• Odbierz prezent
Kryptowaluty rozhulają rynek sztuki?
fot. freepik.com

2020 był rekordowym rokiem dla największego i najstarszego domu aukcyjnego w Polsce. Jego obrót wyniósł 200 mln zł, a w tej liczbie zawiera się najdrożej sprzedany -za blisko 7,3 mln zł, obraz w Polsce, czyli “M22” Wojciecha Fangora. Na rynku kryptowalut rozpoczęło się natomiast prawdziwe szaleństwo na punkcie niewymienialnych tokenów NFT. Niezbyt dobrze znany artysta Mike “Beeple” Winkelmann, sprzedał cyfrowy kolaż pod tytułem “Everydays – The First 5000 Days” za ponad 256,5 mln zł w angielskim domu aukcyjnym Christie`s. Czy technologia NFT to przyszłość świata sztuki?

Krótko: czym jest technologia NFT?

Nie wdając się za bardzo w techniczne detale, jak powszechnie wiadomo, 1 Bitcoin = 1 Bitcoin albo 1 Ethereum = 1 Ethereum. Istnieje ogromna grupa kryptowalut, które są między sobą wymienialne. Można je porównać do żetonów w kasynie, możliwych do zastąpienia przez inne, mające ten sam nominał, ponieważ nie ma między nimi różnicy. Po powstaniu Ethereum stało się realne zawieranie inteligentnych kontraktów, zapisywanych na blockchainie. Dzięki temu stworzono nową grupę niewymienialnych tokenów, nazywanych też NFT (non-fungible token), czyli ERC721. Oznacza to, że każdy z tokenów ma własny niepowtarzalny identyfikator, przypisany do właściciela, który posiada dany token w swoim portfelu. Zatem główna różnica polega na tym, że tokeny niewymienialne są niepodzielne, można je transferować tylko w całości i zawierają więcej informacji niż nazwa, saldo i symbol. Ta technologia pozwala tokenizować najróżniejsze rzeczy w cyfrowym świecie i daje ogrom potencjalnych zastosowań.

Kiedy to wszystko się stało?

Chociaż pierwszy projekt NFT oparty na Ethereum o nazwie Etheria, został przedstawiony na konferencji DEVCON 1 w październiku 2015 w Londynie, to dopiero podczas szaleństwa w marcu 2021 wyprzedano go za 1,4 miliona dolarów. Sam standard ERC721 powstał 24 stycznia 2018 roku a jego autorami byli William Entriken, Dieter Shirley, Jacob Evans i Nastassia Sachs.

Tokeny NFT zdobyły popularność dzięki dwóm projektom, o których mogliście już słyszeć.

CryptoKitties to gra na blockchainie Ethereum, opracowana przez kanadyjskie studio Dapper Labs, pozwalająca graczom kupować, zbierać, hodować i sprzedawać wirtualne koty. Popularność gry w grudniu 2017 r. spowodowała przeciążenie całej sieci Ethereum swoją rekordową liczbą transakcji.

Kryptowaluty rozhulają rynek sztuki? - 1

Dragon - sprzedany za 600 ETH w marcu 2018, wówczas równowartość 170 000 USD

CryptoPunks opracowano w amerykańskim studio Larva Labs - dwuosobowym zespole, składającym się z kanadyjskich programistów Matta Halla i Johna Watkinsona. Eksperymentalny projekt został zainspirowany londyńską sceną punkową, ruchem cyberpunkowym i powieściami Williama Gibsona Neuromancer, Johnny Mnemonic, Blade Runner. CryptoPunks to 10000 unikalnych obrazów o wymiarach 24x24 pikseli, wygenerowanych algorytmicznie, co spowodowało brak wystąpienia dwóch identycznych sztuk. Większość z nich przedstawia postacie o cechach charakterystycznych dla subkultury punków, ale jest kilka rzadszych typów: małpy(24), zombie(88), a nawet Obcy(9).

Kryptowaluty rozhulają rynek sztuki? - 2

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Janusz Zieliński

Obecny na rynku kryptowalut od 2012 r. Pomaga inwestorom w prosty i bezpieczny sposób zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny o kryptowaluty.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk