• Odbierz prezent
Kryptowaluty są nieuniknioną przyszłością pieniądza, wg premiera Malty

Premier Malty Joseph Muscat podczas 73. walnego zgromadzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) stwierdził, że „kryptowaluty są nieuniknioną przyszłością pieniądza”, zaś sama technologia blockchain będzie mieć wymierny wpływ na formowanie się transparentnego i równiejszego niż dotychczas społeczeństwa. To nie jedyna wypowiedź premiera Malty w tym tonie na temat kryptowalut i blockchain, jednak pierwsza wygłoszona w tak oficjalnym kontekście.

 

Muscat przytoczył sytuację Malty, która powszechnie jest uznawana za „kryptowalutową wyspą”, twierdząc że kraje, które zaadoptują innowacyjne technologie i, obok cyfrowej ekonomii, stworzą też cyfrowe państwo będą w stanie stawić czoło wyzwaniom przyszłości.

 

Premier Malty przyznał, że kryptowaluty, dzięki swojej transparentności, pozwolą oddzielić dobrych kontrahentów od złych, zaś sama technologia blockchain może zrewolucjonizować wiele systemów - publicznych, państwowych, czy korporacyjnych. Dlatego też Malta stała się pierwszym krajem, który stworzył skrupulatne i przyjazne regulacje dla działalności związanej z tą technologią.

 

Joseph Muscat przytoczył różne zastosowania technologii blockchain, m.in. w służbie zdrowia, gdzie dane pacjentów będą bezpieczne, a pomoc humanitarna zawsze dotrze do potrzebujących, czy na giełdzie papierów wartościowych lub w administracji publicznej.

Premier zwrócił również uwagę na niechęć do koncepcji „cyfrowego państwa” ze strony wielu polityków, którzy jednak wykazują się krótkowzrocznością i zachowują się podobnie jak ci, którzy kiedyś protestowali przeciwko wymianie dorożek na samochody.

 

Malta, niewielka wyspa na Morzu Śródziemnym, zamieszkała przez niecałe pół miliona osób, jest obecnie uznawana za najbardziej przyjazne państwo dla kryptowalut i rozwoju technologii blockchain.

Świadczyć o tym może również fakt, że zarówno największe giełdy na świecie Binance oraz OKEx, jak i m.in. giełda BitBay zdecydowały się na przeniesienie swojej działalności właśnie na „blockchainową wyspę”.

Czytaj także: Malta i jej regulacje finansowe - co sprawia, że jest wyspą blockchain i kryptowalut?

Maltański Parlament zatwierdził w środę 5 lipca trzy istotne i pionierskie projekty ustaw, które będą określać zakres regulacyjny walut cyfrowych i technologii blockchain w tym kraju. Na mocy nowej legislacji mają powstać Urząd Nadzoru Cyfrowych Innowacji (MDIA), ustawy o wirtualnych zasobach finan.. Czytaj
Malta i jej regulacje finansowe - co sprawia, że jest wyspą blockchain i kryptowalut?

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk