• Odbierz prezent
Kryptowaluty - bezpieczny wallet

Jakie są najczęstsze wątpliwości i pytania użytkowników kryptowalut, dotyczące portfeli? Jak należy chronić bezpieczeństwo swoich środków? Na co należy uważać? Czy istnieje idealny portfel?

 

Portal Cointelegraph w humorystycznym tonie udziela wskazówek, jak należy chronić bezpieczeństwo swego portfela kryptowalut. W artykule znajdują się odpowiedzi na najczęstsze pytania ze strony użytkowników. Są one następujące:

 

  1. Mój portfel został zhakowany. Pomocy!

Jeśli to się już stało, niewiele możesz zrobić.

Wyobraź sobie, że wchodzisz na swój portfel i widzisz, że nie ma w nim kryptowalut, za to jest mnóstwo transakcji na nieznane adresy. To prawdopodobnie oznacza, że padłeś ofiarą hakerów. Ze względu na anonimową naturę kryptowalut, „własność” jest określona przez to, kto ma do niej dostęp. Toteż jeśli coś zniknęło, to w większości przypadków naprawdę zniknęło. Możesz śledzić adres ostatniego portfela, ale nic ci to nie da. Poinformuj o sytuacji swojego usługodawcę – prawdopodobnie nie jesteś jedyną osobą, którą coś takiego spotkało. Warto także sprawdzić bezpieczeństwo swojego portfela oraz komputera lub smartfona, czy nie mają jakichś luk w tym zakresie.

Pocieszające może być to, że jeśli trzymałeś swoje kryptowaluty w portfelu na giełdzie i ta giełda została zhakowana, istnieje możliwość uzyskania rekompensaty ze strony giełdy.

Aby uniknąć takich sytuacji, ważna jest świadomość istniejących zagrożeń i używanie swego portfela w poprawny sposób.

 

  1. Jak to może się stać? Jak hakerzy mogą ukraść kryptowaluty?

Hakerzy wykorzystują proste ludzkie słabości.

Najbardziej popularnym sposobem wyłudzania środków jest phishing. Hakerzy mogą wysłać do ciebie fałszywy e-mail ze strony usługodawcy twojego portfela, zawierający fałszywy adres URL, który może różnić się jedną lub kilkoma literami od prawdziwego URL strony twojego portfela.

Hakerzy mogą również przekierować właściwy adres URL do fałszywego URL, kiedy wchodzisz na portfel online.

Ostatni największy atak tego typu miał miejsce 24 kwietnia 2018 r. Wówczas w wyniku ataku DNS użytkownicy portfela MyEtherWallet stracili Ethereum o łącznej wartości 150 000 USD.

Oprócz phishingu, hakerzy wykorzystują proste ludzkie błędy, takie jak przechowywanie kluczy prywatnych w e-mailach, ujawnianie kluczy publicznie oraz używanie publicznych niechronionych sieci, które pozwalają hakerom znaleźć wszystkie informacje i hasła. Duże ilości tokenów i duże transakcje mogą przyciągnąć hakerów do zhakowania akurat twojego portfela.

 

  1. Gdzie powinienem przechowywać klucze?

Najkrótsza odpowiedź: offline jest lepiej niż online.

Częstym błędem jest przechowywanie kluczy do portfeli kryptowalut w e-mailach, na Dysku Google lub Dropbox lub wszelkich aplikacjach w smartfonach. Są to miejsca, do których w pierwszej kolejności hakerzy zwykle próbują się dostać. Aby zachować swoje coiny, powinieneś przenieść swoje klucze do mniej oczywistych miejsc. Można je przechowywać na pendrive lub po prostu zapisać na kartce i schować do szuflady – oczywiście nie powinieneś pokazywać tego komukolwiek.

 

  1. Co robić, jeśli stracę moje klucze?

To zależy od typu portfela, którego używasz.

W przypadku większości popularnych portfeli software’owych wystarczy znać tylko frazę odzyskiwania składającą z ciągu słów. Jeśli zapomnisz swój PIN, powinieneś usunąć aplikację, zainstalować ją ponownie, używając frazy odzyskiwania i utworzyć nowy PIN. Istnieją także portfele umożliwiające dostęp za pomocą danych biometrycznych.

Jedyną rzeczą, którą trzeba znać, jest fraza odzyskiwania. Najgorszą rzeczą, jaka może ci się przytrafić, jest utracenie frazy odzyskiwania. Jeżeli ją utraciłeś, to utraciłeś także dostęp do swego portfela. W tym przypadku technologia jest bezradna. Ostatnią nadzieją dla takich pechowych właścicieli kryptowalut jest hipnoza :)

 

  1. Zauważyłem, że mój portfel wprowadza nowy adres przy każdym logowaniu – czy to jest OK?

Tak - to dla bezpieczeństwa twojego portfela.

Metoda ta jest zwana HD lub hierarchiczno-determistyczną i oznacza, że za każdym razem, gdy wysyłasz lub otrzymujesz środki, będzie generowany nowy adres dla twojego portfela. To jest użyteczna opcja, ponieważ dzięki niej twoje transakcje będą trudniejsze do śledzenia i hakerzy nie będą mogli obliczyć aktualnej ilości środków, jakie przechowujesz w portfelu. Jeśli potrzebujesz przesłać dużą ilość kryptowaluty, lepiej jest to rozdzielić na więcej transakcji.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

  1. Czy istnieje idealny portfel z najlepszym poziomem bezpieczeństwa?

Nie – wszystkie portfele różnią się tym, że są online lub offline i każdy z nich posiada odpowiadające im mechanizmy bezpieczeństwa.

Większość istniejących portfeli online (hot wallet) używa uwierzytelniania dwuskładnikowego w celu lepszej ochrony przed hakerami.

Portfele, które instalujesz jako oprogramowanie na swoim komputerze lub jako aplikację na smartfonie (warm wallet), używają frazy odzyskiwania i kodu PIN.

Portfele sprzętowe (cold wallet) są uważane za najbezpieczniejsze, ale także i one nie są całkowicie niezawodne.

W przypadku używania jakiegokolwiek portfela ważne są regularne aktualizacje i rozważne obchodzenie się z kluczami. Należy także upewnić się, że nasz komputer lub smartfon nie zawiera złośliwego oprogramowania.

 

Szukasz miejsca gdzie swobodnie możesz dyskutować o kryptowalutach, bitcoinie, tokenach oraz ICO?

 

Dołącz do facebookowej grupy CoinGroup


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk