• Odbierz prezent
kryptowaluty Indie

21 sierpnia portal Cointelegraph poinformował, że w czasie ostatniej rozprawy na temat działań banku centralnego Indii w sprawie kryptowalut, Sąd Najwyższy orzekł, że urzędnicy nieodpowiednio zareagowali na obawy dotyczące branży kryptowalut, podejmując pochopne działania.

 

Sąd Najwyższy daje dwa tygodnie bankowi centralnemu Indii

Jak do tej pory, bank centralny Indii (RBI) zabronił bankom obsługi operatorów kryptowalutowych, takich jak giełdy w lipcu 2018 r., uniemożliwiając im kontynuowanie swej działalności w Indiach.

21 sierpnia w środę sędzia indyjskiego Sądu Najwyższego – Rohinton Fali Nariman poważnie skrytykował takie działania. Platforma zajmująca się doradztwem i nowościami z zakresu regulacji dotyczących kryptowalut i blockchain – Crypto Kanoon poinformowała na Twitterze, że sędzia Nariman dał dwa tygodnie na uzasadnienie swych działań bankowi centralnemu Indii. Tyle czasu RBI uzyskał na ponowne rozważenie zakazu kryptowalut. Na koniec platforma Crypto Kanoon podsumowała przebieg zakończonej rozprawy na Twitterze następującymi słowami: „Sytuacja przybrała najbardziej nieprzewidywalny obrót. Sędzia Nariman wskazuje, że RBI musi odpowiedzieć na wniesione zażalenia w odpowiedni sposób. Proponuje odroczenie sprawy na dwa tygodnie, pozwalając na odpowiedź po ponownym rozważeniu bankowego zakazu przez RBI. RBI się zgodził.”

Jak zwraca uwagę portal Cointelegraph, sytuacja ta miała miejsce w tym samym czasie, gdy rząd Indii rozważa uczynienie kryptowalut nielegalnymi dla wszystkich obywateli tego kraju. W lipcu komisja rządowa rekomendowała rządowi w Delhi zakaz wszystkich tokenów, z wyjątkiem oficjalnej cyfrowej wersji rupii.

 

Co dalej z rynkiem o wartości 13 miliardów dolarów?

8 sierpnia w rozmowie z portalem AMBcrypto, Sidharth Sogani – CEO firmy zajmującej się badaniem rynku kryptowalut i blockchain Crebaco Global Inc. wskazywał, że jeśli całkowity zakaz kryptowalut wejdzie w życie, kraj straci rynek o wartości prawie 13 mld USD. W swej analizie zwrócił uwagę, że spółki z tej branży mogłyby wygenerować znaczne przychody, gdyby kryptowaluty były w tym kraju legalne. Dotyczy to również spółek z indyjskimi założycielami, którzy zostali zmuszeni przenieść się za granicę ze względu na zakaz ich obsługi dla banków. W swym raporcie oszacował potencjalne przychody z kryptowalut w Indiach: 4,9 mld USD – whitepapery i biznesplany, 2,1 mld USD – eksperci blockchain, 1,27 mld USD – twórcy treści oraz 4,5 mld USD z innych miejsc pracy, w tym prawnicy czy organizatorzy eventów branżowych.

Sogani wyraził także opinię, że Indie ostatecznie będą zmuszone uregulować kryptowaluty zamiast całkowitego ich zakazywania. Sądzi również, że taki zakaz byłby trudny technicznie do wyegzekwowania w kraju liczącym około 1,3 mld mieszkańców.

Czytaj także: Indie wprowadzą walutę cyfrową banku centralnego, mimo blokowania kryptowalut

Bank Centralny Indii poinformował w środę 29 sierpnia o rozpoczęciu prac nad projektem stworzenia cyfrowego tokenu, mającego pokrycie w rupii indyjskiej (INR), który będzie pełnił rolę waluty cyfrowej banku centralnego. Wprowadzenie cyfrowej waluty ma na celu redukcję wysokich kosztów produkcji fiz.. Czytaj
Indie wprowadzą walutę cyfrową banku centralnego, mimo blokowania kryptowalut


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk