalność miningową na dużą skalę. Firma wcześniej planowała instalację tysięcy urządzeń wydobywczych w ramach nowej farmy miningowej w Norwegii o wartości 125 milionów dolarów.

 

Środowisko priorytetem w Norwegii

Portal Brand e-biz na podstawie norweskich źródeł poinformował, że lokalny poseł powiedział parlamentowi, że kraj nie może dłużej dostarczać zachęt do „brudnej” działalności, która wymaga ogromnych ilości energii elektrycznej i generuje ogromną emisję gazów cieplarnianych.

Nadzieją dla kopalni kryptowalut może być korzystanie z odnawialnych źródeł energii (OZE). Może to nie być jednak łatwe, gdyż firmy zajmujące się miningiem kryptowalut zainwestowały ogromne nakłady w obecną infrastrukturę.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk