• Odbierz prezent
mining kryptowaluty Bitcoin

Amerykańscy naukowcy opracowali zestawienie porównujące zużycie energii w miningu kryptowalut i tradycyjnym wydobywaniu surowców. Co bardziej opłaca się wydobywać?

 

5 listopada w magazynie naukowym Nature Sustainability opublikowano wyniki badań, w których porównano, jak wiele energii pochłania mining kryptowalut i wydobycie surowców, aby wytworzyć tę samą wartość w dolarach.

Naukowcy z amerykańskiego Wydziału Energii Oak Ridge Institute for Science and Education w swym opracowaniu wykazali, ile energii pochłania mining kryptowalut w porównaniu z kopaniem aluminium, miedzi, złota, platyny i tlenków metali ziem rzadkich.

Naukowcy przeanalizowali okres od 1 stycznia 2016 r. do 30 czerwca 2018 r. Odkryli, że w tym okresie mining Bitcoina (BTC) pochłaniał średnio 17 megadżuli (MJ), aby wytworzyć wartość 1 dolara. Ethereum (ETH) i Litecoin (LTC) pochłaniały natomiast 7 MJ, a Monero 14 MJ.

Dla porównania wydobywanie aluminium pochłaniało 122 MJ, aby wygenerować tę samą wartość pieniężną. Miedź wymagała natomiast 4 MJ, złoto 7 MJ, a tlenki metali ziem rzadkich 9 MJ.

Na podstawie otrzymanych wyników wywnioskowano, że wydobycie surowców zużywa mniej energii niż kopanie kryptowalut, za wyjątkiem aluminium i niektórych tlenków metali.

 

FXMAG kryptowaluty kryptowaluty czy surowce - co bardziej opłaca się kopać? kryptowaluty mining kopanie kryptowalut [mining] bitcoin surowce 1

Zużycie energii w miningu kryptowalut w porównaniu z wydobyciem surowców (źródło: nature.com)

 

Zwrócono także uwagę, że dane zebrane w badaniach wskazują, że konsumpcja energii dla trzech z czterech wspomnianych kryptowalut: BTC, ETH i LTC, ma tendencję do wzrostu z roku na rok. Na przykład w 2016 r. Bitcoin potrzebował 17 MJ, aby wygenerować wartość 1 dolara, ale obecnie potrzebuje w tym celu 19 MJ.

Raport stwierdza, że zapotrzebowanie energetyczne niezbędne do wygenerowania 1 dolara będzie nadal rosło.

Ze względu na to, że zużywanie energii elektrycznej wiąże się z emisją dwutlenku węgla, naukowcy oszacowali, że w trakcie trzech lat objętych badaniem, mining był odpowiedzialny za emisję 3-15 mln ton dwutlenku węgla.

Wysoka konsumpcja energii jest uważana przez niektórych ekspertów za „piętę achillesową” najbardziej znanych kryptowalut.

Czytaj także: Bitcoin niszczy środowisko, wg naukowca konieczne jest ograniczenie poboru energii

Rosnący w ogromnym tempie pobór energii elektrycznej wykorzystywanej do kopania bitcoina (BTC) i innych kryptowalut Proof of Work może w znaczący sposób przyczynić się do pogłębienia efektu cieplarnianego i udaremnić wieloletnie wysiłki, mające na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atm.. Czytaj
Bitcoin niszczy środowisko, wg naukowca konieczne jest ograniczenie poboru energii

Według danych z lutego 2018 r. oszacowano, że mining kryptowalut na Islandii pochłonie więcej energii elektrycznej niż gospodarstwa domowe w tym kraju w 2018 r.

W maju ekonomista Alex de Vries, który opublikował artykuł „Bitcoin’s Growing Energy Problem”, stwierdził, że mining BTC pochłonie 0,5% energii na świecie w 2018 r.

Jednak amerykańska specjalistka zajmująca się energią odnawialną – Katrina Kelly nie zgadza się z tymi przewidywaniami, uważając je za nadmiernie uproszczone. Katrina Kelly zwróciła uwagę na to, że przykładowo Islandia polega w dużym stopniu na odnawialnych źródłach energii, co oznacza, że kopane tam bitcoiny będą miały neutralny wpływ na emisję dwutlenku węgla.

Warto wspomnieć, że do odnawialnych źródeł energii w celu kopania kryptowalut sięgają także inne kraje, np. Austria.

Czytaj także: OZE (odnawialne źródła energii) szansą na rozwiązanie problemu zużycia energii przez kopanie BTC

Portal Ethereumworldnews zwraca uwagę na problem zużycia energii przez kopanie BTC. Informuje też o innowacyjnych rozwiązaniach tego problemu. Dużą szansą mogą być OZE (odnawialne źródła energii).   Koszty miningu Portal Ethereumworldnews porusza kwestie związane z kosztami kopania BTC. Globalny .. Czytaj
OZE (odnawialne źródła energii) szansą na rozwiązanie problemu zużycia energii przez kopanie BTC

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk