• Sklep
  • Odbierz prezent
Ukraina kryptowaluty instrumenty finansowe

W ostatnim czasie przedstawiono najnowsze stanowisko rządu Ukrainy w sprawie kryptowalut. Są planowane regulacje dotyczące tego rynku. Co o nich wiadomo?

 

Ważny krok w kierunku regulacji

Ukraina zrobiła pewien postęp w kierunku uregulowania rynku kryptowalut. 20 lipca przewodniczący Narodowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy (NSSMC) – Timur Khromaev oznajmił na Facebooku, że rząd wsparł nową koncepcję regulacji kryptowalut. Dotyczy ona uznania konkretnych kategorii kryptowalut jako instrumentów finansowych. Koncepcja ta ustala także rolę i funkcjonowanie organów rządowych w zakresie regulacji tych instrumentów, licencjonowania uczestników rynku oraz definiowania warunków ujawniania informacji i innych czynników.

Pomysł ten został opracowany przez Radę Stabilności Finansowej, którą tworzą inne organy regulacyjne, w tym Narodowy Bank Ukrainy, Ministerstwo Finansów, Narodowa Komisja Rynku Usług Finansowych, Narodowa Komisja Papierów Wartościowych i Fundusz Gwarantowania Depozytów.

Jak stwierdził Khromaev: „To jest ważny pierwszy krok w budowaniu konsensusu między agencjami rządowymi a regulatorami finansowymi, którzy potwierdzają gotowość do pracy z Radą Najwyższą (jednoizbowy parlament Ukrainy) i rynkiem kryptowalut nad tworzeniem ram prawnych i regulacyjnych, które zapewnią transparentność i jakość relacji między inwestorami i uczestnikami rynku kryptowalut”.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

Sytuacja prawna kryptowalut

Rząd w Kijowie długo próbował ustalić stanowisko w sprawie kryptowalut, biorąc pod uwagę problemy związane z ich nieregulowanym obiegiem w kraju. Zdecentralizowana natura kryptowalut idąca w parze z anonimowością i brakiem regulacji wzbudziła obawy rządu, że mogą potencjalnie być używane do nielegalnych działań.

Od października 2017 r. zostały złożone trzy wnioski związane z legalizacją i regulacjami rynku aktywów cyfrowych, jednak nie osiągnięto jak do tej pory żadnego znaczącego postępu.

Koncepcja, która otrzymała rządowe poparcie, została zaproponowana przez NSSMC w maju tego roku. Khromaev zauważył wówczas, że rozwijający się rynek kryptowalut stał się „integralną częścią relacji ekonomicznych i finansowych”, tym samym wymagając odpowiedniego rozeznania prawnego.

Kryptowaluty zyskują coraz większą popularność na Ukrainie. Według lokalnych mediów, jest to jeden z krajów w pierwszej dziesiątce pod względem liczby użytkowników kryptowalut na świecie. Ukraina rozwija się jako atrakcyjne centrum dla minerów kryptowalut. W ostatnim miesiącu oznajmiono, że rząd nie planuje wymagać żadnych licencji dla działalności związanej z miningiem kryptowalut.

 

Szukasz miejsca gdzie swobodnie możesz dyskutować o kryptowalutach, bitcoinie, tokenach oraz ICO?

 

Dołącz do facebookowej grupy CoinGroup

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestorka. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk