• Odbierz prezent
Ministerstwo Finansów kryptowaluty podatek

Jakie zmiany czekają osoby prywatne i firmy, które uzyskują dochody z obrotu kryptowalutami? Jak wyglądają szczegóły proponowanych zmian dotyczących podatku od dochodów z kryptowalut?

 

Wszyscy pamiętamy niefortunny pomysł opodatkowania transakcji kryptowalutowych podatkiem od czynności cywilno-prawnych, z którego ostatecznie Ministerstwo Finansów się wycofało.

24 sierpnia Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian w ustawie o PIT, CIT i Ordynacji Podatkowej. Zawiera on również zasady opodatkowania dochodów z kryptowalut, które miałyby objąć dochody z tego źródła uzyskane od 1 stycznia 2018 r. Zagadnienia te przedstawia w przystępny sposób artykuł na portalu Business Insider, którego autorami są: Marta Kuśmierczyk - licencjonowany doradca podatkowy w WPW Wołczek, Proksa & Wspólnicy, na co dzień zajmująca się doradztwem w obszarze podatku VAT oraz cen transferowych i Dawid Misiak - manager w WPW, ekspert w dziedzinie podatków dochodowych oraz informatyzacji raportowania podatkowego (m.in. JPK).

 

Co podlega opodatkowaniu?

Z artykułu dowiadujemy się, że podatek będzie należny w sytuacji sprzedaży kryptowaluty, a więc wtedy, gdy uzyskamy przychód w tradycyjnej walucie. Przychód ten możemy uzyskać sprzedając kryptowaluty na giełdzie, w kantorze lub w inny dowolny sposób. Podatek będzie również należny w przypadku zapłaty kryptowalutami za nabyte towary, usługi lub prawa majątkowe, a także w przypadku regulowania innych zobowiązań.

Kopanie kryptowalut na własny rachunek nie będzie podlegać opodatkowaniu. Nie będzie również podatku od wymiany jednej kryptowaluty na inną, gdyż istnieje problem z określeniem przychodów z takich transakcji.

 

Podatnicy PIT

W przypadku podatników PIT, transakcje kryptowalutowe mogą być dokonywane prywatnie lub w ramach działalności gospodarczej. W obu tych przypadkach przychody z nich będą zaliczane do przychodów kapitałowych. Podatnik będzie miał możliwość odliczenia od nich kosztów. Uzyskany dochód będzie podlegał podatkowi 19%, podobnie jak w przypadku innych dochodów kapitałowych.

Do tej pory osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które osiągały dochody z transakcji kryptowalutowych w ramach prowadzonej działalności, mogły łączyć je z innymi dochodami z tej działalności. Mogło to umożliwiać zapłatę niższego podatku. Po wprowadzeniu nowych przepisów nie będzie to już możliwe.

 

Kryptowaluty w spółkach

Transakcje kryptowalutowe mogą być dokonywane również przez spółki. W przypadku podatników CIT, przychód ze sprzedaży kryptowalut będzie zaliczany do nowego osobnego źródła  przychodów w ramach kapitałów pieniężnych. Dochód z tego źródła będzie opodatkowany według stawki zależnej od statusu podatnika - 19 % albo preferencyjnie 15%, a w przypadku wejścia w życie projektu ustawy proponującego obniżenie CIT dla małych podatników, może to być nawet 9%. Należy tu jednak mieć na uwadze proponowany przez Ministerstwo Finansów projekt zmian ustawy o podatku CIT i to, jak ostatecznie będą wyglądać te zmiany.

 

Czytaj także: Niższy podatek CIT - kto skorzysta?

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w podatku CIT. Kto na nich skorzysta, a kto straci? Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z niższej stawki podatku?   Obecnie spółki, które są tzw. małymi podatnikami (limit przychodów 1,2 mln euro), korzystają ze stawki CIT 15%, natomiast większe spółki .. Czytaj
Niższy podatek CIT - kto skorzysta?

 

Nie połączymy kryptowalut z innymi źródłami dochodu

Zarówno w przypadku podatników PIT, jak i CIT, przychody z obrotu kryptowalutami będą stanowić odrębne sub-źródła w ramach przychodów kapitałowych. W związku z tym nie będą mogły być rozliczane łącznie z innymi dochodami kapitałowymi. Nie będą się łączyć z dochodem czy stratą np. ze sprzedaży akcji ani też z jakimikolwiek innymi dochodami podatnika. Nie będzie można rozliczyć ewentualnej straty podatkowej w ciągu 5 lat tak jak ma to miejsce w przypadku straty z działalności gospodarczej lub giełdy.

Aby móc rozliczyć koszty związane z nabyciem kryptowalut, podatnik będzie musiał w ciągu dwóch lat od ich poniesienia uzyskać przychód ze sprzedaży kryptowalut, gdyż inaczej mu one przepadną, a przy późniejszej sprzedaży kryptowalut zajdzie konieczność zapłaty podatku od uzyskanego z tej transakcji przychodu.

 

Kopanie kryptowalut jako praca

Zwrócono także uwagę na możliwość wydobywania kryptowalut na rachunek innej osoby lub firmy w zamian za wynagrodzenie wypłacane w kryptowalutach. W zależności od rodzaju umowy wynagrodzenie to byłoby opodatkowane tak jak wynagrodzenie za pracę lub umowę zlecenia. Autorzy artykułu zwracają uwagę na wątpliwości związane z przeliczeniem tego wynagrodzenia na tradycyjną walutę.

 

Co można zaliczyć do kosztów?

Do kosztów będzie można zaliczyć wydatki związane z obrotem kryptowalutami, bezpośrednio związane z ich nabyciem lub sprzedażą. Wydatki takie będą musiały być udokumentowane. Nie jest ujęte, jakie to mogą być dokumenty, więc warto gromadzić wszelkie dowody swoich transakcji.

Autorzy opracowania zwracają uwagę na to, że nie wiadomo, czy będzie można zaliczyć do kosztów wydatki na sprzęt do kopania kryptowalut oraz zużyty prąd. Wiadomo natomiast, że do kosztów nie będzie można zaliczyć wydatków związanych z zamianą jednej kryptowaluty na inną oraz kosztów finansowania zakupu kryptowalut za pomocą kredytów lub pożyczek.

 

Opublikowany projekt zmian w ustawie czekają dalsze prace i może się on jeszcze zmienić.

Dokładne informacje można znaleźć na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/prawo-i-podatki/podatki-od-kryptowalut-propozycje-rzadu/cm55bqy

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk