• Odbierz prezent
Kryptowaluty nie mają fundamentów? Sprawdź te wskaźniki!
fot. freepik.com

Dodatkowe informacje o jakimkolwiek rynku, zawsze dają dodatkową przewagę tym inwestorom, którzy je znają, rozumieją i potrafią wykorzystać. Istnieje metoda analizy danych dostępna na rynku kryptowalut, lecz nieobecna na rynku kapitałowym. Zazwyczaj dane zawarte na blockchainie, zależnie od kryptowaluty, są dostępne dla każdego, z tego powodu rozpoczęto je analizować na szeroką skalę. Taka analiza może mieć różne zastosowania, niektóre firmy czy służby analizują informacje celem deanonimizacji właściciela środków. Z drugiej strony są firmy, które śledzą środki pod kątem ich pochodzenia. Sprawdzają one, czy kryptowaluty nie pochodzą z ataku hakerskiego na giełdę albo okupu za odszyfrowanie komputerów w jakiejś firmie.
Informacji można wyciągnąć naprawdę wiele. Dzięki analizie on chain, odkrytow 2018 połączenie między giełdą BTC-e a wywodzącą się prawdopodobnie z rosyjskiego GRU grupą cyber-szpiegowską “Fancy Bear”.

Biorąc pod uwagę, że artykuł ten jest skierowany do inwestorów, skupię się opisaniu, jak tzw. analiza on chain może pokazywać nastroje na rynku, dając przewagę podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Kto zajmuje się analizą on chain?

Istnieje kilka firm zajmujących się analizą danych on chain. Liderem wydaje się być Chainalysis powstałe w 2014 z siedzibą główną w Nowym Jorku i biurem w Kopenhadze. Inną firmą, która swoją działalność rozpoczęła w 2017, jest Coin Metrics. Ich narzędzia dedykowane są głównie osobom lub firmom, zajmującym się inwestowaniem na rynkach kryptograficznych, ponieważ zapewniają bardzo dogłębny wgląd we wszystkie istotne dane rynkowe, w celu podejmowania trafnych decyzji inwestycyjnych.

Założona w 2017 r. szwajcarska firma Glassnode jest kolejnym znaczącym dostawcą danych analitycznych on chain. Wykazuje ona inne podejście do analizy blockchain, odchodząc od produktów per se, skupiając się zamiast tego na trzech szerokich grupach danych. Glassnode jest skierowany do osób i firm, które chcą uzyskać lepszy wgląd w rynki aktywów cyfrowych, aby podejmować lepsze decyzje handlowe i/lub inwestycyjne. Jego oferta jest prostsza niż Coin Metrics, więc prawdopodobnie lepiej nadaje się dla niedoświadczonego gracza.

Inni ważni dostawcy analiz to IntoTheBlock ByteTree. Obie firmy są jednak znacznie młodsze niż ich wiodące na rynku odpowiedniki. Ponieważ rynki kryptowalut nadal rosną i dojrzewają, do branży prawdopodobnie wejdzie więcej dostawców analiz danych on chain, a w świecie, w którym dane są nową walutą, dane kryptograficzne mogą w końcu stać się gorącym towarem.

Pięć wskaźników on chain od Chainalysis

Chainalysis Inc. współpracuje z 375 organizacjami w 60 krajach, począwszy od agencji rządowych walczących z cyberprzestępczością, przez instytucje finansowe zainteresowane zgodnością z regulacjami, po inne firmy z branży krypto. Philip Gradwell, pełniący funkcję Chief Economist w Chainalysis, wskazał w wywiadzie dla coindesk.com pięć wskaźników on chain, które jego zdaniem warto śledzić.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Janusz Zieliński

Obecny na rynku kryptowalut od 2012 r. Pomaga inwestorom w prosty i bezpieczny sposób zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny o kryptowaluty.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk