• Odbierz prezent
Kryptowaluty. Najważniejsze wydarzenia 2020 r. sprzyjające bykom
fot. freepik.com

W swym artykule na portalu Cointelegraph Alex Cohen podsumował najważniejsze wydarzenia ze świata kryptowalut i technologii blockchain, które miały miejsce w 2020 r.

 

Miniony rok nie był łatwy dla gospodarek różnych krajów na świecie ze względu na wybuch pandemii koronawirusa. Jednocześnie jednak był to rok, w którym w pełni ujawnił się potencjał kryptowalut i technologii blockchain. W tym okresie było kilka istotnych wydarzeń, które wywarły długotrwały i pozytywny wpływ na tę branżę.

 

Cena Bitcoina przekroczyła 20 000 USD

Miniony rok sprzyjał posiadaczom Bitcoina (BTC). Cena znanej kryptowaluty nie tylko osiągnęła szczyt z końca 2017 r., ale także zrealizowała znacznie większy ruch, sięgając poziomu 30 000 USD, a nawet przekraczając 35 000 USD. Sprawiło to, że prognozy, które kiedyś wydawały się szalone, w tej chwili mogą wydawać się nie tak odległe. Niektórzy spodziewają się poziomu 45 000 USD do końca 2021 r., a inni nawet mają nadzieję na 100 000 USD. Warto wspomnieć, że na początku 2021 r. cena Bitcoina chwilowo przekroczyła nawet 40 000 USD. Oczywiście wszystko, co rośnie, może również spaść, co już się zdarzało na kursie Bitcoina. Jednak nie tylko cena Bitcoina jest ważna, ale także ogólne spostrzeganie tej znanej kryptowaluty. Pod tym względem nastąpiła istotna zmiana, gdyż Bitcoin nie jest już aktywem niszowym, którym interesują się tylko inwestorzy indywidualni. Obecnie cieszy się on popytem również ze strony inwestorów instytucjonalnych. Wiele firm zdecydowało się zainwestować swe fundusze w Bitcoina, np. Microstrategy, Bitwise czy Grayscale.

 

PayPal wprowadza opcję kryptowalut

W październiku ogłoszono ważną wiadomość. PayPal – znana firma płatnicza, która wcześniej nie była przekonana do płatności w kryptowalutach, zdecydowała się wejść w ten rynek. Jeszcze w 2020 r. usługi związane z kryptowalutami stały się dostępne dla użytkowników w USA, a w 2021 r. firma planuje objąć nimi kolejne kraje. Poinformowano również, że PayPal jest obecnie jednym z największych nabywców BTC, gdyż spółka buduje odpowiednie rezerwy, by zaspokoić popyt ze strony klientów. Około 28 mln sprzedawców i ponad 261 mln użytkowników na całym świecie będzie miało możliwość korzystania z kryptowalut poprzez PayPal. Podczas, gdy dla wielu użytkowników korzystanie z kryptowalut (portfele, giełdy itd.) nie jest takie łatwe, PayPal oferuje dużo prostszy dostęp do tego rynku. Użytkownicy w USA mogą kupować, sprzedać, przechowywać kryptowaluty i dokonywać nimi płatności. Dotyczy to kryptowalut: Bitcoin, Litecoin, Etherem i Bitcoin Cash.

 

Halving Bitcoina

W minionym roku było głośno wokół halvingu Bitcoina. Miał on miejsce w maju, jednak nie spowodował tak dramatycznych efektów, jak się spodziewano. Niektórzy oczekiwali wzrostu, a następnie spadku ceny BTC, inni natomiast obawiali się spadku opłacalności miningu. Miało to miejsce w pewnym stopniu, jednak nie aż tak istotnym. Zmniejszenie o połowę nagród za wydobycie BTC odbywa się mniej więcej co 4 lata. Reguła ta jest związana z ograniczeniem podaży BTC do 21 mln, co jest zbliżone do ograniczonej podaży takich zasobów, jak złoto. Te fundamenty Bitcoina przekonały niektóre korporacje, ekonomistów i inwestorów do rozważenia swego stanowiska w sprawie kryptowalut. Uznali oni, że rynek kryptowalut osiągnął pewien poziom dojrzałości. Fakt, że podaż Bitcoina wyczerpuje się, stał się jeszcze bardziej widoczny w minionym roku.

 

IPO Coinbase

Firmy cieszą się większym prestiżem, gdy wchodzą na giełdę, więc inwestorzy mają powody do zadowolenia, gdy również spółki związane z branżą kryptowalut dołączają do tego rynku. W grudniu giełda kryptowalut Coinbase złożyła wniosek do Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dotyczący oferty publicznej. Niewątpliwie zostanie on dokładnie zbadany przez Komisję. Jeśli IPO dojdzie do skutku, Coinbase według szacunków analityków może pozyskać nawet 28 mld USD. Będzie to jedna z pierwszych firm z branży kryptowalut na giełdzie, a jeśli odniesie sukces, może to zachęcić kolejne firmy kryptowalutowe do pójścia za jej przykładem w najbliższych latach.

 

Ethereum i DeFi

Oprócz Bitcoina, także Ethereum cieszy się rosnącą popularnością. O ile Bitcoin jest traktowany raczej jako inwestycja, tak w przypadku Ethereum, dla użytkowników bardziej liczą się funkcjonalności platformy.

W 2020 r. nastąpił znaczący rozwój zdecentralizowanych finansów (DeFi). Powstało wiele zdecentralizowanych aplikacji o różnych zastosowaniach. Najważniejszym wydarzeniem było ogłoszenie projektu o nazwie Compound, który uruchomił własny token – COMP. Zdobył on ogromne uznanie, pewną pozycję na giełdach i ustalił nowe trendy w DeFi. Platforma działa jako zdecentralizowany protokół pożyczkowy, który płaci odsetki użytkownikom, którzy dodają swe kryptowaluty do puli. Gdy już środki zostaną dodane, platforma emituje ekwiwalent w postaci tokenów o nazwie cToken, które mogą być wykorzystane jako zabezpieczenie pożyczki. Gdy cena tokenów COMP zaczęła rosnąć, wkrótce inne projekty dołączyły do tego trendu. Niektóre z nich zaoferowały konkurencyjne rozwiązania, inne natomiast powstały z myślą o wsparciu istniejącego ekosystemu.

Wkrótce został uruchomiony projekt o nazwie Yearn.finance, który wzbudził jeszcze większe zainteresowanie, opierając się na idei „hodowania zysków”. Użytkownicy mogą zarabiać tokeny w zamian za korzystanie z aplikacji DeFi, jednocześnie dostarczając płynności.

Warto też wspomnieć o zdecentralizowanej giełdzie Uniswap, dzięki której liczne projekty DeFi mogą oferować swe tokeny. Istotne było wykorzystanie przez giełdę automatycznych animatorów rynku (automatic market makers – AMM) – rozwiązania zaprojektowanego przez Bancor w 2017 r. Umożliwia ono wymianę jednych tokenów na inne bez arkusza zleceń oraz konieczności udziału drugiej strony transakcji.

Rok 2020 był okresem największego rozwoju takich rozwiązań, co zachęciło więcej użytkowników do zawierania transakcji w tokenach opartych na blockchainie Ethereum. W minionym roku została także zapoczątkowana aktualizacja Ethereum 2.0. Wszystkie te czynniki zwiększyły zainteresowanie inwestorów kryptowalutą Ethereum, dzięki czemu jej cena wzrosła do ponad 1200 USD, osiągając najwyższy poziom od niemal dwóch lat.

Notowania: BTCUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk