• Odbierz prezent
Kryptowaluty Quadriga Gerald Cotten

Portal Cointelegraph poinformował, że kanadyjska firma prawna Miller Thomson zwróciła się do Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej (Royal Canadian Mounted Police) o przeprowadzenie ekshumacji i autopsji ciała Geralda Cottena – zmarłego właściciela kanadyjskiej giełdy kryptowalut Quadriga CX, która już nie funkcjonuje.

 

13 grudnia prawnicy z firmy Miller Thomson wyjaśnili w liście do policji, że prośba o ekshumację i zbadanie ciała Geralda Cottena jest uzasadniona, biorąc pod uwagę, jak to określono, „wątpliwie okoliczności związane ze śmiercią Pana Cottena i znaczące straty poniesione przez pokrzywdzonych użytkowników” giełdy kryptowalut Quadriga CX.

 

Pokrzywdzeni potrzebują jasnych dowodów, czy Gerald Cotten faktycznie zmarł

Kancelaria powołała się także na publicznie dostępne informacje o wcześniejszych problemach dotyczących giełdy Quadriga, co według firmy wskazuje na „potrzebę pewności dotyczącej kwestii, czy Pan Cotten faktycznie zmarł.”

W ciągu ostatniego roku Quadriga była zaangażowana w długotrwałe postępowanie sądowe z wierzycielami giełdy, z których niektórzy snuli spekulacje dotyczące dalszych losów utraconych kryptowalut, a niektórzy byli nawet przekonani, że Cotten sfingował własną śmierć. Według oficjalnych informacji Gerald Cotten zmarł w Indiach w wyniku choroby w grudniu 2018 r., zabierając ze sobą klucze prywatne i hasła do portfeli kryptowalutowych, co skutkowało utratą przez użytkowników giełdy dostępu do aktywów o wartości około 190 mln USD.

Czytaj także: Kanadyjska giełda QuadrigaCX straciła dostęp do ponad 190 mln dolarów po śmierci właściciela

W piątek informowaliśmy o poważnych problemach największej kanadyjskiej giełdy kryptowalut, QuadrigaCX, która oficjalnie poinformowała, że nie może odzyskać dostępu do swoich portfeli, na których znajdowały się środki klientów. Obecnie wiemy już co było przyczyną utraty kluczy portfeli oraz jak duż.. Czytaj
Kanadyjska giełda QuadrigaCX straciła dostęp do ponad 190 mln dolarów po śmierci właściciela

 

Wdowa po Cottenie przekazała aktywa pokrzywdzonym

W październiku wdowa po Geraldzie Cottenie – Jennifer Robertson przekazała aktywa o wartości ponad 9 mln USD użytkownikom giełdy kryptowalut Quadriga. W swym oświadczeniu stwierdziła, że może przekazać większość majątku firmie audytorskiej EY Canada, która działała jako syndyk masy upadłościowej giełdy Quadriga w czasie postępowania sądowego dotyczącego niewypłacalności. W tamtym czasie stwierdziła: „Zawarłam dobrowolną ugodę, zgodnie z którą większość moich aktywów i wszystkie aktywa należące do majątku będą zwracane do Quadriga CX z korzyścią dla pokrzywdzonych użytkowników.”

 

Giełda już wcześniej miała problemy

Po raz pierwszy o problemach kanadyjskiej giełdy kryptowalut Quadriga informowano na początku 2019 r. Okazało się wówczas, że przyczyną utraty dostępu do portfeli giełdy była śmierć prezesa – Geralda Cottena, który jako jedyna osoba miał do nich dostęp. Dochodzeniem w sprawie utraconych środków zajęła się firma audytorska EY. Wątpliwości wzbudził fakt, że portfele, do których dotarli audytorzy, okazały się puste. Zwracano też uwagę, że giełda miała już problemy z płynnością finansową jesienią 2018 r. Niektórzy klienci  już wówczas zgłaszali problemy z wypłatami. Stąd wzięły się liczne spekulacje dotyczące tego, czy prezes faktycznie zmarł, czy też chciał uniknąć odpowiedzialności za problemy finansowe giełdy, fingując własną śmierć.

Czytaj także: FBI wszczęło postępowanie ws upadłej giełdy QuadrigaCX

Sprawa upadłej kanadyjskiej giełdy kryptowalut QuadrigaCX, która pod koniec stycznia poinformowała, że straciła wszystkie środki należące do jej klientów po śmierci właściciela, który jako jedyny miał dostęp do portfeli, powraca w nowej odsłonie. We wtorek 4 czerwca amerykańskie FBI poinformowało o .. Czytaj
FBI wszczęło postępowanie ws upadłej giełdy QuadrigaCX


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk