• Odbierz prezent
Kryptowaluty – skala kradzieży w Japonii coraz większa

W ostatnim czasie ujawniono dane dotyczące kradzieży kryptowalut w Japonii. Jak duża jest skala tego procederu? Jak wiele kryptowalut ukradziono w tym roku? Które z nich cieszą się największym zainteresowaniem przestępców?

 

20 września japoński magazyn informacyjny Asaki Shimbun opublikował dane ujawnione przez japońską Agencję Policji Państwowej, które informują o skali kradzieży kryptowalut w tym kraju w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Według raportu w tym czasie nastąpił duży wzrost cyberprzestępczości. W ciągu pierwszego półrocza łącznie ukradziono kryptowaluty o wartości ponad 60 mld jenów (540 mln dolarów).

Agencja Policji Państwowej poinformowała, że liczba zgłoszonych incydentów kradzieży kryptowalut wzrosła do 158, co stanowi trzykrotny wzrost w stosunku do tego samego okresu 2017 roku.

W całym 2017 r. doniesiono o kradzieży online kryptowalut o równowartości 5,91 mln USD, natomiast w tym roku wartość ta wzrosła niemal 100-krotnie.

 

Nie tylko giełdy kryptowalut…

Raport zwraca uwagę na ataki hakerskie na giełdach kryptowalut, takich jak Coincheck w styczniu 2018 r., na której ukradziono tokeny NEM o wartości 58 mld jenów (520 mln USD).

Jednak kryptowaluty są kradzione nie tylko na giełdach. Według raportu kryptowaluty o wartości około 2,5 mld jenów (27 mln USD) zostały ukradzione w tym roku z indywidualnych kont. 60% takich przypadków obejmuje osoby, które używają tego samego hasła do skrzynki e-mailowej, sklepów internetowych i wszelkich innych usług online, także tych związanych z kryptowalutami.

Raport zwraca uwagę na to, że najwięcej zgłoszonych kradzieży miało miejsce między styczniem a marcem 2018 r., a w kolejnych miesiącach ich liczba uległa zmniejszeniu. Przypisuje się to wzrastającej świadomości konsumentów, a także wzmożonym działaniom ze strony japońskiego organu regulacyjnego FSA (Financial Services Agency) oraz policji.

 

Które kryptowaluty cieszą się największym zainteresowaniem?

Raport informuje, jakie kryptowaluty są najczęściej przedmiotem kradzieży. Największym zainteresowaniem złodziei cieszył się Bitcoin – 94 zgłoszone przypadki kradzieży o łącznej wartości 7,7 mln USD. Straty w kryptowalucie Ripple wyniosły 13,5 mln USD – 42 przypadki kradzieży. Straty w NEM wyniosły około 520 mln USD, co miało związek z atakiem hakerskim na Coincheck. Natomiast straty w Ethereum wyniosły łącznie 540 tysięcy USD w 14 zgłoszonych przypadkach.

 

Warto wspomnieć, że w ostatnim czasie poinformowano o ataku hakerskim na japońską giełdę kryptowalut Zaif, w wyniku którego ukradziono kryptowaluty o wartości 60 mln USD.

Czytaj także: Skompromitowana giełda kryptowalut okradziona na 60 mln dolarów, w tym 6000 bitcoinów

Japońska giełda kryptowalut Zaif padła ofiarą ataku hakerskiego, w ramach którego skradziono środki w walutach cyfrowych warte ponad 6,7 mld jenów (JPY), odpowiadających sumie 60 mln dolarów. To kolejny tego typu incydent w Japonii, a także nie pierwsze problemy giełdy Zaif, która skompromitowała s.. Czytaj
Skompromitowana giełda kryptowalut okradziona na 60 mln dolarów, w tym 6000 bitcoinów

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk