• Odbierz prezent
kryptowaluty trading hazard

Badacze z Centrum Badań nad Hazardem Szkoły Pracy Socjalnej Nowego Brunszwiku należącej do Uniwersytetu Rutgersa znaleźli związek między częstym tradingiem kryptowalutowym a problemami z hazardem. Wyniki przeprowadzonego przez nich badania zostały opublikowane w magazynie „Addictive Behaviors”.

 

Badanie to jako pierwsze zajęło się zgłębianiem kwestii handlu kryptowalutami wśród regularnych graczy hazardowych. Objęło ono 876 osób dorosłych, które brały udział w grach hazardowych co najmniej raz w miesiącu w zeszłym roku. Dane zebrano za pomocą przekrojowej ankiety internetowej.

Wyniki sugerują, że handel kryptowalutami interesuje osoby, które znajdują upodobanie w grach hazardowych, a jednocześnie mają trudności w panowaniu nad swym uczestnictwem w takich grach.

Przez regularnych graczy hazardowych handel kryptowalutami jest traktowany jako kolejna aktywność związana z podejmowaniem ryzyka, które tak bardzo lubią. Wśród innych aktywności, w których znajdują oni upodobanie, można wyróżnić m. in. zakłady bukmacherskie, serwisy Daily Fantasy Sports, zdrapki czy handel akcjami lub innymi aktywami o wysokim stopniu ryzyka.

Według danych z badania, ponad 50% regularnych graczy hazardowych (takich, którzy grają co najmniej raz w miesiącu) handlowało kryptowalutami w minionym roku.

Celem badania było uzyskanie informacji, jak często gracze hazardowi używają kryptowalut jako metody płatności i czy kryptowaluty są związane z wyższym poziomem problemów z uzależnieniem od gier hazardowych.

Devin Mills – główny autor opracowania powiedział: „Przez niektóre osoby handel kryptowalutami jest spostrzegany jako okazja inwestycyjna. Ale jest tu alarmująca proporcja osób, które „grają” na rynkach kryptowalutowych, traktując je tak jak obstawianie zakładów na wyścigach konnych czy zakładów sportowych lub gry na automatach. Takie podejście może potencjalnie narobić im znaczących problemów.”

Mills stwierdził, że handel kryptowalutami jest podobny do gier hazardowych, a w dodatku jest anonimowy, nieregulowany i dostępny 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu.

Jak stwierdzono w badaniu, problemowi gracze mają większą skłonność, aby częściej handlować kryptowalutami, prawdopodobnie z powodu impulsywności i przekonania, że mogą „pokonać rynek”.

 

Im więcej inwestycji, tym większy stres

Nie jest zaskakujące, że trading kryptowalutami może być traktowany jako rozszerzenie aktywności daytradingowej o wysokim ryzyku. Ponad 75% traderów handlujących ryzykownymi instrumentami finansowymi, handluje także kryptowalutami. Gracze handlujący zarówno kryptowalutami, jak i instrumentami o wysokim ryzyku, informowali w badaniu o większych problemach z hazardem oraz objawach depresji i lęku niż gracze handlujący tylko kryptowalutami lub tylko instrumentami pochodnymi.

Lia Nower – dyrektor Centrum Badań nad Hazardem i współautor opracowania stwierdził: „Osoby, które handlują kryptowalutami bardzo przypominają tych, którzy handlują tak ryzykownymi aktywami, jak kontrakty terminowe czy opcje.” Jak dodał: „W związku z tym ci, którzy lubią ryzykowne aktywa, są bardziej skłonni wskoczyć w rynek kryptowalut w porównaniu z tymi, którzy na przykład inwestują w akcje długoterminowo.”

 

Wnioski

Wyniki badania pokazują, że kryptowaluty stały się atrakcyjne dla osób, które lubią ryzyko i liczą na osiągnięcie wysokich zysków w krótkim terminie. Wśród miłośników ryzyka można znaleźć osoby, dla których stało się ono uzależnieniem, a kryptowaluty traktują jak kolejnę grę. Tymczasem rynek ten, jak każdy rynek ma swoją specyfikę, o której często zapominają. Problem tkwi nie w samych kryptowalutach, ale w podejściu do nich niektórych graczy.

Badanie to zostało przeprowadzone tylko wśród osób, które zajmują się grami hazardowymi, więc nie obejmuje ono całej społeczności użytkowników kryptowalut. Nie można więc stawiać znaku równości miedzy handlem kryptowalutami a hazardem.

 

Badania nad uzależnieniem od tradingu i kryptowalut to coraz bardziej rozwijająca się dziedzina. Również w świecie kryptowalut zdarzają się osoby uzależnione od handlu tymi aktywami. Powstała nawet klinika leczenia uzależnień od kryptowalut.

Czytaj także: Powstała pierwsza klinika leczenia uzależnienia od kryptowalut

W Szkocji powstała klinika leczenia uzależnień od kryptowalut. Jest to pierwsza placówka tego typu. Oferuje specjalistyczną pomoc osobom, dla których trading stał się nałogiem.   28 maja portal „Evening Standard” poinformował, że pewien szkocki szpital – Castle Craig Hospital leczy ludzi uzależni.. Czytaj
Powstała pierwsza klinika leczenia uzależnienia od kryptowalut

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk