• Odbierz prezent
Kryptowaluty. Jak halving może wpłynąć na cenę Bitcoina?

W swym artykule na portalu Cointelegraph, Stephen O’Neal wyjaśnił w przystępny sposób zagadnienie halvingu Bitcoina, odpowiadając na najczęściej zadawane na ten temat pytania. Czym jest halving Bitcoina? Jak do tej pory wpływał on na cenę tej kryptowaluty? Jak może to wyglądać w przyszłości?

 

Czym jest halving Bitcoina?

Jest to wydarzenie, które zmniejsza o połowę tempo, w jakim są generowane nowe bitcoiny. Zdarza się co 4 lata.

Jak wiadomo, podaż Bitcoina jest ograniczona. Gdy już 21 milionów bitcoinów zostanie wydobyte, sieć zaprzestanie dalszej produkcji. Jest to jeden z głównych powodów, dla których Bitcoin jest często określany jako „cyfrowe złoto”. Tak jak istnieje ograniczona ilość tego kruszcu na świecie, tak jest też z Bitcoinem i kiedyś wszystko zostanie wydobyte. Obecnie jest 18 milionów BTC w obiegu, co stanowi blisko 85% całkowitej kapitalizacji, ale to nie oznacza, że ta kryptowaluta jest blisko osiągnięcia swego limitu w najbliższym czasie. Przyczyną tego jest protokół, na którym Bitcoin jest oparty. Zgodnie z nim po wydobyciu każdych 210 000 bloków odbywa się tzw. „halving” lub „halvening” Bitcoina i generowanie nowych coinów staje się coraz trudniejsze. Wygląda to podobnie jak w przypadku wydobywania złota, kiedy odkrywanie nowych złóż z upływem czasu staje się coraz bardziej trudne. Bardziej szczegółowo, protokół dzieli nagrodę za blok na połowę, więc za każdym razem, gdy ma miejsce halving Bitcoina, minerzy zaczynają otrzymywać 50% mniej BTC za weryfikowanie transakcji.

 

Czym jest nagroda za blok?

W skrócie, jest to ilość BTC, którą minerzy otrzymują za każdy blok dodany do blockchainu.

Aby wyjaśnić to pojęcie głębiej, warto sięgnąć do pojęcia blockchainu, które stanowi podłoże Bitcoina. W najbardziej podstawowym sensie blockchain jest cyfrową księgą, która przechowuje informacje o transakcjach w blokach, z których każdy ma rozmiar ok. 1 MB. Na przykład, kiedy osoba A wysyła BTC do osoby B, ta transakcja będzie przechowywana w bloku razem z około 500 innymi transakcjami, które miały miejsce w zbliżonym czasie.

Nagroda za blok jest ilością kryptowaluty, którą minerzy otrzymują, kiedy pomyślnie uwierzytelnią (wydobędą) nowy blok poprzez rozwiązywanie wysoce złożonych problemów matematycznych za pomocą sprzętu do miningu. To nagroda za ich ciężką pracę.

 

Ile BTC minerzy otrzymają po następnym halvingu?

Każdy nowy blok wytworzy 6,25 BTC. Na początku nagroda była 8 razy większa.

Na początku istnienia Bitcoina w 2009 r. minerzy otrzymywali 50 BTC za blok. Łącznie 10 500 000 BTC zostało wygenerowanych przed halvingiem, który miał miejsce w listopadzie 2012 r. Wówczas minerzy zaczęli otrzymywać 25 BTC za każdy blok. Może się to wydawać zbyt hojnym bonusem (ponad 365 000 USD za blok, opierając się na aktualnej wartości), ale w tamtym czasie sieć dopiero zaczynała się rozwijać i nikt nie był pewien, czy ludzie będą uważać tę koncepcję za wartą inwestowania mocy obliczeniowej swych urządzeń w to, by blockchain Bitcoina mógł działać.

Innym faktem, który należy wziąć pod uwagę jest to, że najwyższą w tamtym czasie ceną Bitcoina było 31 USD w czerwcu 2011 r., ale „bańka” ta później pękła i Bitcoin wrócił w okolice 2 USD przed końcem roku. Niemniej jednak mining okazał się bardziej dochodowy dla tych, którzy weszli w niego wcześniej, co było powodem dla niektórych krytyków Bitcoina do nazywania go „schematem Ponziego”.

Drugi halving miał miejsce 6 lipca 2016 r., gdy został wygenerowany blok numer 420 000, minerzy zaczęli otrzymywać 12,5 BTC nagrody za każdy nowy blok, co jest obecną stawką. Trzeci halving zmniejszy o połowę tę stawkę. Nagroda za blok wyniesie 6,25 BTC (lub 45 000 USD, biorąc pod uwagę obecną cenę rynkową).

 

Kiedy będzie następny halving Bitcoina?

Data ta nie jest na 100% pewna, gdyż czas, który zajmuje wydobywanie nowych bloków, może być szybszy lub wolniejszy. Średnio sieć generuje 1 blok na 10 minut. Najprawdopodobniej jednak będzie to w okolicach 18 lub 14 maja 2020 r.

Ostatni halving prawdopodobnie odbędzie się w 2140 r., kiedy zostanie wydobyty 21-milionowy bitcoin. Gdy się to zdarzy, minerzy przestaną otrzymywać nagrody, ale pozostanie im jeszcze źródło przychodów w postaci opłat transakcyjnych.

 

Czy minerzy będą nadal zainteresowani Bitcoinem?

Wielu małych graczy może być zmuszona do rezygnacji z tej działalności lub nabycia lepszego sprzętu.

W tym momencie większość miningu Bitcoina jest dokonywana przez takich gigantów jak Bitmain – chińska spółka wyceniana w 2018 r. na 12 mld USD, która wykonuje swą pracę za pomocą koparek ASIC.

Gdy nagroda za blok stanie się mniej znacząca, a zyski ledwo będą pokrywać koszty wydobycia, może to zmusić wielu minerów do opuszczenia rynku. Wciąż będą firmy skłonne wydobywać BTC przy niższych stawkach, ale rynek może stać się w efekcie mniej zdecentralizowany. Mogą się też rozwijać nowe i bardziej wydajne sposoby wydobywania Bitcoina, potencjalnie umożliwiając mniejszym firmom na udział w tym rynku.

 

Czy cena Bitcoina się zmieni?

Historycznie po halvingu cena szła do góry, ale ostatecznie zależy to od różnych czynników, takich jak stosunek podaży do popytu.

Istotnie, halving Bitcoina obniża podaż, powodując, że to aktywo staje się bardziej deficytowe. Jeśli jest popyt, cena będzie skłaniać się ku wzrostowi.

28 listopada 2012 r. w dniu pierwszego halvingu Bitcoina, cena tej kryptowaluty wzrosła z 11 do 12 USD i kontynuowała wzrost przez najbliższy rok, 28 listopada 2013 r. osiągając poziom 1038 USD. Niecałe 4 lata później, miesiąc przed drugim halvingiem, cena Bitcoina zaczęła podążać podobnym wzrostowym wzorcem. Wzrosła z poziomu 576 USD 9 czerwca do 650 USD 9 lipca 2016 r. Był to dzień, w którym nagroda za blok została zredukowana o połowę drugi raz w historii Bitcoina. Ponownie Bitcoin kontynuował wzrost przez następny rok, jakkolwiek ze sporadycznymi turbulencjami i 9 lipca 2017 r. osiągnął poziom 2526 USD.

Czy tak będzie też następnym razem? Sceptycy sądzą, że halving już jest w cenach, ale nie ma sposobu, by to zweryfikować. Co więcej, branża kryptowalut zmieniła się ogromnie w czasie ostatnich 4 lat, a kryptowaluty, w szczególności Bitcoin, stały się istotną częścią mainstreamu. Wciąż jednak sporo osób może mieć ochotę skorzystać z okazji, biorąc pod uwagę wcześniejsze wzorce zachowania ceny Bitcoina przy halvingach.

Gdyby historia się powtórzyła, to Bitcoin zacząłby rosnąć w kwietniu 2020 r., a nawet więcej traderów może zacząć kupować to aktywo w związku z obawą przed utratą okazji, w ten sposób stymulując popyt i ostatecznie cenę.

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk